СНП Избор је наш: НАТО пакту су потребне подјеле и сукоби унутар Српске поводом НАТО

НЕМИЛИ ДОГАЂАЈИ НА ПОСЕБНОЈ СЈЕДНИЦИ НС РС ОПОМЕНА СУ И РУКОВОДСТВУ СКУПШТИНЕ

* Чак и да је српски члан у Предсједништву БиХ, Милорад Додик, потписао улазак БиХ у НАТО - а није - не разумијемо понашање опозиције која тврди да је све готово и да БиХ улази у НАТО. То је, у најмању руку, пристајање на пораз без борбе

* Република Српска ће преко референдума и својих представника у институцијама БиХ одлучивати о могућем покушају увлачења и ње и БиХ у НАТО. Јер, нико не може спријечити српског члан Предсједништва  БиХ да – у случају таквог покушаја - покрене питање заштите „виталног националног интереса“, а  онда о свему одлучује Народна скупштини РС па то прихвата или двотрећински одбацује. А и у Парламентарној скупштини БиХ неопходна је подршка најмање једне трећине српских представника

* Уколико опозиција сумња у српске представнике у заједничким институцијама БиХ, у овом или будућим сазивима, онда нека подржи иницијативу СНП Избор је наш за допуну Кривичног законика Српске која би омогућила да се неовлаштено гласање српских представника у заједничким институцијама БиХ (без одлуке Народне скупштине РС и без референдумске одлуке грађана РС) о чланству у војним савезима гони као  кривично дјело против уставног уређења Српске

* Избор је наш изражава забринутост због ситуације у којој се стварају подјеле у народу, са уношењем страсти, па и мржње која се може злоупотријебити за инциденте, па чак и контролисане сукобе, ради стварања могућности за реаговање НАТО, што прижељкују страни фактори

________________________________________________________________________

        СНП Избор је наш сматра да су догађаји на 9. посебној сједници Народне скупштине РС о Програму реформи БиХ нарушили углед законодавне установе државе и да ти немили догађаји треба да буду велико искуство и опомена самом руководству Народне Скупштине.

        Народ, обични људи, од политичара очекују достојанствено понашање и јасне политичке ставове о свим суштинским питањима, па и о питању уласка у НАТО.

        Ако је у документу Програм реформи БиХ који је упућен у сједиште НАТО неспорно (и од опозиције и од бошњачких и хрватских политичара) да стоји да је неопходно - да би БиХ ушла у НАТО - да се донесе нова одлука Предсједништва и Парламентарне скупштине БиХ, која то потврђује, онда не разумијемо дефетистички, малодушни став српске опозиције.

        Без обзира на то што се у документу непосредно не спомињу ентитети, они, дакле - и Република Српска, на крају одлучују о уласку у НАТО и то због начина одлучивања у заједничким институцијама БиХ.

        Тај начин одлучивања дефинисан је Анексом IV Дејтонског споразума. И нико не може спријечити да српски члан - када дође на ред одлучивање у Предсједништву БиХ - покрене питање „виталног националног интереса“, тј. да прослиједи такву одлуку Народној скупштини РС на преиспитивање, па да је она прихвати или двотрећински одбаци.

        Таква одлука у овом другом случају аутоматски постаје неважећа.

        А и у Парламентарној скупштини БиХ неопходна је подршка најмање једне трећине српских представника да би одлука била правоснажна.

        Уколико опозиција сумња у српске представнике у заједничким институцијама БиХ, у овом или будућим сазивима, онда нека подржи нашу иницијативу за доношење допуне Кривичног законика Републике Српске.

        Та допуна уграђена у Кривични законик омогућила би да се неовлаштено гласање српских представника у заједничким институцијама БиХ (без одлуке Народне скупштине РС, као и без референдумске одлуке грађана РС) о чланству у међународним војним савезима гони као (ново) кривично дјело, и то из групе кривичних дјела против уставног уређења Републике Српске.

        И да је српски члан у Предсједништву БиХ Милорад Додик чак и потписао улазак БиХ у НАТО, а није, не разумијемо понашање опозиције која сада говори да је све готово и да БиХ улази у НАТО.

        Опозиција на тај начин прихвата пораз без борбе и повинује се евентуалној таквој Додиковој одлуци.

        Изненађење је тим прије веће што постоје Резолуција Народне скупштине о војној неутралности и очигледна воља већине грађана Републике Српске да се не уђе у НАТО.

        Организовање референдума на нивоу БиХ није могуће нити је законом предвиђено.

        Само на нивоу ентитета и нижим нивоима власти постоје закони о референдуму и грађанским иницијативама.

        И у обрнутој ситуацији - када би Република Српска жељела да уђе у НАТО или ОДКБ, а Бошњачко-хрватска федерација то не би хтјела – тада БиХ не би могла ући у такве војне савезе.

        Избор је наш изражава забринутост због ситуације у којој се стварају подјеле у народу, са уношењем страсти, па и мржње која се може злоупотријебити у правцу инцидената па чак и контролисаних сукоба и на тај начин стварања могућности у којој би реаговао НАТО, а што прижељкују страни фактори.

        Не може се искључити ни опасност која долази из жеље неких појединаца да се Република Српска дијели на западни и источни дио, а на чему се с времена на вријеме ради са већим или мањим интензитетом.

        Овом приликом СНП Избор је наш жели истаћи подршку српском члану Предсједништва БиХ Милораду Додику због његове државничке изјаве у којој је апеловао на посланике Скупштине Црне Горе да не усвоје предложени Закон о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница, који је директно уперен против Српске православне цркве и њених епархија у Црној Гори.

        Без обзира какву ће одлуку Скупштина Црне Горе донијети, реаговање српског члана у Предсједништву БиХ Милорада Додика сматрамо врло важним, јер плод потребе, поготово у овим тешким временима, да се сваки суштински проблем који искрсне у дијелу српског народа или његове Цркве, третира као заједнички проблем цијелог српског народа, политичара и институција гдје год се оне налазе.

        (предсједник СНП Избор је наш Дане Чанковић)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари