ТАЧИ: Без разговора о српској резолуцији
НЕМА АУТОНОМИЈЕ ЗА ОПШТИНЕ СА СРПСКОМ ВЕЋИНОМ
КОСОВКИ премијер Хашим Тачи рекао је да неће дозволити да се предлози из Резолуције Скупштине Србије о Косову нађу на столу током разговора са српским премијером Ивицом Дачићем и оценио да је за Приштину неприхватљив предлог да општине са српском већином добију аутономију.
„Предлог Србије да општине са српском већином добију статус аутономних општина је неприхватљив и нећемо дозволити да се нађе на преговарачком столу“, рекао је премијер Тачи на састанку са лидерима парламентарних политичких партија, наводи се у саопштењу косовске владе.
Тачи је навео да ће са Дачићем разговарати о расформирању „илегалних структура Србије на северу Косова, стварању механизама који ће омогућити транспарентност давања и коришћења средстава за српску заједницу на Косову којима ће се управљати из Приштине уз представнике српске и међународне заједнице“.
Према његовим речима, једна од тема ће бити и конкретне мере које је косовска влада предузела у циљу успостављања реда и закона на северу земље.
Основ за разговоре са премијером Србије су, према речима Тачија, план Мартија Ахтисарија, устав и закони на снази, резолуција косовског парламента и споразуми који су већ постигнути са Београдом уз посредство Роберта Купера, као изасланика ЕУ.
У саопштењу се наводи да током дијалога косовска влада никако неће прихватити разговор о статусу Косова, о територијалној целовитости и међународно признатим границама, унутрашњој организацији успостављеној на основу Ахтисаријевог плана и косовског устава и о већ постигнутим споразумима у Бриселу.
Како се истиче у саопштењу, косовска влада заинтересована је да у кратком року ојача своје структуре на северу земље у областима здравства и социјалне политике, а у складу са решењима из Устава Косова и Ахтисаријевог предлога.
Циљ владе је, како се поручује, постизање међународно обавезног споразума о нормализацији односа две земље, који ће бити гарантован од стране ЕУ, САД и земаља велике петорке.
У саопштењу се наводи да Косово са правом очекује да се такав споразум постигне на крају процеса и треба да омогући учлањење Косова у УН и друге међународне механизме.
„Наравно, ми схватамо да на крају тог процеса Србија неће моћи да призна независност Косова, зато је неопходно да се Косову обезбеди учлањење у УН, отвори сигуран пут за учлањење у НАТО и ЕУ, како би се створили услови да Србија не може да постане сметња Приштини на том путу“, каже се у саопштењу.
Циљ Приштине је да се у Бриселу разговара и о стварању услова за слободне изборе на северу Косова, као и за формирање општине северна Митровица.
Такође, један од планова је и попис становништва и домаћинстава на северу како би се створили услови за адекватан економски и развојни третман тог дела земље што би, како је наведено, подразумевало стварање посебног фонда за развој севера Косова.
Тачи је рекао да ће се на економском плану створити развојни фонд за север земље, којим ће се финансирати разни инфраструктурни пројекти.
„Тај фонд ће бити отворен и за донације из Србије и међународне заједнице“, рекао је Тачи и додао да ће Фондом управљати одбор који ће чинити министри Косова и изабрани представници српске заједнице.
Како је саопштено, Тачи се, пре одласка у Брисел где ће 17. јануара разговарати са Дачићем, састао са лидером Демократског савеза Косова Исом Мустафом, потпредседником Алијансе за будућност Косова Бљеримом Шаљом, подпредседницом АНК Мимозом Кусари Љиљом, председницимима Турске демократске странке и Самосталне либералне странке, Махиром Јагџиларом и Слободаном Петровићем.