Цвијановић: Дубоко жалим због трагедије Драгичевића, али институције треба да раде свој посао

„СТАВ СРПСКЕ ЈЕ НЕПРОМЕЊЕН – НА МАЊАЧИ НЕ МОЖЕ БИТИ ОДРЖАНА ВЕЖБА НАТО“

* „Српска је интервенцијом странаца, изгубила војну индустрију, док је она задржана у ФБиХ, али постоје аранжмани са партнерима из Србије у вези са рехабилитацијом појединих предузећа из те области“

* „Посебно је страшно мешање странаца у рад правосуђа БиХ. Невероватна је зависност, пре свега, политичког Сарајева од тога шта ће рећи амбасадор или неки службеник у некој амбасади“

______________________________________________________________________________

          ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је, поводом догађаја у Бањалуци, да као председник Републике може да каже да институције треба да раде свој посао, а као грађанин и мајка оно што је рекла прије много мјесеци - да дубоко жали због трагедије која се десила породици Драгичевић.

          "Саосећам и жалим због великог, највећег губитка, а то је губитак детета. Не могу да коментаришем рад полиције која делује по налогу тужилаштва и спроводи акције и мере. Ни председник Републике, ни председник Владе, ни народни посланик не могу да се мешају у те активности. Они знају из ког разлога су покренули ову акцију", нагласила је Цвијановићева.

          Према њеним речима, бошњачкој политичкој сцени није у интересу да буде формиран Савјет министара, али и страном фактору којем одговара састав који треба да оде.

          "Сага о Савету министара може дуго да траје и у овом случају Српска је жртва несређених односа у Федерацији БиХ. Битан је и наш заједнички наступ у Парламентарној скупштини БиХ. Председништво у којем имамо српског члана је врло важно зато што је на челу активности. Треба нам Савет министара да би вршили координисане активности и да имамо људе који неће нешто блокирати, него ће бити на услузи. Они треба да буду сервис свима, не само Републици Српској већ и ФБиХ", оцијенила је Цвијановићева за РТРС.

          Она је рекла да очекује и да ће људи из СДС-а и ПДП-а препознати шансу да раде са колегама из других политичких партија за добробит Републике и њених грађана.

          "Желим да верујем да ће они препознати ову шансу и било би ми много нелогично и политички опасно по њих да искоче из таквог аранжмана. Као председник Републике желим да се они понашају на такав начин, да се усаглашавају ставови, да знају да је Српска полазиште за све наше политике и да треба да се договарамо о свим нашим политикама без обзира којој партији припадамо, а треба да одемо на терен који се зове заједничке институције БиХ", каже Цвијановићева.

          Говорећи о економским приликама у Српској, председник Републике је истакла да бањалучки аеродром, иако су сви предвиђали да се то никада неће десити, има стабилне авио-линије.

          "Влада је успела довести авио компанију `Рајанер`. Сада смо већ на мапи регионалних аеродрома који могу бити интересантни другима, а линије ка четири европске дестинације већ дају нову димензију", каже Цвијановићева и додаје да је најављено успостављање још једне ка Берлину.

          Говорећи о пројектима за наредну годину, председник Српске је навела изградњу ауто-пута од Бањалуке ка Приједору, односно од Добоја према Бијељини и даље ка Србији.

          "Важно је и да уз Дрину имамо брзу цесту и модерне саобраћајнице, о чему сам и данас разговарала са премијером Радованом Вишковићем. Рекли смо да ће приоритет имати пројекти из области саобраћајне инфраструктуре, здравства, образовања и енергетика", навела је Цвијановићева.

          Истакла је Влада РС убрзаним корацима иде у реализацију пројеката из области енергетике, као што је изградња хидроелектране "Бук бијела" и наставак градње хидроелектране "Дабар".

          Она је подсјетила и да су са Србијом договорени заједнички пројекти у енергетском сектору као што су хидроелектране "Фоча" и "Паунци".

          Цвијановићева је подсетила да је Српска, интервенцијом странаца, изгубила војну индустрију, док је она задржана у ФБиХ, али да постоје аранжмани са партнерима из Србије у вези са рехабилитацијом појединих предузећа из те области.

          Цвијановићева је поновила став Српске да на Мањачи не може бити одржана вежба НАТО.

          Она је рекла да у БиХ годинама постоји мешање странаца и у рад домаћих институција, јер у поједним структурама ван Српске постоји "зависност" од мишљења странаца.

          "Посебно је страшно мешање странаца у рад правосуђа БиХ. Невероватна је зависност, пре свега, политичког Сарајева од тога шта ће рећи амбасадор или неки службеник у некој амбасади", рекла је Цвијановићева и појаснила да су такве структуре увек имале подршку странаца за своје политике.

          Она је додала да је поносна што Република Српска и њени функционери нису у таквој ситуацији, јер је то начин да Српска мисли својом главом и бира своје људе који носе одговорност за своје одлуке.

           (Срна)

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари