Додик: Америка више није политички центар света – ми се морамо бранити у свом микросвету
„ЈАХОРИНА ЕКОНОМСКИ ФОРУМ ОКУПИО ВИШЕ ОД 500 УЧЕСНИКА ИЗ РЕГИОНА, ЕУ И УАЕ
* Радован ВИШКОВИЋ: Сматрали да не може да нас снађе нешто теже од пандемије. Сад, са ратом у Украјини, видимо да постоји и веће зло... Треба да радимо као и досада и даћемо одговоре на сва дешавања. Многи су били скептици да ћемо преживјети и корону, прогнозирали су нам економски суноврат, а ми смо све стабилнији и све бољи
* Милорад ДОДИК: „Морамо тражити одговоре на то како се поставити, што значи да требамо бити отворени према једној и другој страни, а питање је да ли ће вам бити дозвољено да будете отворени. Глобални центри моћи су промењени... Европска унија ће имати највеће проблеме због сукоба у Украјини. У кризној ситуацији морамо да генеришемо што више јавних послова и инвестиција. Наша предност је електрична енергија
___________________________________________________________
РЕПУБЛИКА Српска је била на добром путу да изађе из постковид кризе, али онда се догодио рат у Украјини који је изазвао економски цунами. Свијет се неповратно променио и мале економије попут наше морају тражити начин како да се прилагоде, поручено је данас с Јахорине где је свечано отворен пети „Јахорина економски форум“.
Премијер Српске Радован Вишковић поручио је у уводном излагању да није сматрао да може да нас снађе нешто теже од пандемије.
- Сад видимо да постоји и веће зло - навео је Вишковић.
Институције Српске, додао је, учиниће све да скупа са привредницима, преброде и ову кризу.
- Треба да радимо као и досада и даћемо одговоре на сва дешавања. Многи су били скептици да ћемо преживети и корону, прогнозирали су нам економски суноврат, а ми смо све стабилнији и све бољи - навео је Вишковић.
Ми ћемо скупа са пословном заједницом да креирамо мере, додао је Вишковић и истакао да је Влада крајем прошле године донела сет закона који је предвиђао повећање плата и пензија, али да смо у другом кварталу доживели да инфлација „поједе“ тај раст.
- Зато ћемо креирати нови сет закона који ће регулисати ту област - казао је Вишковић.
На форуму ће бити одржано једно пленарно предавање и 14 панела са више од 100 учесника.
Теме панела су енергетска транзиција, дигитална трансформација, перспектива тржишта радне снаге, а биће отворено и питање позиције БиХ према иницијативи „Отворени Балкан“
Форум је окупио више од 500 учесника из цијелог региона, али и Француске, Шпаније и низа других европских земаља као и из Уједињених Арапских Емирата.
„Политика Централне банке БиХ још
је у деведесетим годинама“
НЕМА успешне и стабилне економије без стабилне политичке ситуације. Данашњи свет биће подељен и захтеваће сврставање на различите стране и то ће сносити одређене економске последице", рекао је Додик.
Сукоб у Украјини је сукоб глобалних концепција, а Украјина је колатерална прича и штета, сматра Додик.
"Тражити одговоре на то како се поставити значи да требамо бити отворени према једној и другој страни, а питање је да ли ће вам бити дозвољено да будете отворени. Глобални центри моћи су промењени, Америка је најмоћнија војна сила и то нико не спори, али Америка више није епицентар политичких финансијских центара моћи у свету", истакао је Додик.
Он сматра да је борба за енергенте један од највећих проблема.
"Озбиљан проблем је борба за сировине. Свијет се повећао са бројем становника и питање је како са смањеним ресурсима држати популацију. Многе економије, националне данас су препуштене саме себи. Трудимо се да дамо неке наше одговоре и очувамо стабилност јавних финансија. У кризној ситуацији морамо да генеришемо што више јавних послова и инвестиција. Разговарамо са различитим инвеститорима и видећемо како ће се то кретати. Наша предност је електрична енергија, она је једна од најјефтинијих категорија у региону, имамо шансу да то појачамо и побољшамо", рекао је Додик.
"Европска унија ће имати највеће проблеме због сукоба у Украјини и уколико ескалација и даље буде ратна, могуће је очекивати да ће можда бити битно смањени енергетски путеви из Русије", сматра Додик.
Он је додао да БиХ није добар амбијент за економију.
"Политика Централне банке БиХ је конзервирана и још је у сфери деведесетих година", истакао је Додик.