VOICE: Предрадник сезонаца признао куповину гласова за СНС 2017. у Врбасу

НАВОДНО СУ ДОБИЛИ ПО 1.000 ДИНАРА, А ОН ИХ ЈЕ - УМЕСТО НА ЊИВЕ - ОДВЕЗАО ДО ГЛАСАЧКИХ МЕСТА

  • ОБЈАСНИО: „У полицији су ми рекли да могу да провере да ли говорим истину и на полиграфу, па сам одговарао шта су ме питали. Рекао сам да су ме контактирали неки људи из СНС-а и рекли да за глас дају 1.000 динара. Ја сам то пренео радницима: ко буде гласао за СНС добиће дневницу без рада. Нису сви пристали, али они који јесу добили су новац. Није ми јасно како је то корупција кад није било никаквог приморавања. Ко је хтео, гласао је и добио новац“

        СВОЈЕ учешће у куповини гласова за Српску напредну странку (СНС) на прошлогодишњим локалним изборима у Врбасу недавно је потврдио један груповођа сезонских радника, који је своје учешће у примању и узимању мита у вези са гласањем прво објаснио полицијским службеницима, а потом и потврдио за Војвођански истраживачко-аналитички центар (VOICE).

        На тај начин, полиција је почела да поступа по кривичној пријави против Н. Н. лица за куповину гласова на локалним изборима у Врбасу, коју је пре годину дана поднела Група грађана „Доста је било“.

        Након потврде да је, у договору са повереницима СНС-а, раднике уместо на њиву развозио на бирачка места, те да су за гласање за „напредњаке“ добили дневницу од 1.000 динара, на разговор у полицијску станицу позвано је и неколико десетина радника који су свој глас продали за „црвену“, наводи VOICE (www.VOICE.org.rs).

        „У полицији су ми рекли да могу да провере да ли говорим истину и на полиграфу, па сам одговарао шта су ме питали. Рекао сам да су ме контактирали неки људи из СНС-а и рекли да за глас дају 1.000 динара. Ја сам то пренео радницима: ко буде гласао за СНС добиће дневницу без рада. Нису сви пристали, али они који јесу добили су новац. Није ми јасно како је то корупција кад није било никаквог приморавања. Ко је хтео гласао је и добио новац“, рекао је он за VOICE.

        Додао је да ни полицији није могао да каже имена оних са којима је договорио плаћено гласање, али зна да је „дневнице за глас“ делио „неки Стефан“.

        „Колико знам, он није из Врбаса, већ из Новог Сада. Мени се представио да је из СНС-а. Само сам са њим комуницирао и он је након гласања давао новац. Не знам како се презива“, испричао је тај груповођа, који је посредовао у купопродаји педесетак гласова.

        „Сада ћу можда ја испасти једини кривац, а знам многе који су то радили. И за СНС и за СПС“, рекао је тај човек и додао да га нико није припремио за могућност да ће бити позван на разговор у полицију.

        Видно узнемирен, он је прво рекао да се „Стефан из Новог Сада“ који је плаћао гласове позивао на Срђана Кружевића, али је сутрадан позвао новинарку VOICE-а инсистирајући да не зна ко је „тај Крижевић или Кружевић“, те да га никада није видео, нити са њим контактирао.

        Општински одбор СНС-а у Врбасу је распуштен почетком 2017. године и руковођење локалним одбором и предстојећим изборима преузела су два покрајинска функционера: члан Извршног одбора СНС-а Дамир Зобеница и страначки координатор за Јужнобачки округ Срђан Кружевић.

        Срђан Кружевић је за VOICE рекао да не зна ништа ни о кривичној пријави коју је Група грађана „Доста је било“ поднела у мају прошле године, а ни о проверама које однедавно, по налогу Основног јавног тужилаштва у Врбасу, врши полиција.

        „Први пут чујем. Нико из полиције ме није позвао на разговор“, рекао је Кружевић, а могућност да је Српска напредна странка куповала гласове бирача на локалним изборима 23. априла 2017. године назвао „апсурдом“.

        „Оставимо полицију да ради свој посао“, казао је Кружевић. На питање да ли му је познато име Стефан који је обављао дужност повереника током врбаских избора, Кружевић је рекао да не зна јер је у Врбасу тог дана било 80 партијских људи ангажованих на изборима.

        Кривичну пријаву против Н. Н. лица за примање и давање мита у вези са гласањем поднела је Група грађана „Доста је било“ након увида у изборни материјал, када је констатовано да је готово десет одсто бирача на гласачким листићима дописивало и „мистериозне“ шифре у виду троуглова, крстића и слично, као и оне које садрже слово и редни број на пример С-133, М-92, Т-140, Д-32, итд.

        Шифре на гласачким листићима дописиване су на онима са гласом за листу СНС-а и за Покрет социјалиста.

        Констатовано је да шифровани листићи за СНС прелазе 5,5 одсто од укупног броја изашлих или више од 13 одсто од броја гласова које је СНС освојио.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари