НИКОЛИЋ: Албанци за мог живота неће стићи до Крагујевца, али...

ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ У СКУПШТИНИ ОДБАЦИО ОПТУЖБЕ

ДА ЗА ЧЛАНСТВО У ЕУ ПРЕДАЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈУ (ТРЕЋИ ДЕО)

  • Да ли сам срећан што ћете да усвојите овакву резолуцију? Нисам. Да ли бих био срећан да сте усвојили резолуцију која би била 100 одсто мојих жеља? Не бих, то би био само списак лепих жеља
  • Зашто да бришемо ставове везане за ЕУ кад смо се обавезали да никада не признамо независност Косова и Метохије? Ако то буде супротстављено, одустаћемо од ЕУ
  • Ја сам у животу изгубио много, а Косово не смем зато што није моје. Могу да се уклоним из овог процеса, да га водите као у досадашњих 12 година. И да будем миран, пошто за мог живота Албанци неће стићи до Крагујевца. И да будем немиран, зато што би били у Краљеву и Врању
  • Ја носим свој крст. Понесите, господо посланици, макар крстић. Покажите снагу српског парламента када се решава српско питање. Слушајући вас, захвалан сам Богу што неки од вас нису били у могућности да одлучују о Србији 1389, 1804,1812 и свих наших година

        СТУПАЊЕМ на дужност сам изгубио многа права, чак и право да одговорим на увреду. Зато се не обазирем на изречене увреде, мада сам гост у вашем дому.

       Не би било добро да је другачије, уосталом, нико ме није терао да победим у немогућим условима. 

       Ја сам 22 године био народни посланик, тукао сам се, псовао, тукли су ме, износили из сале. Али никада, никада када се говорило о КиМ и када су други подносили платформе, макар колико да сам им био супротстављен.

       Зашто сам предложио платформу, а потом и резолуцију? Зато што то до сада нико није смео, а требало је одавно.

       Да ли сам срећан што ћете да усвојите овакву резолуцију? Нисам. Да ли бих био срећан да сте усвојили резолуцију која би била 100 одсто мојих жеља? Не бих, то би био само списак лепих жеља. Могао бих целу ноћ да одговарам, али ћу покушати да скратим. 

       Пошто је у Србији изгледа лакше бити против Србије него за њу. Ментори то не воле.

       Питате: да ли је ово требало понудити Ругови. Па, 17 пута сам путовао на преговоре са Руговом, у Приштину. професор Ратко Марковић је предводио делегацију, ја сам био члан. Један пут смо разговарали са њим. Али, Албанци су тада имали подршку да крену другим путем, а ми смо, ако се сећате, били под санкцијама, у изолацији, нисмо имали никакву подршку.

       Причали сте овде о подршци мени, али мени не треба подршка политичара. Ја и нисам политичар, ја сам само председник Србије.

       Минимализујете утицај ЕУ. Ја у њу нисам заљубљен. Али, како је ДОС дошао на власт? Зато што је ЕУ увела санкције нашој тадашњој држави и није могло да се преживи. Да је могло да се живи боље под тим санкцијама, ДОС никада не би победио оне који су тада били на власти.

       Неки предлажу да одмах сиђемо са европског пута, а да ли су нам док су били на власти отворили друге путеве? Не! Ми морамо да не наљутимо ЕУ и да отварамо нове путеве.

       Зашто да бришемо ставове везане за ЕУ кад смо се обавезали да никада не признамо независност Косова и Метохије? Ако то буде супротстављено, одустаћемо од ЕУ.

       Ја се не стидим компромиса који сам постигао са Владом Републике Србије. Не прихватам оптужбе да смо заузели одбрамбени став, ако то значи да немамо позицију - позицију имамо.

       Закон о суштинској аутономији није донет. Сада нас неки оптужују да немамо тај закон. Одбацујем оптужбе да за чланство у ЕУ предајемо Косово - то је скоро безобразлук господине професоре.

       Тиме се оправдава чињеница да неки људи за осам година нису смели да решавају питање КиМ осим једног воза који је возио један дан.

       Ако платформа има максималистичке одредбе - а шта ви то уствари хоћете?

       Ја сам у животу изгубио много, а Косово не смем зато што није моје. Могу да се уклоним из овог процеса, да га водите као у досадашњих 12 година. И да будем миран, пошто за мог живота Албанци неће стићи до Крагујевца. И да будем немиран, зато што би били у Краљеву и Врању.

       Ја носим свој крст. Понесите, господо посланици, макар крстић.

       Покажите снагу српског парламента када се решава српско питање. Слушајући вас, захвалан сам Богу што неки од вас нису били у могућности да одлучују о Србији 1389, 1804,1812 и свих наших година.

       Дође ми да се смејем и да плачем. После критика прве наше платформе - да је неостварива, нереална и популистичка, у жељи да ви покажете јединство - примерим је могућем, а онда ту платформу нападнете и тражите да вратим ону за коју сте рекли да за њу никада нећете да гласате.

       Моји синови и ја ратовали смо за Србију. Моји унуци, ваши синови и унуци неће морати, ако сте спремни да ми помогнете.

       Потпуно мирно, чисте савести, предајем вам своју оствариву идеју на гласање. Нисам желео да будем председник који се крије и бежи од одговорности до краја мандата. Неки од вас вероватно никада неће прихватити да сам и ваш председник - није ме брига. Важно је само шта мисле грађани, да ли сам оправдао њихово поверење. Тог суда се не бојим зато што радим много и честито.

       Бојим се само да неки нису схватили да КиM не остају ни мени ни њима. Око Косова наслеђује се само мука, а добар домаћин иза себе не оставља муку, проблеме и нерешена питања.

       Одбацујем примедбе ДС!

       Желим да вам прочитам три става своје платформе која је Влада прихватила, а није их уврстила у своју резолуцију - први, други и последњи: Влада Републике Србије ће у циљу заштите државних интереса у даљим договорима са ПИС у Приштини полазити од тога да свако решење било општег или неког посебног питања о привременом, прелазном или коначном статусу КиМ, о положају Срба у Покрајини или о заштити српског културног и верског наслеђа мора да буде у складу са Уставом Републике Србије и Резолуцијом СБУН 1244. У оквиру тзв техничког дијалога из области енергетике и телекомуникација који је услов за отпочињање преговарачког процеса са ЕУ, Влада неће омогућити промену стања на терену у корист ПИС, слабљење преговарачке позиције Србије у политичком дијалогу на високом нивоу и потенцијалној дестабилизацији безбедносних прилика. И последњи: ову политичку платформу за разговоре представника Владе Републике Србије са представницима ПИС у Приштини, Влада усваја на предлог председника Републике Србије са којим преузима заједничку одговорност за њено испуњавање.

       То је, претпостављам, боље, него ово: користим ову прилику, драги Роберте, да још једном истакнем да за Републику Србију споразум о интегрисаном управљању значи да ће Еулекс имати искључиву извршну власт на административним прелазима 1 и 31 и да ће управљати свим питањима везаним за царине у име Приштине; такође, за Републику Србију споразум о интегрисаном управљању представља гаранцију да ће Срби на северу имати неометан улазни и излазни пролаз кроз капије 1 и 31 са српским документима и таблицама док не буде другачије договорено у процесу имплементације.

       Ја сам желео да текстови платформе и резолуције коју сам такође предложио буду прихватљиви за већину. Зато што о овоме тек треба да се преговара са Приштином.

       Код оваквог става у Београду нама Приштина није ни потребна. Има ко ће овде да оснажи њену позицију.

       Ако вам је тежак чак и крстић - гласајте против. Обрадујте само Албанце.

       Само, деца ће вас некада, када одрасту, питати зашто нисте помагали кад је било тешко, зашто сте српска кола кочили узбрдо?

       Несаница ће да буде најмањи проблем који ће савест да вам направи. Онима којима имају савести.

 

Шеф посланичке групе СПС Бранко РУЖИЋ

Одговорност за Косово су преузели премијер Дачић

и председник Николић

  • Ни једно решење није идеално, а ово је једино могуће у овом тренутку. Ово није пут без повратка, него пут који је трасиран темељно   

       ПИТАЊЕ КиМ је државно питање пар екселанс и ово је 11 акт овог дома о КиМ. Сви се заклињемо, неки искрено, а неки неискрено. Ово није тема за политичке маневре и надгорњавање, него тема око које треба да постигнемо што шири консензус.

       Тема је резолуција коју је предложила Влада, која је сасвим довољан оквир за време у коме ће бити настављени политички преговори. У време када ће бити бојазни какав ће бити епилог.

       Али, имали смо две опције: да или ставимо главу у песак и говоримо да нећемо прихватити независност или да изађемо на међународну арену и да покушамо да уважимо реалност на терену и нашу државотворну оријентацију и да покушамо да све те интересе на неки начин уведемо у норму.

       Овај документ ставља и домаћој и међународној јавности до знања да процес ЕУ интеграција јесте приоритет политике ове владе, да процес ЕУ интеграција не можемо раздвојити нити представити као паралелни процес процесу дешавања косовског Гордијевог чвора. Ово је искорак јер су први пут на квалификован и квалитетан начин државно руководство показује јединство чињеницом да председник републике, премијер и читав кабинет донели овај акт.

       Важно је да се говори истина, да уважимо реалност, да уважимо међународне норме, да инсистирамо код иностраних партнера да то уваже и да покушамо да у процесу политичког преговарања издејствујемо нешто што смо у неким ранијим историјским моментима можда могли да добијемо. Некада смо, малтене сви заједно, били против Ахтисаријевог плана, из простог разлога што је он задирао практично као план у статусну неутралност. Али, када погледате нека решења из тог плана и кад бисмо хипотетички увели у праксу те године шта би то данас значило за овај преговарачки процес.

       Зато је важно да говоримо истину и да признамо да сви носимо одговорност, да знамо да овај проблем не постоји од  1990. или од 1999, или од почетка битисања било које владе после 2000. Сетите се  идеје о великој Албанији, албанског сепаратизма, прве и друге Призренске лиге. Морамо да знамо историјске чињенице да бисмо знали на који начин ћемо моделирати нашу борбу за очување интегритета и суверенитета и државотворности.

       Зато је важно што је ниво техничког дијалога подигнут на много виши степен. Од формирања Владе одговорност за процес политичких преговора је преузео премијер Дачић, заједно са председником Републике. Мислим да смо сасвим рационално приступили процесу и мислим да ће то бити препознато и у ЕУ и у ПИС у Приштини.

       Како ћемо разрешити тај модел аутономије за Србе и друге неалбанце на КиМ, како ћемо решити функционалну екстериторијалност СПЦ, односно српских манастира на КиМ, како ћемо решити оквир права која имају сви грађани света па и Срби и други неалбанци на КимМ и како ћемо решити питање њихове самоуправе - то ће бити предмет политичких преговора.

       Посланичка СПС ће гласати за резолуцију.

       Ни једно решење није идеално, а ово је једино могуће у овом тренутку. Ово није пут без повратка, него пут који је трасиран темељно. 

Категорије: 

Коментари