Протест у северној Митровици због хапшења Ивановића

ВУЧИЋ ПИСАО ЕШТОНОВОЈ И ЗАТРАЖИО ОД ЊЕ - КАО ЗАСЛУЖНЕ

ЗА БРИСЕЛСКИ СПОРАЗУМ - ДА ПОСРЕДУЈЕ

Оливер Ивановић

  • На митингу прочитано писмо епископа рашко-призренског Теодосија, који је затражио од Еулекса да се Ивановићу омогући одбрана са слободе, уз наглашаавање: „Одлука Еулекса да покрене питање кривичне одговорности Оливера Ивановића доживљава се у нашем народу као политички мотивисана и ствара збуњеност и нестабилност у једном веома остељивом тренутку“
  • ФАКТИ: Вучић, Николић и Дачић упорно тврде да север Косова нису препустили Тачију и да је Косово и даље - Србија. А ево: Оливера Ивановића нико није дирао све док београдски тријумвират није демонтирао државу Србију на северу покрајине, хапшење је уследило - чим је прихватио Бриселски споразум и то прогласио за своје историјско достигнуће. Сада они који не дирају ни Тачија, ни Чекуа утврђују да ли је он крив за неке ратне злочине и још понешто, а ни тог не би било да тријумвират није изневерио све што је обећавао бирачима пре ђурђевданских избора. Додуше, за оно што га је снашло - крив је и Ивановић јер није имао ништа против Тадићевих и Боркових споразума који су били увертира за Бриселски споразум

         НА ЦЕНТРАЛНОМ градском тргу Шумадија у северној Косовској Митровици данас је одржан протест грађана, који су затражили ослобађање лидера Грађанске иницијативе СДП Оливера Ивановића.

         Ивановић, који је и кандидат за градоначелника Северне Митровице на изборима 23. фебруара, је у једномесечном притвору који му је одређен због сумње да учествовао у наводним ратним злочинима из 1999. године и послератним инцидентима из 2000. године, укључујући тешко убиство.

         Главна порука данашњег протеста, коју су упутиле његове страначке колеге, представници Канцелариује за Косово и Метохију и Епархије рашко-призренске, је да се Ивановићу омогући одбрана са слободе.

         Помоћник директора Владине Канцеларије за Косово и Метохију Мирко Крлић позвао је представнике међународне заједнице и судске власти у покрајини да ослободе Ивановића како би повратили поверење Срба.
         
         Крлић је поручио Еулексу и онима који у Приштини држе конце судске власти да грађани окупљени на протесту нису дошли да моле, већ да им пруже можда једну од последњих шанси како би у њих имали поверење. 

         „Поверење је кључна реч која може довести до мирног живота на Косову и Метохији, ево вам прилике ослободите одмах Оливера Ивановића вратите га његовој кући и његовој деци“, затражио је Крлић и истакао да би тако примером показали да су слобода и правда, а не терор и притисак, принципи на којима се заснива Европа.

         Ми тражимо и захтевамо да се убразају судски процеси да се спроведу истражне радње и држава Србија неће бити талац или чувар ниједног злочинца, макар он био из њихових редова, јер ми тиме бранимо цео српски народ и све нас, казао је он. 

         „Ми данас бранимо право на слободу за Оливера Ивановића, али је његова угрожена слобода - угрожена слобода свих нас, и ко нема тај осећај, нема осећај за Косово и Метохију и нема осећај за своју државу Србију“, поручио је Крлић. 

         Он је изразио очекивање да ће међународна заједница процесе попут Ивановићевог започети и за „Жуту кућу“, за погром над Србима који се десио у покрајини, а да те процесе чекају и родитељи убијене деце у Гораждевцу, породице страдалих жетелаца у Старом Грацком и други. 

         Крлић је подсетио да је Канцеларија за КиМ на прошлим изборима имала супротан став од Оливера Ивановића, али да то не значи да Ивановић не заслужује сву подршку Републике Србије, посебно онда када је угрожен као и његова породица.

         Ксенија Божовић из ГИ СДП је рекла да су се против Ивановића удружили сви они који су годинама подстицали дестабилизацију северног дела Косова, не прецизирајући о коме се ради.

         „Често је говорио како су митинзи превазиђени метод борбе, али смо сигурни да ће онима који су монтирали овај процес против њега, када виде колико нас је, схватити да нећемо поклекнути, да ћемо бити истрајни и одлучни све док Оливера Ивановића не пусте и омогуће му да се брани са слободе за све бесмислене оптужбе којима га терете“, рекла је она. 

         Божовићева је казала да никоме ко жели независно Косово и интеграцију севера Косова у косовске институције не одговара човек попут Оливера Ивановића и „да су зато решили да га стрпају у затвор”. 

         На митингу је прочитано и писмо епископа рашко-призренског Теодосија, који је затражио од Еулекса да се Ивановићу омогући одбрана са слободе. 

         „Одлука Еулекса да покрене питање кривичне одговорности Оливера Ивановића доживљава се у нашем народу као политички мотивисана и ствара збуњеност и нестабилност у једном веома остељивом тренутку“, навео је Теодосије.

         Он је упутио јавни апел Еулексу да се Ивановићу омогући да се брани са слободе од оптужби за које га терети јавни тужилац на Косову.

         Протесни скуп је завршен мирно а окупљени су носили, поред државних застава и пароле на којима је писало „Слобода за Оливера”, „Правда за Оливера” „Оливер данас а сутра?” и сличне. 

Александар Вучић

ВУЧИЋ: Тражимо пуштање Ивановића и објашњејне за хапшење

         ВИЦЕПРЕМИЈЕР Александар Вучић данас је оценио да је за стабилност и мир на Косову и међусобно поверење веома важно да Оливер Ивановић буде пуштен на слободу и позвао шефицу европске дипломатије Кетрин Ештон да се укључи у решавање тог проблема.

         Он је открио да је упутио писмо Ештоновој и да тражи од ње да посредује у решавању тог проблема, јер је, како је навео, управо она заслужна за Бриселски споразум и допринела је стварању већег поверења између нас и ЕУ и њених институција“. 

         „Ово хапшење обавили су управо органи ЕУ и зато тражимо јасно објашњење. Имамо неколико питања - како је могуће да се неко терети за нешто што се догодило пре 14 година и у чему није завршен предистражни поступак да је починио наводно тако трежак злочин, а да се све време креће слободно по целом Косову за разлику од свих нас и да онда у предвечерје избора тај човек буде ухапшен“, упитао је Вучић. 

         Истакавши да су мир и стабилност и међусобно поверење на Косову изузетно важни Вучић је навео да је управо због тога важно да Ивановић буде пуштен на слободу, а ако има основа и сумњи да је нешто учинио, додао је, јасно је да такав човек који је позната јавна личност сигурно неће бежати. 

         „Овако је тешко да разговарамо с косовским Србима који ће изгубити поверење у институције које треба да им гарантују сигурност и опстанак на Косову“, закључио је Вучић. 

         Одговарајући затим на питања новинара, рекао да је са Кетрин Ештон разговарао о хапшењу Ивановића у Бриселу истог дана кад је ухапшен и да му се чини да је то и њу „помало изненадило“.

         „Морам да кажем да је она говорила да је то посао Еулекса, није се удубљивала више и чини ми се да је то и њу помало изненадило“, рекао је Вучић о додао да је по његовом налогу министар Александар Вулин разговарао са Самуелом Жбогаром којем је пренео незадовољство и запрепашћење, те да сада очекују конкретне одговоре. 

Рател одбацио наводе о политичком хапшењу Ивановића

         ШЕФ Специјалног тужилаштва на Косову Џонатан Рател одбацио је наводе да је хапшење Оливера Ивановића политички мотивисано, пише данас дневник „Коха Диторе“. 

         Не помињујући име Оливера Ивановића, Рател је у изјави коју преноси Еулекс, објаснио како се одвијао процес до његовог хапшења.

         „У фебруару 2013. један истражни тужилац, који се бави ратним злочинима и инцидентима после конфликта 2000. на Косову који обухватају и тешка убиства, доставио је један докуменат. Ту је било речи о тешким наводима који су озбиљно морали да се испитају. Потом је тужилац добио две године да се бави тим случајем, како би се испитали могући сведоци“, рекао је Рател, а преноси „Коха Диторе“.

         Он је додао да, након што је годину дана радио на том случају, тужилац је оценио да постоји довољно доказа да се осумњичени испита.

         „То је разлог што се 27. јануара ујутру осумњичени добровољно одазвао у полицијску станицу у Северној Митровици. Он је испитиван везано за наводе о ратним злочинима који су се десили 1999. године и о тешком убиству почињеном након конфликта 2000. године“, објаснио је Рател.

         Према његовим речима, на крају испитивања тужилац је искористио своје дискреционо право и издао налог за хапшење осумњиченог. 

         „Такође, он је поднео захтев међународном судији Основног суда у Митровици да се осумњиченом одреди притвор. Судија је усвојио тај захтев и то је разлог зашто је осумњичени тренутно у притвору“, објаснио је Рател случај Ивановић, додајући да је све време „осумњичени у потпуности сарађивао“. 

         Осумњичени је потом одведен у притворску јединицу у Приштину, јер је тако наложио суд, рекао је Рател, додавши да су услови у затвору у Приштини добри за притворенике разних националности.

         Сада осумњичени има право, преко свог адвоката, да уложи жалбу на одлуку о притвору.

         (Тањуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари