Дачић министар спољних послова у Вучићевој влади

ОБЕЋАВА ДА ЋЕ СРБИЈА У 2020. БИТИ У ПРЕДСОБЉУ ЗА ПРИЈЕМ У ЕУ

  • Оценио да је Србији потребан што шири консензус око „покушаја да се заустави економски суноврат земље, да у будућности Србија може да створи услове за економски развој, наставка политике европских интеграција и добре сарадња са Кином, Русијом и другим земљама у свету, али и са суседима због важности регионалне стабилности“
  • ФАКТИ: Обратите пажњу на Дачићеве речи „да у будућности Србија може да створи услове за економски развој“. Дакле: „у будућности“! Ништа ни ове, ни наредне године! Вероватно ни 2016. године! А и „у будућности“ обећава само УСЛОВЕ за економски развој, а не и сам економски развој!

        СОЦИЈАЛИСТИЧКА партија Србије је одлучила да њен кандидат за министра спољних послова у новој влади буде њен лидер Ивица Дачић, а Александар Антић за министра енергетике и рударства, док ће се ускоро знати да ли је могуће да Живанко Радованчев прихвати кадидатуру за министра пољопривреде и заштите животне средине.

        Ово је новинарима саопштио Дачић пред почетак седнице Главног одбора, на којој ће, како је рекао, бити и потврђене ове одлуке, односно да Коалиција СПС-ПУСП-ЈС учествује у новој влади чији ће мандатар бити председник Српске напредне странке Александар Вучић.

        Претходно је Дачић имао састанак са ужим руководством СПС.

        Дачић је појаснио да ће се у наредних сат времена знати да ли Радованчев може да прихвати кандидатуру за министра с обзиром на раније уговорене обавезе које има као директор стране компаније.

        „Уколико не могу да се разјасне те ствари, биће предложен други кандидат и не инсистирамо да буде из СПС. Овај човек се показао као успешан руководилац једне стране компаније више деценија. Уколико не буде он, мандатар ће одредити новог кандидата”, рекао је Дачић.

        Он је додао да неће бити потписивања коалиционог споразума, јер је учешће СПС у влади производ међусобног поверења, а не уговорних обавеза.

        Према Дачићевим речима, СПС је добро сарађивала у претходној влади са напредњацима, а за Србију је добро да СПС и странка у коалицији прихвате предлог мандатара за формирање владајуће коалиције, иако за то није неопходно учешће других политичких странака.

        „Што се мене тиче као министра спољних послова, после шест година посла на месту министра унутрашњих послова - сматрам да је потребна промена и сигуран сам да спољна политика Србије треба да буде у функцији јачања наше међународне позиције, наставка онога што смо добро радили, а то је да смо поправили слику у међународној заједници”, рекао је Дачић.

        Он је нагласио да то може да доведе до тога да се на бољи и јачи начин штите национални и државни интереси.

        „Сматрамо да је тај његов (Вучићев) позив у складу са потребама да Србија не пропусти ту шансу за развој и да је самим тим потребно да постоји што шири консензус око најважнијих циљева које треба постићи”, рекао је Дачић.

        То су, прецизирао је, покушај да се заустави економски суноврат земље, да у будућности Србија може да створи услове за економски развој, наставак политике европских интеграција и добра сарадња са Кином, Русијом и другим земљама у свету, али и са суседима због важности регионалне стабилности.

        Дачић је такође рекао да до сада није било разговора о другим кадровским решењима, о државним секретарима или јавним предузећима.

        „Србија има за циљ да до 2018. године створи административне капацитете да може да буде чланица ЕУ, а да 2020. године и формално будемо на агенди за пуноправно чланство”, додао је Дачић.

        Дачић је, иначе, нагласио да су тражена персонално најбоља решења за будућу владу и да се мандатар руководио пре свега интересима земље у овом тренутку, а не Брисела, Москве.

        „Било који министар или члан владе је овде заштитио интересе Србије, а не ни Брисела, ни Москве, ни било кога другог. Нисмо тражили ултимативно било каква министарства и СПС сигурно није већи пријатељ Русије него што је то СНС или нека друга странка у Србији”, рекао је Дачић новинарима одговарајући на питање да ли су социјалисти добили министарство енергетике под притиском Русије.

        „То је вероватно последица неких прича да Русија има неке своје интересе или примедбе, мандатар за састав владе се руководио пре свега интересима земље у овом тренутку”, подвукао је Дачић.

        На питање - зашто је дошло до ротације, с обзиром на то да је Александар Антић, сада кандидат за минситра енергетике, био „виђен” за министра саобраћаја, а за ту функцију је СНС предложио управо министарку енергетике Зорану Михајловић - Дачић је одговорио да не зна и да не може да одговори на то питање.

        Тањуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари