Варнице поводом Стефановићеве канцеларије

ПОЛЕМИКА ИЗМЕЂУ ЦВЕТКОВИЋА И ОПОЗИЦИЈЕ

  • Посланици СРС и ЛДП питали су зашто је за Канцеларију за стручне и оперативе послове у преговарачком процесу са Приштином, коју води Борислав Стефановић, у буџету за 2012. годину планирано 24.738.000 динара, од тога скоро 12 милиона динара за плате запослених у том телу
  • Овде се поставља питање како је у 2011.години текао преговарачки процес када у овогодишњем буџету за Канцеларију није био предвиђен ни један динар, рекао је заменик шефа посланичке групе СРС Александар Мартиновић
  • Канцеларија је „направљења за техничку подршку преговорима и свако ко жели да сазна који су њени задаци може да погледа Уредбу Владе, а и у буџету су кратко описани њени задаци. Она, са нашег становишта, треба да постоји, нужна је због преговора, који ће се наставити ко зна колико времена у будућности“, узвратио  је Мирко Цветковић

        БЕОГРАД, (ФоНет) - Расправу о амандманима на предлог буџета за 2012. годину обележила је полемика премијера Србије Мирка Цветковића и шефа посланичке групе За европску Србију (ЗЕС) Наде Колунџије са посланицима Српске радикалне странке (СРС) и Либерално демократске партије (ЛДП) о средствима која су планирана за Канцеларију за преговоре са Приштином.

        Посланици СРС и ЛДП питали су зашто је за Канцеларију за стручне и оперативе послове у преговарачком процесу са Приштином, коју води Борислав Стефановић, у буџету за 2012. годину планирано 24.738.000 динара, од тога скоро 12 милиона динара за плате запослених у том телу.

        Они су питали и колико људи ради у тој канцеларији, на којим пословима и на који наèин су они учествовали у досадашњим преговорима са Приштином.

        Повод за полемику био је амандман посланика СРС, који су тражили да се смање средства за плате и накнаде за запослене за 11 милиона динара.

        „Овде се поставља питање како је у 2011.години текао преговарачки процес када у овогодишњем буџету за Канцеларију није био предвиђен ни један динар“, рекао је заменик шефа СРС Александар Мартиновић.

        „Стефановић је признао дипломе, регистарске таблице, дао матичне књиге, катастре, значи може да ради и без ових средстава“, додао је он.

        Према његовим речима, свима је јасно да је Канцеларија направљена када је „Бориславу Стефановићу постало неиздрживо да ради са министром спољних послова Вуком Јеремићем“.

        Посланик Либерално демократске партије (ЛДП) Бојан Ђурић питао је шта „заправо ради та Канцеларија у овом буџету“ И додао да је та странка спремна да пристане да средстава за Канцеларију буду много већа, ако ће она омогућити Србији да напредује у евроинтеграцијама.

        Реагујући на њихово излагање, Цветковић је рекао да је потпуно неразумно водити преговоре, а немати техничку подршку.

        Канцеларија је „направљења за техничку подршку преговорима и свако ко жели да сазна који су њени задаци може да погледа Уредбу Владе, а и у буџету су кратко описани њени задаци. Она, са нашег становишта, треба да постоји, нужна је због преговора, који ће се наставити ко зна колико времена у будућности“, поручио је премијер.

        Шеф посланичке групе ЗЕС Нада Колунџија оценила је да је логично да неко ко сматра да преговорима не треба тражити решења амандманом тражи да се укину средства за Канцеларију.

        „Све што износите је политиканство које је ову земљу коштало живота и изгубљених простора“, рекла је Колунџија.

        Она је додала да је политика коју је водила СРС деведесетих година „дала рат“, резултирала Кумановским споразумом, ситуацијом у којој је Косово под међународном управом, као и да ће политика за коју се залаже СРС добити оцену на изборима.

        Колунџија је нагласила да је постојање Канцеларије неопходно, јер ће преговарачки процес бити дуг.

        Посланик ЛДП Бојан Ђурић питао је, реплицирајући Колунџији, да ли је Канцеларија оправдала своје постојање, као и зашто се издвајају средства том телу, које преговоре са Приштином водити на основу Резолуције 1244, „која је исто толико капитулантска као Кумановски споразум“.

        „Не знам како ћемо да дођемо до одговора колико кошта тај партиотизам на Косову. Реците нам колико то кошта и колико ће коштати“, питао је Ђурић.

        Колунџија је одговорила да Србија једино из Резолуције 1244 може да црпи право на одбрану интереса на Косову и Метохији.

        У току полемике покренуто је и питање трошења буџетских средстава за Косово.

        Колунџија је поновила да је очигледно да је косовски проблем за неке био веома уносан бизнис, као и да је потребно утврдити ко је, злоупотребљавајући косовски проблем, стицао личне користи.

        Ђурић се сложио са Колунџијом да постоји злоупотреба косовског проблема и да су многи тиме финансијски, али и политички профитирали.

        „Није ДС на врху те листе, али вас има. За мене је злоупотреба средстава када јавна предузећа на Косову граде алтернативне путеве“, рекао је Ђурић.

Категорије: 

Коментари