ПАК: Срби на северу Косова нису наоружани и нису у војсци, а то додатно отежава даље разговоре

НИКОЛИЋЕВА САВЕТНИЦА ОБЈАСНИЛА НАЦИЈИ ДА ЈЕ НОВА РЕЗОЛУЦИЈА

О КОСОВУ ПОТРЕБНА ЗБОГ „ПРОМЕЊЕНИХ ОКОЛНОСТИ“

Станислава Пак Станковић

  • Ради пуног легитимитета наставка преговора и даље транспарентности, потребан је, како је нагласила, најшири консензус, а Скупштина је место за постизање договора свих у ком правцу ће тећи наставак преговора и с којим циљем - рекла је Станислава Пак Станковић
  • ФАКТИ: Ево због чега је било потребно да Скупштина Србије фактички постане NATO-парламент! Ево зашто се „пуни легитимитет“ за даље преговоре са Тачијем тражи тек сада - од NATO-парламента!

          ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић није одступио од става да Србија никада неће прихватити једнострано проглашену независност Косова, али је дошло до промена ситуације у Србији и свету и Скупштина зато треба да се изјасни о до сада постигнутом у преговорима са Приштином као и о промењеним околностима, објаснила је данас Николићева саветница Станислава Пак Станковић.

          Она је на конференцији за штампу казала да је резолуција о Косову и Метохији Скупштине у најширем могућем капацитету достигла свој максимум и да би нови сазив требало да се изјасни о ономе што је до сада договорено и да заузме став с обзиром на промењене околности.

          Председник је, како је додала, у оквиру својих надлежности дао предлог „јер право прати околности и регулише оно што се дешава како настају околности“.

          Ради пуног легитимитета наставка преговора и даље транспарентности, потребан је, како је нагласила, најшири консензус, а Скупштина је место за постизање договора свих у ком правцу ће тећи наставак преговора и с којим циљем.

          „Кад преговарате, много је лакше када имате један акт“, казала је Пак.

Председник се, подестила је Пак, залагао и за изналажење трајног и одрживог решења за Косово и Метохију.

          „То не мора да буде резолуција, али битно је да Скупштина заузме став како ће он изгледати“, истакла је она поновивши да се став о томе да Србија никада неће признати једнострано проглашену независност Косова неће променити.

          „Свесни смо ситуације да се фомрира такозвана војска Косова. Жалосна је чињеница да та информација није постојала у време потписивања бриселског споразума, већ је било речи само о полицији, о чему је договор постигнут. У позадини свега тога, тајно, уз подршку неколико земаља формира се војска“, објаснила је Пак.

          Чињеница да Срби на северу Косова нису наоружани и нису у војсци додатно отежава даље разговоре, навела је она.

          Председник, према њеним речима, осуђује формирање такозване војске Косова, али је спреман да о свему разговара, јер данас у Србији не постоје табу теме. Међутим, тешко је имати политичку стабилност, ако се нешто ради без знања друге стране, додала је она.

          Пак је указала да су добијена уверења NATO и Кфор-а да та војска неће прећи на север и додала да је то тешко поверовати када је један део народа без икакве заштите.

          „Правна сигурност мора да важи за све, јер ако важи само за један део грађана, један народ, бесмислено је да постоје међународне институције и међуанродно право“, поручила је она.

          Пак је указала да ће Београд апеловати да исти стандарди и аршини важе и за српски и албански народ, и да грађани Косова и Метохије нађу модус вивенди у покрајини. Њихова будућност је у сарадњи, а ако не постоји или иде само тајним каналима онда правна држава не постоји, нагласила је она.

          Пак је подсетила да председник Србије, од ступања на дужност пре нешто мање од две године, није одступио од онога што је обећао у предизборној кампањи, и да је, на његову иницијативу, дијалог са Приштином подигнут на највиши политички ниво.

          Захваљујући платформи коју је председник донео постигнут је, како је додала, Бриселски споразум, чије потписивање је и један од разлога за добијање датума за почетак преговора са ЕУ.

          Легитимитет преговорима дат је резолуцијом Скупштине Србије, подвукла је Пак.

          Николић ће предложити лидера Српске напредне странке Александра Вучића за мандатара за састав нове владе, изјавила је Пак Станковић.

          „Сада се чека да се одржи седница скупштине у новом сазиву а затим ће председник разговарати са представницима странака и потом предложити мандатара, који ће бити Александар Вучић“, рекла је Пак Станковић на конференцији за новинаре.

          Тањуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари