Зашто Запад тражи да Вучић учествује у осмој рунди бриселских преговора?

ЗНАЧИ ЛИ ДВОЈНИ ПОЗИВ ПРВОМ ВИЦЕПРЕМИЈЕРУ ЗА 2. АПРИЛ

ДА ЈЕ ОН МЕКШИ ПРЕГОВАРАЧ ОД ДАЧИЋА?

         ОДАВНО је знано: да постоје периоди кад се историја - убрзава.

         Србија је поново у једном таквом периоду.

         Фокусирајмо се само на првог потпредседника владе Александра Вучића.

         Он је пре неколико дана упозоравао да нас чекају тешки дани и тешке одлуке. Стигао је и да јавно пожели да Брисел и Приштина, заједно са Вашингтоном који отворено стоји иза Хашима Тачија, власти у Београду понуди „бар нешто”.

         А ово „бар нешто” као да је било „сигнална ракета“: Кетрин Ештон је званично позвала Вучића да 2. априла учествује у осмој рунди бриселских преговора, а Американци су му позив упутили преко Председништва Србије.

         Шта се иза овог двојног позива реално крије?

         Жели ли Запад у Бриселу фигуру која пристаје на „бар нешто” и значи ли позив да Дачић тражи више од „бар нешто”?

         Је ли то реално промовисање Вучића за првог човека Србије и вицепремијера-премијера?

         Значи ли ово да је Вучић мекши према захтевима и ултиматумима који се Србији испостављају преко Ештонове и Филипа Рикера од Дачића?

Ђорђе ВУКАДИНОВИЋ, политички аналитичар, Нова српска политичка мисао

Запад Вучића изводи на чистину

  • Ово тактичка, маневарска игра у троуглу између Вучића, Дачића и Запада. Али, кључна ствар је да ће за све одлуке које буду донете, одговорност и заслуге сносити заједно, укључујући и Николића

         ОЧИГЛЕДНО хоће да га изведу на чистину, иако сви знају да је он главни, и да тако и он преузме одговорност. То хоће и Дачић, тако да се ту преклапају интереси Дачића и странаца.

         Хоће да и званично буде признато оно што је фактичко стање: да је он главни човек у Влади, као и да на неки начин он стане иза договора и преузме обавезу.

         И Западу и Дачићу одговара да се донекле подели одговорност - иако сви знају да без Вучића нема тог споразума, али Запад мисли да ће споразум са њим бити чвршћи.

         Све скупа, мислим да није у овом тренутку много битно хоће ли ићи или неће, јер је ово тактичка, маневарска игра у троуглу између њега, Дачића и Запада.

         Кључна ствар је да ће за све одлуке које буду донете, одговорност и заслуге сносити сви они колективно, укључујући и Николића.

         Дакле: заслуге, одговорност, па и кривица- због евентуалног нечасног споразума ће бити заједничка, ишао Вучић или не.

Марко ЈАКШИЋ, народни посланик, заменик председника СНВ

Вучић може бити и „пуковник“ и потписати капитулацију

  • Биће пуковник - ако буде имао храбрости и смелости да одбије Брисел и да се бори за КиМ и да заштити институције државе Србије на КиМ. А покојник, наравно - у политичком смислу, биће ако пристане на сраман компромис којим ће Косово предати Албанцима, јер садашњи врх власти има обавеза према Западу

         ВУЧИЋ је у целој игри велика непознаница. У медијима смо читали да је од 20. марта у Бриселу Дачић био склон да пристане на услове ЕУ, а Вучић не.

         Чули смо то и из незваничних извора. Али, то је само једна страна медаље.

         Друга је: Вучић је Србима на Косову и Метохији говорио да треба да буду спремни на болне и тешке компромисе које Београд има намеру да начини у Бриселу у договору са албанском страном.

         Шта ће Вучић да уради у Бриселу - видећемо. Ја мислим да му се пружа историјска шанса да буде пуковник или покојник.

         Пуковник - ако буде имао храбрости и смелости да одбије Брисел и да се бори за КиМ и да заштити институције државе Србије на КиМ. Покојник, наравно - у политичком смислу, биће ако пристане на сраман компромис којим ће Косово предати Албанцима, јер садашњи врх власти има обавеза према Западу.

         Зато је његова шанса или да уђе у историју као победник који је све одбио, или да потпише капитулацију.

         Шансе су 50/50, имајући у виду различите изјаве које смо слушали у последње време. Они су се сложили да поставе класичну границу, тако да ће вероватно пристати на ово што тражи Ештонова.

         Али, ако је тачно да је он стопирао Дачића, могуће је и да одбије.

Душан ПРОРОКОВИЋ, аутор књиге „Геополитика Србије”

Запад ће тражити и да се одустане од девет тачака

  • Сада се Србији намеће прихватање Ахтисаријевог плана, а у наредних годину дана ће се тражити потписивање билатералног споразума са Приштином о међусобном признавању и добросуседским односима, а затим и гарантовање Косову места у УН

         НАШ преговарачки тим није одредио оквир и принципе од којих се не одступа и принуђен је да своју позицију прилагођава ономе што ЕУ тражи .

         А то је оно што је био захтев Немачке пре годину дана: да Србија недвосмислено покаже да ће признати тзв републику Косово.

         У овој фази то значи прихватање Ахтисаријевог плана, а у наредних годину дана то је и потписивање билатералног споразума са Приштином о међусобном признавању и добросуседским односима, а затим и гарантовање места у УН.

         Са 9 тачака Влада је хтела да сачува нешто што се може сачувати, али ако преговори не пропадну - не видим да можемо било шта да сачувамо.

         Дакле, Запад ће тражити да се од девет тачака или одустане, или да се потпуно промене.

Александар СИМИЋ, бивши судија Савезног уставног суда

Верујем да ће се председник Николић и Влада држати заклетве коју су положили

  • САД и чланице ЕУ тешко да ће прихватити било шта од разумних решења која држава Србија нуди, јер је то политика која је од стране САД и ЕУ већ више од једне деценије на делу. Али, у политици увек морате да покушавате

         ДРЖАВНИ врх је усвојио девет тачака, али је председник Републике рекао да се неће одустзати од Резолуције коју је Народна скупштина усвојила у јануару - и ја немам разлога да не верујем председнику Републике.

         Не могу да коментаришем шта ће бити договорено у Бриселу, јер имам поверење у заклетву коју су положили и председник Републике и сви чланови Владе на Уставу Републике Србије. С друге стране, понављам да су, по њиховим речима, чврсто решили да оно што су записали у Резолуцији Народне скупштине, покушају и да остваре.

         Моје лично мишљење је да ће САД и чланице ЕУ тешко прихватити било шта од разумних решења која држава Србија нуди, јер је то политика која је од стране САД и ЕУ већ више од једне деценије на делу.

         Али, у политици увек морате да покушавате.

Дејан МИРОВИЋ, функционер Српске радикалне странке

Запад је открио - ко је прави премијер и највећи заговорник независности КиМ

         ЗАПАД признаје ко је прави премијер Србије и ко је највећи заговорник независности Косова - зато зове праву особу за то.

         Не зову више марионетског квазипремијера Дачића, већ онога ко заговара безусловни улазаку ЕУ, безусловну предају Косова и онога ко држи апсолутну власт у Влади.

         Значи: маске су пале!

         Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари