РАДМАНОВИЋ: Није потпуно уништена грађа о Гаврилу Принципу

НИЈЕ МОГАО ДА ОДГОВОРИ: ДА ЛИ ЈЕ ПАЉЕВИНА АРХИВА БИХ

ПОВЕЗАНА СА 100-ГОДИШЊИЦОМ ПРВОГ СВЕТСКОГ РАТА

Небојша Радмановић

  • „Немерљива је штета која је настала. Нестали су списи Земаљске владе, Дринске бановине, Фонда људских права, заједничког Министарства финансија.Нажалост, овде је нестала највреднија архивска грађа у БиХ, али можда и у региону“, рекао је Небојша Радмановић

          НЕБОЈША Радмановић, члан Председништва БиХ обишао је данас Архив Босне и Херцеговине који је тешко страдао у пожару 7. фебруара у Сарајеву, када су демонстранти покушали да запале зграду.

          „Није познато да се ово десило и једном архиву на овим просторима у свим несрећама које су задесиле регион. Треба рећи да, ни у последњем рату, ни у два светска рата, архивска грађа која се налазила у овом простору, и кад ту није био Архив, никада није оштећена“, објаснио је Радмановић.

          Захвалио се радницима који су вредно радили и чували архивску грађу, те је позвао архивске раднике у целом свету да помогну Архиву БиХ.

          Посебну захвалност упутио је UNESCO-у који ће послати помоћ како би се сачувало оно што је могуће спасити.

          „Немерљива је штета која је настала. Нестали су списи Земаљске владе, Дринске бановине Фонд људских права, заједничког Министарства финансија.Нажалост, овде је нестала највреднија архивска грађа у БиХ, али можда и у региону“, рекао је он.

          Замољен да прокоментарише како се вредна грађа могла чувати у холу Председништва БиХ, Радмановић је објаснио да се тешко сад могу осуђивати они који нису обезбедили квалитетнији простор, те да је тако било и у ранијем периоду.

          „Између два светска рата овде је остала вредна архивска грађа која није ни дирнута. Била је сигурна у овим подрумима. Овај догађај показује нам, да би сви требало да се побринемо за озбиљнији простор“, истакао је Радмановић.

          Додао је како велики број грађана Сарајева, а међу њима и део политичара није знао да се ту налази Архив БиХ.

          Рекао је да не може говорити о томе ко је одговоран за дешавања протеклих дана због тога што руководство БиХ; Председништво, Савет министара и Парламент нису располагали било каквом информацијом да се припрема или да би могло доћи до овакве ситуације. Поручио је да су у овом тренутку демонстрације само у делу ФБиХ, те да их у РС нема, као што их нема ни у кантонима где је хрватска већина.

          На питање - да ли паљевина Архива има везу са обележавањем 100-годишњице од почетка Првог светског рата, истакао је да му је тако нешто тешко да потврди.

          „Тачно је да се воде расправе око Првог светског рата, те да их више воде политичари него историчари. Тај посебно издвојени део грађе око Гаврила Принципа и процеса који се водио овде, није страдао у потпуности. Међутим, тек ће архивски радници да виде шта ту све недостаје, требаће године да се све утврди“, рекао је Радмановић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари