Против уласка БиХ у НАТО пакт - безмало 80 одсто Републике Српске

ТАКВИХ ЈЕ ПРЕ САМО ПЕТ МЕСЕЦИ БИЛО ОСЕТНО МАЊЕ – 64,3 ОДСТО   

* Дeо испитаника, њих 9,1 одсто, даје условно подршку уласку у НАТО сматрајући да БиХ треба да уђе у Северноатлантски савез само ако то учини Србија, док под истим условима улазак БиХ у ЕУ подржава 10,4 одсто испитаника

* Негативан став према уласку БиХ у Европску унију има 39,9 одсто испитаника. У октобарском истраживању негативан став је имало 21,1 одсто анкетираних

________________________________________________________________________

        НЕГАТИВАН став о уласку БиХ у НАТО изразило је 79,8 одсто испитаника из Републике Српске у истраживању које је од 3. до 7. фебруара спровео бањалучки Факултет политичких наука.

        Tо је знатно више у односу на исто истраживање спроведено у октобру прошле године, када је тај проценат износио 64,3 одсто.

        У истом периоду повећао се и проценат испитаника који имају негативан став према уласку у Европску унију, јер је у октобарском истраживању негативан став имало 21,1 одсто анкетираних, док је у најновијем истраживању тај проценат порастао на 39,9 одсто.

        „Дeо испитаника, њих 9,1 одсто, даје условно подршку уласку у НАТО сматрајући да БиХ треба да уђе у Северноатлантски савез само ако то учини Србија, док под истим условима улазак БиХ у ЕУ подржава 10,4 одсто испитаника“, наведено је у истраживању које је спроведено телефоном на узорку од хиљаду испитаника из 30 локалних заједница широм Српске.

        Као основни разлог противљењу уласку у НАТО чак 70,1 одсто испитаника наводи ратна дешавања током деведесетих година прошлог века, док остале разлоге против уласка у НАТО, попут тврдњи да тај војни савез не доприноси већој безбедности, да би се уласком у НАТО повећао ангажман војника из БиХ, те да политичке партије немају усаглашен став, наводи мање од пет одсто испитаника.

        Декан бањалучког ФПН-а Ранка Ромић Перић каже да су резултати истраживања логични када се узму дешавања која су обиљежила рат у БиХ од 1992. до 1995. године.

        "Поред тога, повећање процента испитаника који имају ригорознији став према НАТО интеграцијама добрим делом је изазван и медијском експанзијом у вези с тим да ли је дошло до потписивања Националног годишњег плана, односно АНП. Ми у Републици Српској знамо да није дошло до потписивања АНП, али то је заправо нешто што је обојило јавно мњење. То је сигурно појачало ставове наших грађана да од НАТО интеграција нема ништа и потврдило јавне политике Републике Српске које се воде на нивоу БиХ", каже Ромић Перић.

        (Глас Српске)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари