МРКИЋ: Јесмо ли претеривали у сарадњи са Трибуналом?
МРКИЋ И БАН КИ МУН О КОСМЕТУ, ХАШКОМ ТРИБУНАЛУ И РЕГИОНУ
- Поново смо разговарали о чувеној тзв. пресуди хашког Трибунала хрватским генералима - то се тешко може звати пресудом. Пренели смо какво је расположење код нас и колико је такво расположење основано... Ако се тако нешто понови, ми стварно треба да се запитамо јесмо ли претеривали у сарадњи са једном таквом институцијом (Трибуналом), рекао је Иван Мркић
МИНИСТАРСТВО спољних послова Србије данас је саопштило да је министар Ивана Мркић у Њујорку разговарао с генералним секретаром Уједињених нација Бан Ки Муном о Косову, хашком Трибуналу и о односима у региону.
Мркић је генералном секретару УН рекао да „нисмо задовољни разним елементима” његовог извештаја о Косову о којем је Савет безбедности УН расправљао у уторак.
Тај извештај, пише у саопштењу, „не одражава стварно живот на Косову и Метохији, и како то изгледа кад се један Србин тамо пробуди и заноћи”, рекао је Мркић.
„Сагласили смо се да то убудуће треба да буде рефлектовано на вернији начин. Залажемо се за што јаче присуство УН и тражили смо од генералног секретара да се у пуној мери ангажује у том смислу”, изнео је министар.
„Поново смо разговарали о чувеној тзв. пресуди хашког Трибунала хрватским генералима - то се тешко може звати пресудом”, преноси Министарство Мркићеве речи.
„Пренели смо какво је расположење код нас и колико је такво расположење основано. Ако се тако нешто понови, ми стварно треба да се запитамо јесмо ли претеривали у сарадњи са једном таквом институцијом (Трибуналом) јер произлази да су само Срби кажњавани, а да истовремено нема ниједног појединца из Хрватске који је осуђен за злочине”, рекао је Мркић.
Бан Ки Мун и чланови његове делегације „примили су то са великим разумевањем. Не желе да се мешају у тзв. независност судства, али жале за нашим жртвама и то су нам у разговору пренели”, наводе се у саопштењу Мркићеве речи.
Министар спољних послова Србије и генерални секретар УН разговарали су и о „потезима које Србија намерава да учини убудуће” и о стању у региону - како се развија сарадња суседа и земаља региона, и о току политичког дијалога између Републике Србије и Приштине, пише у саопштењу.