НИКОЛИЋ: Србија више није парија и нема непријатеље нигде у свету

ПРОСЛАВУ 17 ВЕКОВА МИЛАНСКОГ ЕДИКТА НАЗВАО ЈЕДНИМ ОД НАЈИМПОЗАНТНИЈИХ СКУПОВА У ПОСЛЕДЊЕ ВРЕМЕ У ПРАВОСЛАВЉУ

Томислав Николић у Москви

  • Уводимо нову филозофију економије - не узимати више кредита, ићи у стратешко партнерство, у концесије, на потпуно другачији начин обновити српску привреду
  • Обратићемо са Русији и Грчкој, Француској и Енглеској, савезницима у Првом светском рату, да стогодишњицу његовог избијања достојно то обележимо. Апсолутно је прихватљиво да учествују и они који су тај рат изазвали и изгубили, али је неприхватљиво да не учествује Србија, која је уз Русију дала највеће жртве у свим светским ратовима
  • ФАКТИ: За Николића, Дачића и Вучића вероватно и јесу пријатељи Хашим Тачи и његови из Приштине, Реџеп Тајип Ердоган Призренски и његови Турци и Англеа Меркел са својим Шокенхофима која Србији и Србима - мирнодопским средствима, у сукњи и са осмехом - ради оно што су за циљеве имала оба немачка рајха у светским ратовима... Није ни чудо. Николићу и тандему Д-В није од јуче свеједно да ли је Србија са Пећком патријаршијом, Грачаницом и Косовом Пољем или није. За њих су то препреке на „европском путу“...

        ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић оценио је у Москви да је Србија политички напредовала ове године и да више није изопштена из светске заједнице.

        „Србија је отворила одавно затворена врата или нека врата која раније никад није ни отварала и успоставила поново сва своја стара пријатељства, Србија више нема непријатеља нигде у свету. О Србији нико не говори ружне речи, Србија више није изопштеник из светске заједнице“, рекао је Николић у интервјуу за „Глас Русије“.

        И у економском погледу Србија је део светске заједнице, рекао је Николић, приметивши да ће се „велике силе, које су изазвале светску кризу, из ње некако извући, а нама, малима, остаје да трпимо последице онога на шта нисмо могли да утичемо“.

        „Због тога смо се ми превише задуживали, али сада уводимо нову филозофију економије, а то је не узимати више кредита, ићи у стратешко партнерство, у концесије, на потпуно другачији начин обновити српску привреду“, рекао је Николић.

        Србија, према његовим речима, интензивира односе и са Русијом, Кином, Емиратима, Африком.

        Нажалост, Европа је једини континент који овог часа заостаје у привредном развоју, додао је он..

        Упитан које догађаје из културног живота Србије издваја као значајне, Николић је рекао да је то, пре свега, обележавање 1.700 година хришћанства, Миланског едикта.

        „И та завршна свечаност у октобру, којој су присутствовали сви православни патријарси, међу њима и патријарх Московски и целе Русије Кирил, била је, чини ми се, један од најимпозантнијих скупова, који су се у последње време одиграли у православљу“, рекао је он.

        Србија се припрема и за обележавање почетка Првог светског рата идуће године, рекао је Николић, констатујући да има и оних који ће, можда, осудити Србију за избијање тог рата.

        „И ми ћемо се обратити и Русији и Грчкој, Француској, Енглеској, савезницима у Првом светском рату да достојно то обележимо. Мислим да се Русија укључује први пут ове године у тако једно обележавање“, рекао је он.

        Према његовим речима, апсолутно је прихватљиво да учествују они који су тај рат изазвали и изгубили, али је неприхватљиво да не учествује Србија, која је уз Русију дала највеће жртве у свим светским ратовима“.

        Николић је подсетио да српски и руски народ имају много сличности као два отворена народа.

        Србија, нажалост, нема довољно средстава да своју културу и потенцијале, традиције довољно снажно представи у свету, али се труди колико год може, констатовао је Николић, наводећи као пример обележавање 70 година од смрти Николе Тесле у Њујорку првим спомеником.

        „Дакле, има Србија чиме да се похвали и мислим да ће то бити много јасније идуће године“, поручио је он.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари