Морал „води“ на гласање
КОЛИКО ЈЕ РЕАЛНО ДА СЕ У ВОЈВОДИНИ ОДРЖЕ ВАНРЕДНИ ПОКРАЈИНСКИ ИЗБОРИ О ЧЕМИ СВЕ ЧЕШЋЕ ПРИЧА СНС
ЗАХВАЉУЈУЋИ Статуту, председник Скупштине Војводине и лидер СВМ Иштван Пастор, практично, једини може да распише ванредне изборе за покрајински парламент, а на којима у последње време све гласније инсистира опозиција предвођена СНС.
Устав Србије, међутим, не прецизира могућност ванредних избора само за Скупштину Војводине. Статут, као највиши правни акт покрајине, предвиђа ванредне изборе у случају да се формира нова већина или уколико падне покрајинска влада, а наредна не буде формирана у року од 60 дана.
Пастор каже да у овом тренутку не види разлог за изборе:
„Мислим да не постоји ни теоретска могућност да владајућа коалиција изгуби већину у покрајинској Скупштини“.
Он, ипак, оставља теоретску могућност да „морални разлози” доведу до ванредног гласања:
„Разлог би могла бити евентуална морална одговорност неких војвођанских челника у случају РБВ и покрајинских фондова, као и ако се докажу изборне малверзације. То би, свакако, изазвало кризу у покрајинској влади, па би избори вероватно били логична последица“.
Шеф посланичког клуба СНС у Скупштини Војводине Игор Мировић уверен је да ће ове године доћи до промене покрајинске власти:
„Уколико не буде формирана нова већина, актуелна влада Војводине морала би да поднесе оставку, после чега би били расписани ванредни избори. Не може се побећи од одговорности за оно што се дешавало у Развојној банци Војводине и у Фонду за капитална улагања“.
Мировић истиче и политичку одговорност војвођанске владајуће коалиције ДС-ЛСВ-СВМ-ЛДП због доношења неуставног Закона о надлежностима, Статута и због изостанка јасних оквира за финансирање покрајине.
С друге стране, потпредседник покрајинске Владе Драгослав Петровић (ДС) не види законску могућност за изборе:
„Скупштина је све најважније одлуке доносила уз најмање 73 од 120 гласова“.
Заменик председника ЛСВ Бојан Костреш сматра да су ванредни избори могући „само ако се републичка власт умеша на најгрубљи и незаконит начин“.
Од усвајања Статута 2009. године Република нема могућност да распише изборе у Војводини.
„Уочи прошлих избора, договорили смо се да нашу одлуку о расписивању избора за покрајинску Скупштину „темпирамо” са одлуком о локалним и изборима за Скупштину Србије“, каже Драгослав Петровић.