Виши суд у Београду осудио Миру Марковић на годину дана затвора
УТВРДИО ДА ЈЕ НЕЗАКОНИТО УТИЦАЛА ДА СЕ ДОДЕЛИ СТАН ИЛОНИ ПЕШИЋ, ДАДИЉИ ЊЕНОГ УНУКА
- Генерално тужилаштво Руске Федерације 2010. године саопштило да она у тој држави ужива статус политичке избеглице и да не може да буде ухапшена по потерници српског Интерпола, која је расписана за њом 2005. године и још је на снази
ВИШИ суд у Београду осудио је данас на годину дана затвора некадашњу председницу ЈУЛ-а Мирјану Марковић поводом оптужби да је утицала на чланове владине комисије за изврше незакониту доделу државних станова 2000. године.
Истом пресудом некадашња секретарка Владе Србије Живка Цица Кнежевић осуђена је на годину и по дана затвора, а тадашњи директор Дипос-а Милош Лончар на годину дана због кривичног дела злоупотреба службеног положаја, а Марковићева јер их је подстрекавала на извршење тог дела.
Марковићева је осуђена у одсуству јер је недоступна правосудним органима Србије и за њом је 2005. године расписана међународна потерница.
Суд је због тога оставио на снази решење о одређивању притвора од 17. априла 2003. године.
Ова првостепена пресуда објављена је након скоро 15 година од покретања кривичног поступка.
Осуђени, њихови браниоци, као и тужилаштво имају право да на ову одлуку суда уложе жалбу Апелационом суду у Београду.
Према оптужници, као председница дирекције ЈУЛ-а, поједине, тадашње чланове Комисије Владе Србије за доделу станова, подстрекавала је да доделе стан дадиљи свог унука Илони Пешић, иако она није испуњавала законом предвиђене услове.
Суђење Марковићевој раздвојено је почетком ове године од процеса који је 11. јануара окончан пресудом којом су Бранислав Ивковић и директор Савезне управе царина Михаљ Кертес ослобођени оптужби, док је Живка Цица Кнежевић ослобођена дела оптужби, а за друге јој се суди и у овом у процесу са Марковићевом.
У поступку поред њих две, оптужен је и Лончар, док је поступак раздвојен према Данилу Пантовићу који је тренутно амбасадор Србије на Куби.
Генерално тужилаштво Руске Федерације 2010. године саопштило да она у тој држави ужива статус политичке избеглице и да не може да буде ухапшена по потерници српског Интерпола, која је расписана за њом 2005. године и још је на снази.
Танјуг