Порфирије уручио архиепископу Стефану Томос којим се потврђује аутекефалност МПЦ-ОА

НАКОН АРХИЈЕРЕЈСКЕ ЛИТУРГИЈЕ У САБОРНОМ ХРАМУ СВЕТОГ АРХАНГЕЛА МИХАИЛА У БЕОГРАДУ

       ЗВАНИЧНИ сајт Српске православне цркве објавио је да је Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије началствовао 5. јуна 2022. године светом архијерејском Литургијом у Саборном храму Светог архангела Михаила у Београду уз саслужење Његовог Блаженства Архиепископа охридског и македонског г. Стефана.

       Саслуживали су високопреосвећена господа митрополити преспанско-пелагонијски Петар, дебарско-кичевски Тимотеј, повардарски Агатангел, европски Пимен, кумановско-осоговски Григорије и преосвећена господа епископи зворничко-тузлански Фотије, крушевачки Давид, ремезијански Стефан, топлички и изабрани шабачки Јеротеј, хвостански и изабрани западноевропски Јустин, изабрани епископ јегарски архимандрит Нектарије, у молитвеном присуству високопреосвећеног митрополита тетовско-гостиварског г. Јосифа и преосвећене господе епископа хераклејског Климента, бачког Иринеја, марчанског Саве и умировљеног канадског Георгија.

       На крају свете Литургије Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије уручио је Његовом Блаженству Архиепископу македонском и охридском г. Стефану Томос којим се потврђује аутекефалност Македонске Православне Цркве - Охридске Архиепископије.

http://www.spc.rs/sr/patrijarh_srpski_porfirije_uruchio_arhiepiskopu_ste...

Цариградска 9. маја патријаршија

признала „Охридску цркву“ за канонску

* Објавила да признаје црквену јерархију на челу са архиепископом Стефаном као канонску и важећу у свеправославном свету и да са њом „успоставља канонску и литургијску заједницу“

________________________________________________________

       Свети синод Васељенске патријаршије донео 9. маја одлуку да Македонску православну цркву - Охридску архиепископију (МПЦ-ОА) призна за канонску цркву, пренели су македонски медији.

       У саопштењу Патријаршије се наводи да као назив ове цркве, она признаје Охридску, "имајући у виду да је подручје њене надлежности у границама државе Северне Македоније“.

       Македонска Православна црква у свом саопштењу тврди да том одлуком Патријаршија након вишедеценијског спора са Српском православном црквом и међународне изолације, '''отклања вишедеценијски раскол наметнут древној Охридској архиепископији, обновљеној у лицу Македонске православне цркве".

       "То значи да Васељенска патријаршија признаје црквену јерархију на челу са архиепископом Стефаном као канонску и важећу у свеправославном свету и са њом успоставља канонску и литургијску заједницу", наводи се у саопштењу.

       Додаје се, међутим, да ова одлука не значи томос о аутокефалности којим се званично регулише међународно име и статус цркве, већ је "израз очинске љубави и бриге Васељенске патријаршије" и најава да МПЦ више није у расколу са целим православним светом и да њени свештеници могу да саслужују са свештеницима из других православних цркава.

       „Ово је историјски чин за нашу цркву, јер је МПЦ-ОА прихваћена као црква у православној породици", рекао је верски аналитичар Бранко Ђорђевски за Дојче веле на македонском језику.

       Према његовим речима, то значи да је црква сада део православног света, да ће македонски свештеници моћи равноправно да служе верске литургије са свештенством других цркава.

       "То значи да наша црква није шизматизована, није расколничка како ју је наметнула Српска православна црква (СПЦ) 1967. године, након што смо прогласили црквену аутокефалност", рекао је Ђорђевски.

       Како наводи МПЦ, следе додатни преговори о њеном коначном статусу.

Архијерејски Сабор СПЦ 16. маја поздравио

пуну унутрашњу самосталног МПЦ-ОА

 

* Нагласио: „Васпостављањем јединства на канонским основама и под условима важења канонског поретка на читавом подручју СПЦ дијалог о будућем и евентуално коначном статусу епархијâ у Северној Македонији није само могућ него је и целисходан, легитиман и реалан"

* Сабор СПЦ навео да нема намеру да после решавања статуса условљава нову сестринску Цркву ограничавајућим клаузулама у погледу опсега њене јурисдикције у матичној земљи и у дијаспори

___________________________________________________________

       СВЕТИ архијерејски Сабор Српске православне цркве (СПЦ) саопштио је 16. маја да поздравља прихватање статуса пуне унутрашње самосталности Македонске православне цркве – Охридске архиепископије (МПЦ-ОА).

       Сабор СПЦ је највише црквено тело, које окупља све старешине те цркве.

       Како се наводи у саопштењу СПЦ, тиме се успостављају заједнички богослужбени и канонски дијалог, пошто су овим уклоњени разлози за њихов прекид, изазвани једностраним проглашењем аутокефалности 1967. године.

