Арафатово тело ексхумирано у зору, иза плавог паравана
УЧЕСТВОВАЛИ СТРУЧЊАЦИ ИЗ ШВАЈЦАРСКЕ, ФРАНЦУСКЕ,
РУСИЈЕ И СА ПАЛЕСТИНСКИХ ТЕРИТОРИЈА
- Биће узети узроци у складу са врло стриктним протоколом и они ће бити анализирани. За анализу, проверу, унакрсну проверу и двоструку унакрсну проверу биће потребно неколико месеци и не верујем да ћемо имати било какве опипљиве резултате пре марта или априла следеће године, изјавио је Дарси Кристен, портпарол Универзитетске болнице у Лозани, у Швајцарској, која је обавила прве тестове на Арафатовој одећи на којој су нађени трагови полонијума
ТЕЛО бившег палестинског лидера Јасера Арафата – како је и било најављено - ексхумирао је тим стручњака који покушавају да утврде да ли је био отрован, као што многи Палестинци верују, или је заиста умро од излива крви у мозак.
Званична палестинска радио станица „Глас Палестине“ објавио је да је Арафатова ексхумација почела у зору и да је завршена. Стручњаци из Швајцарске, Француске, Русије и палестинских територија учествовали су у ексхумацији која је обављена далеко од очију јавности, иза плавог паравана који је постављен око Арафатовог маузолеја у Рамали.
„Биће узети узроци у складу са врло стриктним протоколом и они ће бити анализирани“, изјавио је Дарси Кристен, портпарол Универзитетске болнице у Лозани, у Швајцарској, која је обавила прве тестове на Арафатовој одећи.
„За анализу, проверу, унакрсну проверу и двоструку унакрсну проверу биће потребно неколико месеци и не верујем да ћемо имати било какве опипљиве резултате пре марта или априла следеће године“, додао је он.
Француске судије су покренуле истрагу о Арафатовој смрти у августу након што је један швајцарски институт пронашао велике количине радиоактивног полонијума на његовој одећи коју је стручњацима дала удовица палестинског лидера Суха.
Арафат је умро 2004. године у Паризу у 75. години после кратке, мистериозне болести, наводи Ројтерс. Тада, на Сухин захтјев, није извршена обдукција, а француски лекари који су га лечили саопштили су да нису могли утврдити узрок смрти.
Али убрзо су се појавиле оптужбе о убиству, а многи Палестинци су за то оптуживали Израел који Арафату последње две и по године живота није дозвољавао да на напусти своје седиште у Рамали на Запдној обали.
Израел је негирао оптужбе и позвао палестинске лидере да објаве Арафатов здравствени картон који јавност никада није имала прилику да види после његове смрти.