БАЊАЛУКА: Канцеларију високог представника у БиХ треба затворити

ГЛАВНА ЈЕ ПРЕПРЕКА ПОЛИТИЧКОМ НАПРЕТКУ И ЕВРОПСКИМ ИНТЕГРАЦИЈАМА БИХ - НАПИСАЛА ВЛАДА СРПСКЕ СБ УН

Влада Републике Српске

        КАНЦЕЛАРИЈА високог представника у БиХ треба да буде затворена јер представља главну препреку политичком напретку и европским интеграцијама БиХ, наводи се у извештају Савету безбедности Уједињених нација који је усвојила Влада Републике Српске.

        Присвајање дословно неограничених политичких овлашћења високог представника над БиХ је правно неодбрањиво, а наставак његовог присуства гуши демократски развој БиХ, наводи се у извештају који се односи на период мај-октобар 2013. године.

        Истакнуто је да је децентрализована структура БиХ, прописана Уставом БиХ, односном анексом Дејтонског споразума, потпуно усклађена са чланством у ЕУ и од суштинске важности за будућност земље.

        Објашњено је и да већ дуже време постоји снажан међународни консензус да БиХ не представља претњу миру.

        Влада РС наводи и да постоји потреба за реформом правосудних институција БиХ како би се, упркос њиховом отпору, променама достигли европски стандарди, саопштено је из владе.

        Иначе, данас је високи представник међународне заједнице у БиХ Валентин Инцко, у редовном извештају генералном секретару Уједињених нација (УН) Бан Ки-Муну, навео да се политичка блокада у БиХ наставља због чега земља није ишла у корак са суседним државама у европским интеграцијама.

        У извештају о ситуацији у БиХ, у периоду од 20. априла до 21. октобра 2013. године, Високи представник је указао на проблеме у вези с владавином права, који, како је навео, укључују и непримерене политичке нападе на правосудне институције и чињеницу да власти не спроводе одуке Уставног суда.

        Инцко је нагласио да је забринут због тога што локални званичници „и даље показују спремност да отворено и директно оспоравају основне поставке Мировног споразума, укључујући и територијални интегритет БиХ“.

        Оценио је да су такве изјаве контрапродуктивне и да стварају политичку нестабилност у земљи.

        (Тањуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари