КИРИЛ: Нека Господ чува Србију и њен благочестиви народ

ПОГЛАВАРА И ДЕЛЕГАЦИЈУ РПЦ КОЈА ЈЕ СТИГЛА НА ПРОСЛАВУ 17 ВЕКОВА МИЛАНСКОГ ЕДИКТА ДОЧЕКАЛИ ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ И ВРХ СПЦ

  • Поглавар РПЦ ће током посете Србији са патријархом Иринејем и руководством земље размотрити „оне проблеме које брину српску и руску цркву“
  • Патријарх Московски и целе Руси посетио је - убрзо по доласку у Београд - храм Свете Тројице на Ташмајдану који је уједно и Подворје РПЦ у Београду. Међу верницима и свештенством Руске и Српске цркве били су и амбасадори Русије Александар Чепурин, Белорусије Владимир Ћушев и Украјине Виктор Недопас и потпредседник Скупштине Србије Ненад Поповић
  • Патријарх Кирил је у храму на Ташмајдану изговорио благослов: „Нека Господ чува Србију и њен благочестиви народ, Русију, Украјину, Белорусију и целу историјску Рус на коју се шири пастирска брига и љубав мајке - Руске православне цркве”

        НА централну и завршну прославу 17 векова Миланског едикта данас је у Београд допутовао Његова Светост Патријарх московски и целе Руси Кирил с пратњом.

        Руског Патријарха је на аеродромској писти дочекао епископ бачки др Иринеј, док су у ВИП-салону високог госта поздравили добродошлицом Његова Светост Патријарх српски осподин Иринеј, амбасадор Руске Федерације Александар Чепурин и Александар Антић, министар саобраћаја у Влади Србије.

        У пратњи руског Патријарха су митрополити волоколамски Иларион и солнечногорски Сергије, протојереји Николај Балашов, Андреј Милкин и Игор Јакимчук, ђакон Александар Волков и други великодостојници.

        Поглавара свете Руске Цркве, по традиционалном обичају, дочекала су деца обучена у српске народње ношње, која су Патријарха Кирила послужила хлебом и сољу, уручивши му букет цвећа и јабуку.

        У холу аеродрома, Његову Светост су поздравили свештеници Архиепископије београдско-карловачке.

Eпископ бачки Иринеј и Александар Чепурин

        Добродошлицу драгом госту из Русије упутили су и епископи рашко-призренски Теодосије, аустралијско-новозеландски Иринеј, јегарски Порфирије, моравички Антоније, протојереј Виталије Тарасјев - старешина Подворја Московске Патријаршије у Београду, као и др Милета Радојевић, директор Канцеларије за сарадњу с Црквама и верским заједницама.

        У згради аеродрома је одржана конференција за штампу.

        Патријарх Кирил је рекао да је срећан што може да учествује у свечаностима поводом 1700-годишњице Миланског едикта и буде заједно са другим представницима паравославних цркава. Притом је нагласио:  

        „Ово је заиста историјски догађај, јер је пре 1700 година римски император Константин Велики потписао документ који није смо легализовао хришћанство у Римској империји, већ је и поставио основу посебних односа световне власти и цркве. Тај модел односа, који је после развијен у Византији, постао фундамент цивилизацијског развоја Европе“.

        Поглавар РПЦ у наставку је рекао: „Данас, када неки доводе у сумњу актуелност овог хришћанског извора европске цивилизације, ми, православне цркве и сви хришћани Европе, морамо помоћи нашим савременицима да разумеју и осете колико је овај извор важан у формирању духовног и моралног профила Европљана“.

        Руски патријарх је оценио да је један од резултата тог догађаја и 1025-годишњица крштења Руси која је недавно прослављена у Москви, Кијеву и Минску.

        Поглавар РПЦ је открио да има намеру да током посете Србији са српским патријархом Иринејем и руководством земље размотри оне проблеме које брину српску и руску цркву.

        Још је указао: „Срећан сам што могу да се сретнем и са представницима других цркава које ће учествовати у овом свечаном јубилеју“ .

        Патријарх Московски и целе Руси Кирил посетио је - убрзо по доласку у Београд - храм Свете Тројице на Ташмајдану који је уједно и Подворје РПЦ у Београду на канонској земљи Српске православне цркве.

        Ту руску цркву су 1924. године саградиле избеглице из царске Русије које су - спасавајући главе од Октобарске револуције - свој нови дом нашле у Србији и Краљевини СХС.

        Након канонског уједињења Руске православне цркве у отаџбини и Руске заграничне цркве 2007. године овим храмом управља Московска патријаршија.

        Патријарха Московског и целе Руси, који је у храм дошао у пратњи митрополита Волоколамског Илариона, дочекао је старешина подворја РПЦ у Београду протојереј Виталиј Тарасјев.

        Међу верницима и свештенством Руске и Српске цркве били су и амбасадори Русије, Белорусије Владимир Ћушев и Украјине Виктор Недопас, потпредседник Скупштине Републике Србије Ненад Поповић, представници културног, политичког и привредног живота и руске дијаспоре.

        Након заједничке молитве патријарх Кирил је рекао:

        „Сећам се и прве посете овоме храму после трагичног бомбардовања Југославије. Тада су ми рекли да је старадао и храм и да захтева капитални ремонт и обнову. Када су се отвориле двери овога храма, ушао сам и последице варварског бомбардовања центра Београда - моје срце се стисло. Али, милошћу Божијом, уз помоћ људи који су тада били спремни да подрже руску цркву у њеном стремљењу да обнови своје подворје у Београду - то добро дело се остварило”.

        Патријарх се захвалио пастви и старешини храма Свете Тројице Тарасјеву за труд, молитву, верност Цркви и чување православља.

        Потом је благословио: „Нека Господ чува Србију и њен благочестиви народ, Русију, Украјину, Белорусију и целу историјску Рус на коју се шири пастирска брига и љубав мајке - Руске православне цркве.”

        Патријарх је у знак сећања на боравак у цркви поклонио подворју икону Тихвинске Мајке Божје.

        „Прилазећи овој икони сећајте се наше земље, наше Цркве и вашег патријарха. Нека Господ чува свакога од вас од злих околности овоземаљског живота, ојача вас у вери, дарује вам душевни мир, здравље и радост у срцу“ - пожелео је на крају патријарх Кирил.

        (Итар-ТАСС - Факти)


Слични садржаји

Коментари