Поседовање дроге „за личну употребу“ у Хрватској одсад –само прекршај
КАЗНА ЗА ПРОДАЈУ ИЛИ ПОСРЕДОВАЊЕ У КУПОПРОДАЈИ ДРОГЕ ПОВЕЋАНА СА 10 НА 12 ГОДИНА ЗАТВОРА
С НОВОМ годином у Хрватској је ступио на снагу нови Кривични закон којим је поседовање дроге за личне потребе пребачено из кривичне у прекршајну одговорност.
Ова одредба је усвојена у децембру прошле године и подразумева да је за физичко лице које поседује дрогу прописана прекршајна казна у износу од 5.000 до 20.000 куна (663,13 до 2.652,52 евра).
Образлажући потребу доношења тог закона, министар правде Орсат Миљенић својевремено је нагласио је да је прекршајна одговорност примеренија, али да то не значи некажњавање.
„Санкција постоји у виду новчане казне, али нема стигматизујући карактер, не доводи до тога да се зависници или повремени конзументи дроге уписују у кривичну евиденцију што им може штетити код укључивања у друштво. Још је важније што је прекршајни поступак релативно брз и има могућност одређивања мера лечења“, истакао је Миљенић.
У духу његове најава да ће се нагласак на сузбијању дроге сада ставити на друге ствари, говоре и повишена казне за сва остала кривична дела везана уз дроге. Производња, па макар и једна стабљике индијске конопље од које се добија марихуана и даље је у сфери кривичне одговорности, па је казна за производњу, продају или посредовање у купопродаји дроге повећана са 10 на 12 година затвора.
Најтежа казна од 15 година затвора предвиђена је за оног ко учествује у растурању дроге деци, у школи, у близини школе или у кривичној установи. Исто важи и за искоришћавање деце за препродају дроге или ако се тиме бави службено лице.
Нови закон није прописао количину дроге која ће се сматрати дрогом за сопствену употребу јер би, како су то оценили у
Министарству, прописивање количина у пракси могле дилерима помоћи да изиграју закон, односно да уз себе имају дроге таман колико је прописано.