БЕРНС: Ако жели у ЕУ, Србија се мора помирити са губитком Косова!

НИЈЕ ВИШЕ ДРЖАВНИ ПОДСЕКРЕТАР, САДА ЈЕ САМО ПРОФЕСОР

НА ХАРВАРД КЕНЕДИ ШКОЛИ, АЛИ ЋУД НИЈЕ ПРОМЕНИО

Николас Бернс

  • Оцењујући да је била исправна и потребна одлука САД да подржи независно Косово, Николас Бернс је рекао да се „не можемо вратити у 1999. годину, не можемо се вратити политикама поделе у бившој Југославији“
  • ФАКТИ: Коме није јасно: овако ће за коју годину, кад и он „спадне“ на неку Харвард Кенеди школу, „кевтати“ Филип Рикер. А Бернс и Рикер имају право да наступају у стилу „уколико Србија жели будућност унутар Европске уније и НАТО“. Проблем није у њима и у Вашингтону - бар не главни - већ у Београду и онима који би да, зарад своје власти, Србију „интегришу“ са онима који јој раде о глави! Не само косовској!

        ВАШИНГТОН, (ФоНет) - Уколико Србија жели будућност унутар Европске уније и НАТО, а Србија треба да жели такву будућност, онда се мора помирити са чињеницом да је Косово независно, изјавио је бивши амерички државни подсекретар Николас Бернс и нагласио да је важно да Србија прихвати право Косова да постоји као независна држава.

        Бернс, који је сада професор на Харвард Кенеди школи, у интервјуу за Радио Слободна Европа, је нагласио да Србија мора да се помири и са чињеницом да се било какве разлике између две земље могу решити мирним средствима, преговорима, компромисом, а никако претњама.

        Бернс је оценио позитивним што разговори Београда и Приштине трају и истакао да је ситуација на северу Косова забрињавајућа „у смислу што још увек има оних који дају подршку онима који на стари начин размишљају о Косову и који не признају независност Косова“.

        Он сматра да међународна заједница, НАТО, Европска унија и Уједињене нације имају одговорност да наставе да се ангажују на пружању подршке независности Косова и да подрже укључивање ове државе у међународни систем.

        Бернс је рекао и да је јако важно да се поштују права српске заједнице, а то значи право на слободан живот, без лошег третирања, претњи или насиља.

        Оцењујући да је била исправна и потребна одлука САД да подржи независно Косово Бернс је рекао и да се „не можемо вратити у 1999. годину, не можемо се вратити политикама поделе у бившој Југославији“.

        „Сви бивши делови те државе су сада независне земље и Косово се не треба третирати другачије. Потребан му је статус и пуно признање као независне земље“, оценио је он.

        За ситуацију на северу, Бернс је као одговорне означио „неколико елемената српске владе, али истовремено и политичке изјаве дела српске заједнице на Косову, који су одбили да прихвате оно што је сада познато, а то је слободно и независно Косово“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари