НИКОЛИЋ: Датум преговора са ЕУ најважнији је интерес Србије

УВЕРЕН: ЈУЖНИ ТОК МОРА ДА БУДЕ ИЗГРАЂЕН У СРБИЈИ

- КАО ШТО СУТРА ПОНОВО МОРА ДА СВАНЕ

  • Уколико се покаже да постоји неоткривени део захтева Брисела, који би можда могао да нас запљусне у фебруару или марту, онда ће то бити знак да нас ЕУ не жели, као државу која се не одриче Косова и Метохије
  • Неке примедбе премијера Ивице Дачића биле оправдане, али можда није требало да их износи у јавност. Те примедбе одражавале забринутост да ли Србија доноси документ који ће превише наљутити људе са којима преговара о уласку у ЕУ или не
  • Николић нагласио да разуме Дачића кога је подржао „на свој начин“, и додао да није сујетан човек, па не тражи да његов предлог платформе мора да буде коначан
  • У платформи, међутим, мора остати оно што је фундаментално. Све мора бити у складу са платформом и свако појединачно решење треба да тежи свеобихватном решењу. А онај ко сада преговара, има иза себе документ о којем мора да води рачуна
  • Николић апослутно подржава борбу против криминала и корупције коју води Александар Вучић. И указује: „Да сам имао трунку дилеме да ли Србија треба да се упусти у борбу против корупције и криминала, не бих поставио Вучића на ту функцију, већ некога ко можда има обзира, аутоцензуру, страх и не жели да реши проблеме“
  • Говорећи о могућности ванредних избора, Николић је упозорио да држава не би требало да буде без владе пет месеци, будући да у јуну очекује датум за почетак преговора са ЕУ. Зато би до јуна требало да спроведе све на шта се обавезала и да добије датум за преговоре о чланству у ЕУ, а тада „нека раде шта год хоће“
  • ФАКТИ: Е, ово је баш председнички и државнички: у Хагу „опрани“ Харадинај прихватљивији преговарач од Тачија; а ДАТУМ за преговоре са Бриселом „најважнији интерес Србије“! Да председник Србије верује да је улазак у ЕУ „најважнији интерес Србије“, за неке - ни по јада! Али, председник Србије предобро зна да после ДАТУМА нема ништа за Србију, да за Србију и са ДАТУМОМ нема чланства у ЕУ. Уосталом, то је већ саопштила Ангела Меркел. Дакле: питање је - због чега председник Србије говори као да ствари не стоје тако?

       НАЈВАЖНИЈИ интерес земље је да добије датум за почетак преговора са Европском унијом (ЕУ), оценио је у новогодишњем интервјуу ФоНету председник Србије Томислав Николић.

       Истовремено је, међутим, упозорио да би Србију у фебруару или марту „можда могао да запљусне“ нови, неоткривени део захтева.

       Николић је истакао да ће Србија током ирског председавања ЕУ, у првих шест месеци наступајуће године, испунити задатке који су пред њом, а да ли ће то бити довољно, видеће се по реакцијама на став Београда како би требало решити косовско питање.

       „Уколико се покаже да постоји неоткривени део захтева, који би можда могао да нас запљусне у фебруару или марту“, рекао је Николић, „онда је то знак да нас ЕУ не жели, као државу која се не одриче Косова и Метохије“.

       Говорећи о резолуцији и платформи за Косово, Николић је оценио да су неке примедбе премијера Србије Ивице Дачића биле оправдане, али можда није требало да их износи у јавност.

       Он је објаснио да су Дачићеве примедбе одражавале забринутост да ли Србија доноси документ који ће превише наљутити људе са којима преговара о уласку у ЕУ или не.

       Николић разуме Дачића, кога је подржао „на свој начин“, и објашњава да није сујетан човек, па не тражи да његов предлог мора да буде коначан.

       У платформи, међутим, мора остати оно што је фундаментално, нагласио је Николић и подсетио да је текст тог документа усаглашен у консултацијама са Владом Србије.

       Према Николићевим речима, платформа је, после усаглашавања, претрпела промене, неки ставови су више објашњени, наведено је да се настављају преговори са Приштином под окриљем ЕУ, као и имплементација онога што је договорено.

       Све, међутим, мора бити у складу са платформом и свако појединачно решење треба да тежи свеобихватном решењу, напоменуо је Николић и предочио да „онај ко сада преговара, има иза себе документ о којем мора да води рачуна“.

       Платформа је препуна решења из ЕУ и Ахрисаријевог плана, истакао је Николић, који не види због чега и на Косову не би могло да буде примењено оно што је примењено у развијеном демократском свету.

       Неколико држава је на платформу реаговало сугестијама, потврдио је Николић, али се из тих предлога тачно види да ли је та држава признала независност Косова или не.

       Евентуална промена на месту премијера Косова неће утицати на позицију Србије у наставку дијалога, рекао је Николић, јер је, за разлику од Тачија, који је под сумњом да је починио ратни злочин, Хашки суд ослободио отужби Рамуша Харадинаја.

       „Боље је прихватити разговор, него одбити да разговарате, јер не разговарате о својој имовини, разговарате о Србији.

       Србија је важнија од сваког појединачног принципа“, објаснио је Николић.

       Он је најавио усвајање Закона о суштинској аутономији, јер сматра да то налаже Устав Србије, док је опозицији поручио да би, поводом Косова, требало да размисли о својој улози у парламенту.

       Према речима Николића, опозиција се суочава са изазовом да буде против документа који није капитулација и признавање независности Косова, већ основ за разговоре који би могли да доведу до коначног решења косовског питања.

       Николић је зато опозицији поручио да би сада требало да покаже одговорност и државотворност, како би се исказала слога.

       Осврћући се на Владу Србије, Николић је истакао да је задовољан њеним радом, посебно што у тешко време мора да решава тешку економску ситуцију, смањи буџетски дефицит, избори се са незапосленошћу и реализује бројне пројекте, међу којима је и гасовод Јужни ток.

       „Као што сутра поново мора да сване, Јужни ток мора да буде изграђен у Србији“, нагласио је Николић.

       Додао је да апослутно подржава борбу против криминала и корупције коју води потпредседник Владе Александар Вучић.

       Да сам имао трунку дилеме да ли Србија треба да се упусти у борбу против корупције и криминала, не бих поставио Вучића на ту функцију, већ некога ко можда има обзира, аутоцензуру, страх и не жели да реши проблеме, објаснио је Николић.

       „Да сам незадовољан“, додао је Николић, „могао бих да повучем такав потез да променим онога ко води борбу против криминала, али за сада та борба тече изванредно“.

       Николић је нагласио да је полиција претходних година радила на овим случајевима, али они нису стизали до тужилаштва и судова и додао да се залаже за обрачун са политичарима умешаним у криминал, јер земља не би дошла на ове гране да није било таквих политичара.

       „Када год буду ухапсили неког политичара са потпуно јасним и чврстим доказима, први ћу да кажем да затворе уста сви они који говоре о политичкој хајци, јер је ово борба против криминала“, рекао је Николић.

       Упитан да ли је неко од крупних имена из света бизниса тражио заштиту од њега пре него што се нашао на удару истраге, Николић је одговорио да нико није тражио заштиту.

       На питање о могућности ванредних избора, Николић је одговорио да држава не би требало да буде без владе пет месеци, будући да у јуну очекује датум за почетак преговора са ЕУ.

       Влада Србије не сме бежати од одговорности, нагласио је Николић, већ би до јуна требало да спроведе све на шта се обавезала и добије датум за преговоре о чланству у ЕУ, „а тада нека раде шта год хоће“.

       „Овде може доћи до избора само ако то буде желела владајућа коалиција, што је парадокс, јер до ванредних избора увек долази под притиском опозиције“, рекао је Николић.

       Николић је убеђен да ће Српска напредна странка (СНС) одолети искушењу да сада иде на изборе да би капитализовала „огроман успех“ после претходних избора.

       „Осим, ако не буде постојало огромно неслагање у владајућој коалицији, али они то могу да избегну на тему решавања косовског питања и борбе против криминала и корупције“, оценио је Николић.

       Он је, у наставку, поновио да би било најбоље да Албанци уклоне споменик ОВПБМ у Прешеву, али би држава, ако то не ураде, морала да реагује и сруши га „у по бела дана“.

       Николић је подсетио да је пре шест година изјавио како Хрватску признаје у авнојевским границама и нагласио да се његове изјаве о Вуковару погрешно тумаче у хрватској јавности.

       Он је најавио да ће се састати са Ивом Јосиповићем када председник Хрватске за то буде расположен и додао да би то могло да буде и сутра, што се њега тиче.

       Николић је, међутим, констатовао да је Хрватска чекала пресуду генералнима Анти Готовини и Младену Маркачу из Хага да би прославила то што нико није осуђем за злочин.

       „Они знају да је то био страшан злочин. Цела међународна јавност зна да је то био можда најстрашнији злочин у Европи после Другог светског рата. Геноцид“, оценио је Николић.

       Протерано је више од 200.000 људи и убијено преко њих 2.000, прецизирао је Николић, али је напоменуо да то не износи као разлог да се не сретне са Јосиповићем.

       Говорећи о злочинима ју БиХ, Николић је рекао да је Србија донела скупштинску декларацију о осуди злочина над бошњачким становништвом у Сребренци јула 1995. године и подсетио да је власт ухапсила Ратка Младића и спровела га у Хаг.

       „То је наш однос према злочину. Ја бих био први српски функционер, државник, председник државе, председник владе, министар, који би, да хоћу да послушам (Бакира) Изетбеговића, рекао да је ту било злочина геноцида“, напоменуо је Николић.

       „А како ћу мимо скупштине? Да је то скупштина рекла, а ви знате ко је тада водио државу и скупштину, да је било могуће први би они то урадили, ја бих то морао да поновим“, нагласио је Николић, „јер сам 22 године био посланик и за мене је скупштина светиња“.

       Ако Изетбеговић од мене очекује да одем у Сребреницу, нека сачека да ми истекне мандат, отићи ћу, рекао је Николић и поновио да је председник Србије тамо већ био, а он „поштује своје претходнике“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари