Лобирање за чланство Косова у СЕ

РЕЗОЛУЦИЈА О КОСОВУ ТЕМА СЕДНИЦЕ ПАРЛАМЕНТАРНЕ СКУПШТИНЕ САВЕТА ЕВРОПЕ

         СИТУАЦИЈА на Косову биће једна од главних тема предстојећег зимског једнонедељног заседања Парламентарне скупштине Савета Европе које у понедељак почиње у Стразбуру.

         У свом извештају, на основу којег би у уторак требало да буде изгласана и резолуција, известилац Бјер фон Сидов истиче да је главни изазов с којим Косово треба да се суочи примена норми везаних за права човека и владавину права, нарочито у борби против корупције и организованог криминала.

         Фон Сидов предлаже да се прошири дијалог с представницима политичких снага изабраних у скупштини Косова, као и да се надлежним органима на Косову омогући да буду директно укључени у спровођење активности и програма СЕ, али уз пуно поштовање неутралности по питању статуса. Иако се истиче неутралност, очекује се велика дебата коју би неки приштински лобисти могли да искористе да даље покрену питање чланства Косова у овој организацији. Известилац је нагласио да СЕ наставља да примењује политику неутралности у погледу статуса, „упркос томе што га је 34 од 47 њених држава чланица признало као суверену и независну државу“.

         Од ЕУ се између осталог тражи да ојача мисију Еулекса и стави акценат на истрагу о ратним злочинима. Власти Србије се подржавају да пронађу трајна решења за интеграцију интерно расељених лица која не желе да се врате на Косово, а од власти Косова да створе услове за трајни повратак и реинтеграцију расељених лица.

         Власти у Приштини и Београду се позивају да се даље ангажују у дијалогу. Од њих се тражи и да јавно осуде и истражују међуетничке злочине и све акте нетолеранције и вандализма против верских и културних симбола. Списак обавеза за власти Косова је веома дугачак, од борбе против организованог криминала, до обавезе јачег поштовања људских и мањинских права. Тражи се и да обезбеде „да све обавезе у вези с регистарским таблицама буду испуњене, без дискриминације“.

         Истиче се и нарочита забринутост због ситуације на северу Косова, укључујући и у погледу безбедности српске заједнице, где, како се наводи, и даље трају тензије и инциденти. Истакнуто је да локално становништво, суочено с катастрофалном економском ситуацијом, и даље зависи од социјалне помоћи Београда.

         Известилац је, поводом севера, нагласио да „само постепена интеграција, као резултат општих преговора који укључују све стране, и компромиси и политички споразуми, могу да обезбеде трајне и мирне резултате које ће прихватити све стране и грађани“.

         ПРОТИВ ТРГОВИНЕ ОРГАНИМА

         Међу главним догађајима овонедељног заседања ПССЕ, осим извештаја о Косову, биће и обраћања европског комесара за проширење Штефана Филеа и председника Грузије Михаила Сакашвилија, као и будућа конвенција Савета Европе за борбу против трговине људским органима, ткивима и ћелијам

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари