Нуде Бриселу партнерство Преокрета у критичном тренутку за Србију

ЈОВАНОВИЋ, ДРАШКОВИЋ И КОРАЋ УПУТИЛИ ПИСМО МИНИСТРИМА ИНОСТРАНИХ ПОСЛОВА ЕУ

  • Партнерство би нашој земљи помогло да сачува и развије демокртаске потенцијале, а чланицама и Унији као целини гарантовало да у Србији, као кандидату, има поузданог савезника, спремног да мења и води другачију политику, наводи се у писму које је у име Преокрета прочитао функционер ЛДП Ненад Прокић
  • У обраћању се отворено признаје: без кандидатуре и везе са Европом била би угрожена шанса да у Србији победи политика Преокрета
  • Факти: Са „шансом да у Србији победи политика Преокрета“ све је, у основи, јасно: у „политици Преокрета“ је све оно што Брисел и Вашингтон траже од Србије, дакле - подржите нас, господо, ваши смо. То је већ виђено! Али, ово са „поузданим савезником, спремним да мења и води другачију политику“ - мало је сложеније. Можда је ово понуда за формирање новог ДОС. Можда је ово покушај извођења 6. октобра против Тадића и Дачића! Шта год да је, држава би морала да каже одлучно „стоп“ уколико ова српемност да се „мења и води другачија политика“ покаже амбицију да изађе изван актуелног и наредног изборног резултата! Србија још један ДОС и још  један Отпор тешко да би преживела! Од 5. октобра ће се опорављати још десет година!

        БЕОГРАД, (ФоНет) - Председници Либерално демократске партије (ЛДП) Чедомир Јовановић, Српског покрета обнове Вук Драшковић и Социјалдемократске уније Жарко Кораћ упутили су  апел министрима спољних послова Европске уније да Србији одобре статус кандидата и понудили партнерство покрета Преокрета у критичном тренутку за европеизацију и стабилност Србије.

        „Оно би нашој земљи помогло да сачува и развије демокртаске потенцијале, а чланицама и Унији као целини гарантовало да у Србији, као кандидату, има поузданог савезника, спремног да мења и води другачију политику“, наводи се у писму које је на скупу покрета Преокрет прочитао функционер ЛДП Ненад Прокић.

        У писму се наводи да Преокрет разуме опрез према Србији, која није успунила све услове за стицање кандидатуре, пре свега због вишемесечног оклевања Београда и калкулисања према косовској политици.

        „Верујемо да су српско друштво и грађани, после афирмације платформе Преокрет, показали способност да макар делимично коригују неуспешну политику власти“, каже се у писму.

        Снага коју смо показали и реакција јавности пред ризиком губитка европске перспективе, како се истиче, утицали су на институције да делимично промене досадашњу реторику и позову на одустајање од барикада на северу Косова.

        „Уверени смо да би додељивање статуса кандидата помогло даљу афирмацију наше политике и охрабрило стотине хиљада грађана који подржавају Преокрет“, стоји у писму.

        С друге стране, како је наглашено, без кандидатуре и везе са Европом била би угрожена шанса да у Србији победи политика Преокрета, која се заснива на промени приоритета, изградњи модерних институција и земље која је пронашла мир са собом и својим суседима.

        „Прекид процеса интеграција угрозио би пробуђену енергију, уздрмао темеље европске оријентације и трауматизовао цео регион. То би створило осећај изолације у ровитом друштву и оснажило утицај политичких екстремиста који прилику виде у враћању државне политике у координате самоизолације из деведесетих година“, упозорава се у писму.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари