„Жутима“ сметају и војна парада у Београду и одлазак војника Србије на параду у Москви
ДЕМОКРАТСКА СТРАНКА НАПРАВИЛА СВОЈ РЕЗИМЕ
ТРОГОДИШЊЕ ВЛАДАВИНЕ НАПРЕДЊАКА
- Расправа о спољној политици се не води у парламенту, као што се ни дијалог са Приштином не води транспарентно
- Општа политичка клима у Србији не погодује владавини права, изградњи и јачању правних институција. Она је усмерена на успостављање и јачање режима личне власти појединаца
- Неки странци који су под оптужбом и за којима је расписана међународна потерница - слободно се шетају Србијом, па чак и ангажују за саветнике председника Владе (нпр. бивши британски премијер Тони Блер), а другима у истом правном положају прети да ће бити ухапшени чим ступе на тло Србије, при чему се КиМ не рачуна за део Србије (нпр. Хашим Тачи)
- Млади стручњаци који су се школовали о трошку државе одлазе зато што их иста не запошљава и не даје им услове за нормалан живот и рад. У Словенију, Немачку, Шведску, Норвешку и Финску „трбухом за крухом“ отишло је више од 800 лекара и око хиљаду медицинских сестара и техничара, ако се тренд настави - увозићемо лекаре
ИАКО је Српска напредна странка ових дана пуна хвалоспева о самој себи славећи, наводно, прву годину свог мандата, чињеница је да ова странка улази у четврту годину своје власти, а да је Србију довела у толико лоше стање да је нејасно шта тачно Српска напредна странка слави.
Резиме трогодишње владавине Српске напредне странке у европским интеграцијама и областима спољне политике, правосуђа, просвете, здравства и социјалне заштите изгледа овако:
ЕВРОПСКЕ ИНТЕГРАЦИЈЕ
Од како је Србија пре више од три године добила статус кандидата за чланство у ЕУ, ништа се на том пољу није десило. Европске интеграције се представљају као техничко питање, а не као суштинско вредносно и политичко питање. У суштини, реч је о владавини права и поштовању европских вредности које Влада не поштује.
- Државни званичници ретко осуђују и реагују у јавности на претње, физичке нападе и случајеве изазивања насиља, говора мржње против невладиних организација, бранилаца људских права, новинара, блогера, јавних личности и појединаца.
- Не само да не осуђују већ и подстичу нетолеранцију и насиље у друштву, а Европска комисија је констатовала у извештају за 2014. да су се „услови за слободу изражавања у Србији погоршали“.
- Претње новинарима на локалном нивоу, притисци на медије, цурење података из истрага.
Уместо да Влада поправља стање, она својим понашањем утиче на погоршавање свих наведених услова.
СПОЉНИ ПОСЛОВИ
- Влада својим поступцима доводи у питање приступање ЕУ које укључује и постепено усклађивање са спољном и безбедносном политиком ЕУ (поступање у погледу особа које су обухваћене санкцијама, војна парада у Београду, одлазак посланика у мисију посматрача на изборе у Доњецку, војно присуство на паради у Русији).
- Неусклађене изјаве различитих чланова Владе, као и између чланова Владе и председника Србије у односу на кључна питања сарадње и процеса приступања ЕУ, као и у односу на регионална питања.
- Расправа о спољној политици се не води у парламенту, као што се ни дијалог са Приштином не води транспарентно.
- Међународна економска сарадња је још мање транспарентна.
ПРАВОСУЂЕ
Општа политичка клима у Србији не погодује владавини права, изградњи и јачању правних институција. Она је усмерена на успостављање и јачање режима личне власти појединаца.
- Политичка харанга на институцију омбудсмана је незабележена у европским земљама.
- Штрајк адвоката, који је трајао пуна четири месеца (од 17. септембра 2014. до 26. јануара 2015) потпуно је паралисао српско правосуђе. Више од 13.000 суђења је одложено. У штрајку је учествовало више од 8.000 адвоката.
- Закон о јавном бележништву, који је био основни узрок штрајка адвоката, за осам месеци мењан је три пута. Нејасно је са ким су јавни бележници били принуђени да деле енормно високе хонораре које су у почетку наплаћивали од грађана.
- Евидентан је мањак судске независности.
- Јавно тужилаштво је још увек нереформисано, неприлагођено новим условима рада и изложено непосредним и посредним политичким притисцима.
- Закони који се подносе Народној скупштини ради усвајања су све слабији услед недовољно стручног, партијског кадра, нема јавних расправа, а у највећем броју случајева усвајају се по хитном поступку. Ниво писмености закона је све нижи.
- Процесуирање корупције тече изузетно споро и неуспешно, а основна борба води се у медијима, а не у државним институцијама.
- Неки странци који су под оптужбом и за којима је расписана међународна потерница слободно се шетају Србијом, па чак и ангажују за саветнике председника Владе (нпр. бивши британски премијер Тони Блер), а другима у истом правном положају прети да ће бити ухапшени чим ступе на тло Србије, при чему се КиМ не рачуна за део Србије (нпр. Хашим Тачи).
ПРОСВЕТА
- Образовни систем паралисан петомосечним штрајком просветних радника јер је смањењем плата Влада додатно отежала егзистенцију запослених у просвети, чије су плате и пре смањења биле испод републичког просека.
- Влада одлуком да немају сви право на бесплатне уџбенике крши основна људска права гарантована Уставом јер прави спискове и издваја родитеље једне групе деце од других.
- Афере са фалсификовањем диплома заташкане.
ЗДРАВСТВО
- Здравствени радници раде у катастрофалним условима, са застарелом опремом.
- Млади стручњаци који су се школовали о трошку државе одлазе зато што их иста не запошљава и не даје им услове за нормалан живот и рад.
- У Словенију, Немачку, Шведску, Норвешку и Финску „трбухом за крухом“ отишло је више од 800 лекара и око хиљаду медицинских сестара и техничара, ако се тренд настави увозићемо лекаре.
- Здравствени радници су штрајковали због смањења плата. Није тражено повећање плата, које су свакако већ испод просека у Србији, већ само да буду исте.
- Држава није набавила бесплатну петовалентну вакцину за сву децу у Србији, обезбеђена је само за децу рођену после 1. новембра 2014. године. Након великог апела у јавности и тражења оставке министра здравља ако вакцине не стигну за сву децу, која морају да буду исто третирана без обзира на датум рођења, дискриминација деце када је у питању њихово здравље је заустављена снагом малог броја медија, удружења родитеља и заштитника права грађана. Вакцине месецима није било у слободној продаји, па су, практично, деца рођена пре овог датума - била кажњена.
СОЦИЈАЛНА ЗАШТИТА
- Дискриминишу се родитељи деце са сметњама у развоју у односу на хранитељске породице у којима је смештено дете са сметњама у развоју.
- Лош положај запослених у социјалној заштити.
- Нема јасног плана како лиценцирати услуге социјалне заштите како би корисници у домовина живели у бољим условима. У буџету за 2015. значајно смањена средства за побољшање услова живота корисника домског смештаја.
(саопштење Демократске странке)