       "Васпостављањем јединства на канонским основама и под условима важења канонског поретка на читавом подручју СПЦ дијалог о будућем и евентуално коначном статусу епархијâ у Северној Македонији није само могућ него је и целисходан, легитиман и реалан", наводи се у саопштењу СПЦ.

       Ово је прво саопштење Српске православне цркве, након што је Васељенска патријаршија саопштила 9. маја да МПЦ признаје за канонску цркву под именом Охридска архиепископија, имајући у виду као област њене јурисдикције власт у границама државе Северне Македоније.

       Одлука Васељенске патријаршије не значи да је МПЦ-ОА добила аутокефалност.

       Македонска православна црква је до 2022. била у расколу са свим православним црквама, након што је 1967. године једнострано прогласила самосталност. То значи да њихови свештеници нису могли да врше литургије и друге обреде са свештеницима других православних цркава.

       У саопштењу Српске православне цркве се наводи да ће се "у дијалогу о њиховом будућем и евентуално коначном канонском статусу СПЦ руководити само и искључиво еклисиолошко-канонским и црквено-пастирским начелима, мерилима и нормама, не марећи за 'реалполитичке', 'геополитичке', 'црквенополитичке' и друге сличне датости или за једностране иницијативе и не подлежући ничијим утицајима или притисцима".

       Сабор СПЦ у саопштењу наводи да нема намеру да после решавања статуса условљава нову сестринску Цркву ограничавајућим клаузулама у погледу опсега њене јурисдикције у матичној земљи и у дијаспори.

       Препорука Сабора Македонској православној цркви је да питање свог званичног назива реши у непосредном дијалогу са осталим помесним православним Црквама.

       Три дана пре него што ће из Васељенске патријаршије стићи за ширу јавност неочекивано саопштење, епископ зворничко-тузлански Фотије Сладојевић – који је и члан Синода СПЦ – изјавио је да су представници СПЦ и МПЦ недавно имали састанак у Нишу, где је присуствовао и патријарх Порфирије.

       То је био, како је рекао Фотије на литургији у Лопарима у БиХ, "интересантан дијалог љубави, вере и наде".

       "Сада смо ту на прагу, да га разрешимо", рекао је Фотије.

РПЦ: Признајемо искључива права

СПЦ у Северној Македонији

       Руска православна црква (РПЦ) признаје искључива канонска права Српске православне цркве (СПЦ) у Северној Македонији, поручио је данас секретар Одељења за спољне црквене везе Московске патријаршије протојереј Игор Јакимчук.

       „Став РПЦ ће пре свега узети у обзир приступ том проблему Српске цркве, којој и даље признајемо искључива канонска права у Северној Македонији“, рекао је он, преноси Спутњик.

Црква Св Климента Охридског у Скопљу

       Васељенска патријаршија саопштила је раније да признаје такозвану цркву Северне Македоније као православну и да је прима у заједницу хришћанских православних цркава.

       Како се наводи у саопштењу, Константинопољ је признао назив те Цркве као „Охридска“, што значи подручје њене јурисдикције само у границама Северне Македоније и искључује употребу термина македонска као и било које изведенице из тог термина.

Јањић: Цариградска патријаршија

се умешала у јурисдикцију СПЦ

       Стручњак за верска питања др Јован Јањић указао је данас на то да такозвану Македонску православну цркву није признала "васељенска патријаршија", већ Цариградска патријаршија, која је само прва по части међу свим помесним православним црквама на свету.

       Јањић у изјави за Танјуг, а поводом саопштења Васељенске патријаршије да признаје такозвану цркву Северне Македоније као православну и да је прима у заједницу хришћанских православних цркава, истиче да се овом одлуком Цариградска патријаршија умешала у јуриздикцију Српске православне цркве, с обзиром на то да она није мајка црква Окридске архиепископије и да због тога не може да јој да аутономију или аутокефалност.

       Подсећа да је мајка цркве у Северној Македонији СПЦ и да је то њено канонско подручје.

       Зато, истиче, нико други нема право да се уплиће у црквена питања на овом канонском подручју СПЦ без њене сагласности

       Јањић сматра да је индикативно то што се у Цариграду толико наглашава да је у питању васељенска патријаршија чиме, по његовој оцени, желе да ставе до знања да је она изнад свих осталих помесних православних цркава у свету.

       "Једноставно речено, неко би цариградског патријарха хтео да уздигне на пиједестал некаквог православног папе, а то је супротно вери хришћанској и духу цркве православне, где се одлучује саборно", каже Јањић.

       Додаје да је овим потезом Цариградска патријаршија учинила "још један недопустив корак којим саму себе изопштава из јединственог организма васељенске Православне цркве".

       Региструјте се на нашем Telegram  каналу: https://t.me/faktorga

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари