Цвијановић: Запад санкционише оне који поштују Устав БиХ, само НАТО може бити претња миру
„ЛАЖ ЈЕ ДА СЕ СРПСКА ОТЦЕПЉЉУЈЕ И ДА ЈЕ ИЗАЗВАЛА НАЈГОДУ КРИЗУ НАКОН 90-ИХ“
* „Бошњачки политичари редовно износе такве наводе како би привукли међународну пажњу, надајући се спољном мешању уместо да разговарају са онима са којима живе у БиХ: "Докле год се дочарава унутрашњи сукоб или чак рат - очи света су упрте у њих“
* "Постојао је пројекат ауто-пута између Београда, Бањалуке и Сарајева, нису били заинтересовани. Ми у Републици Српској никада не бисмо спречили пројекат који би помогао Федерацији БиХ да напредује"
* Упитана како се Република Српска носи са санкцијама које је Вашингтон увео српском члану Предсједништва БиХ Милораду Додику јер, према мишљењу америчке владе, он угрожава Дејтонски мировни споразум, председник Српске је истакла да је то апсолутно смешно с обзиром на чињеницу да Милорад Додик стоји иза Устава, залаже се за домаћи дијалог и противи се спољном мешању
_______________________________________________________
ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Жељка Цвијановић истакла је да је БиХ земља у којој се не поштује властити Устав, те да су они који се залажу за његово поштовање санкционисани из иностранства, а они који га не поштују награђени.
Цвијановићева је за швајцарски магазин "Велтвохе" појаснила да сви причају о БиХ, али ретко ко има појма о њеној реалности.
Она је нагласила да су домаће институције те које треба да делују, а не стране дипломате, те да унутрашњи дијалог треба да замени ширење лажи по страним центрима.
Цвијановићева је указала да бошњачки политичари редовно износе такве наводе како би привукли међународну пажњу, надајући се спољном мешању уместо да разговарају са онима са којима живе у БиХ.
"Докле год се дочарава унутрашњи сукоб или чак рат, очи света су упрте у њих. Ако се прича само о захтеву да се примењује Устав онда то није тема која ће привући међународну пажњу, али рат и сецесија хоће и зато се та лаж и користи. у БиХ нема опасности од оружаног сукоба. Само НАТО може представљати претњу у том смислу", истакла је Цвијановићева.
Замољен да прокоментарише писање појединих медија у Европи и САД да је власт у Српској изазвала "најгору кризу од '90-их настојећи да отцијепи Републику Српску од БиХ", Цвијановићева је рекла да су то лажне вијести.
"Много је оних који желе да се укључе у дискусију, али уопште не желе да разумеју проблем. Шта ми заиста радимо - инсистирамо на Уставу, јер поред одбране, правосуђа и пореза постоји још 140 области у којима су нам одузете компетенције. Ова померања су последица међународних интервенција. Не радимо ништа што је супротно Уставу. Стога нема разлога за оптужбе. Промене изазване спољним притисцима оштетиле су и искривиле наш систем.
Друго, нема сецесије, нема сепаратизма. Ово је изговор међународне заједнице да скрене пажњу са њихових неуспеха и проблема које су створили. Нема разлога за оптужбе јер поштујемо Дејтонски споразум. Он нам пружа прилику да живимо заједно у миру и да сарађујемо", појаснила је председник Републике.
Упитана како се Република Српска носи са санкцијама које је Вашингтон увео српском члану Председништва БиХ Милораду Додику јер, према мишљењу америчке владе, он угрожава Дејтонски мировни споразум, председник Српске је истакла да је то апсолутно смијешно с обзиром на чињеницу да Милорад Додик стоји иза Устава, залаже се за домаћи дијалог и противи се спољном мешању.
"Лакше је проблемима дати име и презиме него их решавати. Лакше је персонализовати ствари него стварно се бавити проблемима. Милорад Додик не би имао ништа против уставне БиХ, али то данас није право стање у пракси. Невоље су у Сарајеву, незадовољни су и Хрвати. Не би требало да се боримо за своја уставна права већ би природно било да се она користе", констатовала је Цвијановићева.
Према њеним речима, међународна заједница и "високи представник" делују у сенци, намећући нам правила на која немају право.
Она је нагласила да БиХ има будућност ако њени политички актери седну и пристану да сами решавају своје проблеме уместо да се ослањају на друге земље.
"Српске и хрватске политичке странке траже дијалог, али бошњачка страна одбија. Централизација наше државе у Сарајеву, коју су Бошњаци постигли уз помоћ међународне заједнице, њима је у интересу, али није Србима и Хрватима. Ми то не видимо као успех. Да ли је успех ако су два од три, па чак и један од три народа незадовољни неким решењем? На крају крајева, успех је постићи циљ којим су сви задовољни и то кроз унутрашњи дијалог, а не уз принуду и мешање споља или високог представника. Ако схватимо да можемо живети заједно, слушати једни друге и разговарати заједно, онда ће БиХ моћи да опстане", оцијенила је Цвијановићева.
Нажалост, додала је она, у БиХ нема унутрашње кохезије.
"Да смо заиста били у могућности да имплементирамо Дејтонски споразум, развили бисмо међусобно поверење и разумевање. Али ово није случај. Међународни интервенционизам је уништио домаћи дијалог, а посебно сврставање на страну бошњачке политичке агенде.
Жао ми је због тога јер нас спречава да радимо заједно на пројектима напретка. Због тога се троши енергија на трвења и расправе уместо на заједничке активности. Не постоји ниједан пројекат који сва три народа подржавају, чак ни у економској сфери, што је жалосно. Без обзира који пројекат покренемо, бошњачке странке то онемогућавају", истакла је председник Српске.
У прилог овим тврдњама, Цвијановићева је навела пример да је Република Српска покренула хидроенергетски пројекат са Србијом, али то се настоји спречити, затим аеродром у јужном делу Републике Српске који они желе блокирати.
"Постојао је пројекат ауто-пута између Београда, Бањалуке и Сарајева, нису били заинтересовани. Ми у Републици Српској никада не бисмо спречили пројекат који би помогао Федерацији БиХ да напредује", рекла је Цвијановићева.