ЦВИЈАНОВИЋ: Криза талаца је потврдила РС, а БиХ је њоме - сама себи пресудила
НАЈАВИЛА ДА БИ ПРЕДСТАВНИЦИ РС У ИНСТИТУЦИЈАМА БИХ ОДСАД У ЊИХОВОМ РАДУ МОГЛИ УЧЕСТВОВАТИ ВИДЕО-ЛИНКОМ ИЗ БАЊАЛУКЕ
- Демонстрације у Сарајеву су биле инсценирана акција која је требало да покаже - прво да децентрализована БиХ не може да функционише. То је и политичка платформа појединих странака из Сарајева. А друго, да покаже да безбедносне агенције не могу да функционишу - оценила је премијер РС Жељка Цвијановић
- Па подвукла: Виђене су и ратне заставе и транспаренти „хоћу идентитет нећу ентитет“ који су били усмерени против Српске и захвална сам грађанима што су показали зрелост, што нису изашли да се солидаришу са нечим што су заправо циљеви политичке природе усмерени против Бањалуке
ПРЕМИЈЕР Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да талачка криза у згради заједничких институција БиХ поставља знак питања на све што се тиче БиХ и њеног постојања.
Цвијановићева је рекла да је овим догађајем БиХ пресудила сама себи кад је у питању однос са странцима и да то утиче не само на европски већ и сваки други пут БиХ.
„Свакако шаље негативну слику. Мислим да је БиХ пресудила сама себи овим кад је у питању однос са странцима - било да је реч о страним инвеститорима, било да је ријеч о неким другим аранжманима или ангажманима који подразумевају и укључују странце“, рекла је премијер Српске синоћ за РТРС.
Она је додала да се поставља и питање зашто међународни представници говоре да је само реч о демократском изражавању воље, а при томе су преговарали како би спасили заточене стране држављане.
Цвијановићева је изразила захвалност полицији Српске, на челу са министром Радиславом Јовичићем, који су обавили сјајан задатак, те Специјалној полицији и свима онима који су били тамо.
„Они су показали заправо како функционише Српска, а она је једина сада функционална у БиХ“, рекла је Цвијановићева.
Премијер Српске је истакла да је све што се догађало у Сарајеву усмерено против Републике Српске и изразила захвалност њеним грађанима што нису изашли да подрже протест и да се солидаришу са нечим што је имало другачије политичке циљеве.
„Република Српска има свој живот и ово је велика потврда Српске. Ратне заставе и транспаренти „хоћу идентитет нећу ентитет“ били су усмерени против Српске и захвална сам грађанима што су показали зрелост, што нису изашли да се солидаришу са нечим што су заправо циљеви политичке природе усмерени против Бањалуке, а не нешто друго. Заиста, моја захвалност грађанима који су то препознали и који се нису окупљали и због тога што, између осталог, знају да је Влада Српске решила њихов проблем када је у питању ЈМБ“, каже премијер Српске.
Према њеним речима, овај догађај је можда један од кључних на којем ће се видети да ли је могуће или није могуће положити тест који се зове постојање БиХ.
„Тражите интервеницију или тражите реакцију или помоћ високог представника, дакле - обраћате се странцима, а при том ова земља послала је поруку о себи, више нико не мора да каже каква је она. Она је била у стању, да под плаштом, „демократског изражавања воље“, што напросто није случај, држи више од 200 страних представника у једној својој згради, да не омогући ни болеснима, а ни трудницама које су запослене да изађу. Постављам питање: да ли је то нормална ситуација, да ли је то изражавање демократске воље или је сценарио“, изјавила је Цвијановићева.
Она је нагласила да одговорно тврди да је у питању сценарио, а то је потврдила данас и Влада. „То је наш став - срамота коју је БиХ послала о себи, држећи тамо 200 и нешто дипломата без могућности да се крећу, ускраћујући им било каква права“, појаснила је Цвијановићева.
Према њеним речима, Влада има могућност да обезбеди представницима Републике Српске у институцијама БиХ да из Бањалуке учествују на седницама путем видео-линка, како се не би нашли на месту које више није безбедно за њих.
Цвијановићева је рекла да је Влада Републике Српске једина влада у БиХ која је имала стална заседања током талачке кризе, подсетивши да је прва седница одржана телефонски након поноћи, док је пре тога одржан читав низ консултација са министрима и људима из Српске који су били заточени.
Она је додала да ствари више неће бити исте када је у питању Сарајево.
„Ми смо данас могли да анализирамо ствари и да нам постане сасвим јасно да је у питању сценарио који нема никакве везе са јединственим матичним бројем“, рекла је Цвијановићева и изразила задовољство што је Република Српска то питање решила својом уредбом.
Она је рекла да су дешавања у Сарајеву подсетила на сцене из 1992. године и да су недостајали детаљи да то постане исти догађај.
Она је навела да у позадини догађаја није проблем јединственог матичног броја.
„То нам је постало јасно чим је Савет министара донео одлуку која јесте привременог карактера, али је могла да буде преточена у закон. Тај закон је могао, да будемо начисто, бити донет још у јануару, али није било политичке воље.
Ово је све инсценирана акција која је требало да покаже - прво да децентрализована БиХ не може да функционише зато што је то политичка платформа појединих странака из Сарајева, а друго - да покаже да безбедносне агенције не могу да функционишу. Ја постављам питање: зашто оне нису функционисале на начин како су могле и требало да то раде“, оцијенила је предсједник Владе Српске.
Она је навела да су се на овом догађају у Сарајеву нашли и одређени детаљи који имају историјат у вези ратне прошлости БиХ. „Према томе, не видим у томе ништа друго него настојање политичког Сарајева да покаже да је само оно релевантно у БиХ. То није тачно. Република Српска има свој живот који живи, има организизоване функционалне структуре, и тако ће остати. Ово је био велики тест за БиХ, али велика потврда Републике Српске“, оценила је Цвијановићева.