ТАДИЋ: За лажне оптужбе око крађа на изборима мораће неко да одогвора

ПРЕДСЕДНИЧКИ КАНДИДАТ ДС (У ЕМИСИЈИ РТС „РЕЧ НА РЕЧ“)

ПРИЗНАО ДА „СРБИЈА ГОРИ ОД КУРУПЦИЈЕ“

  • Треба да се провере сви наводи о наводним крађама, то је први задатак надлежних органа. За мене је изузетно важно да избори буду кристално јасни, да нема никакве сенке на њима, јер биће проблема ако СНС буде хтео да оспорава легитимитет и легалитет избора независно шта је резултат. То би имало несагледиве последице. Зато те ствари треба рашчистити пре другог круга избора
  • СНС каже да ће физички бранити на гласању своје гласове. Физичко насиље није допустиво! Нисмо имали проблема у изборном процесу последњу деценију, а ово су претње насиљем, сејање атмосфере страха. Србија треба да се одбрани од овог насиља
  • Апсолутно није тачно да је врх ДС или већина у ДС корумпирана
  • Са Приштином нас чекају разговори о струји, о телекомуникацијама... Не смемо да се одрекнемо наших права на Косову, али нити да кршимо међународне норме. Раније је Косово било централна тема на изборима. Сада није и то је добро
  • Чином оставке у партији, председник Републике не постаје председник свих грађана
  • Мислим да су грађани већ одлучили, а 20. мај је пресудан о дебата важна. Али, сеје се атмосфера страха, то није добро. Претеће поруке нису добре, а добијам информације да ће противкандидат да износи личне увреде, али на провокације нећу реаговати

         ПОСЛЕ свог противкандидата Томислава Николића, гост емисије РТС  „Реч на реч“ био је и председнички кандидат ДС  Борис Тадић. Фактu преносе и његове оцене и ставове:

         Најактуелније су тврдње СНС да су избори покрадени. Ви не делите то мишљење?

         - Треба да се провере сви наводи, то је први задатак надлежних органа. Изузетно је важно да се оптужбе Српске напредне странке расветле пре другог круга избора 20. маја.

         За мене је изузетно важно да избори буду кристално јасни, да нема никакве сенке на њима, јер биће проблема ако СНС буде хтео да оспорава легитимитет и легалитет избора независно шта је резултат и зато те ствари треба рашчистити пре другог круга избора.

         Ниједна странка није имала примедбе на ток избора у недељу 6. маја. Притужбе почеле онда кад се појавила информација да ће се можда формирати већина од странака које су до сада чиниле Владу. Од тог тренутка почиње потпуно нова политика и шири се атмосфера страха Србијом и киселина се сипа у лице свакоме.

         СНС каже да ће физички бранити на гласању своје гласове. Физичко насиље није допустиво. Нисмо имали проблема у изборном процесу последњу деценију, а ово су претње насиљем, сејање атмосфере страха. Србија треба да се одбрани од овог насиља.

         Оптужују ДС да је покренула негативну кампању?

         - Нисмо ми, они су облепили Србију увредљивим плакатама. Иначе, немам проблем са негативном кампањом, ако се говори истина. Немам ништа против ако се наводи шта сам говорио раније.

         Али, истргунуто је из контекста, каже СНС за оно што сте навели да је рекао Николић?

         - Није истргунто из контекста, требало се подсетити каква је идеологија владала код противкандидата у прошлости.

         Ту врсту кампање треба забранити, кажу неки аналитичари...

         - То је немогуће у политици, ако хоћемо дебату. Нема више кампање у свету у којој нема таквих спотова. То је нова ера у политици.

         Али, то повећава температуру у друштву...

         - Кампања не сме да постане прљава, увредљива... Монтирали су ми да сам рекао да нисам поносан што сам председник Србије. То је монтажа била. Не сме бити лажних оптужби.

         Оптужују вас да сте и ви то урадили!

         - То не одговара истини. Противкандидат је претио, вређао раније, могу да га подсетим шта је стајало иза његових дела.

         Нови председник ће имати проблем да уједини подељено друштво...

         - Прошли пут су ми претили физичком ликвидиацјом 2004. ови исти људи с којима сада трчим председничку трку. Мислим да смо овог пута напредовали, кампања је била мирна, скоро досадна, али сада на крају је све букнуло. Због оптужби за крађу. Увек трагам за средњим решењем, зато сам нападан. Тражим компромис.

         Никад никога нисам увредио, нисам упутио поруке претњи. За компромисе сам и у нашој и у регионалној политици. Гледам да решимо конфликте. Биће нам тешко економски још годину дана, а онда ћемо лакше решавати конфликте. Ево, није било никакве крађе избора - кажу надлежне институције. Оптужбе су биле неутемељене, без основа.

         Спремни сте да пружите руку свима?

         - Да, нисам одговорао на отужбе, али то је део изборног процеса. Личне односе ћемо касније разрешити.

         Први ваш задатак као председника, ако победите?

         - Да формирано институције, парламент и Владу како бисмо решавали проблеме.

         Коме ћете дати мандат за састав владе?

         - Нека се заврши изборни процес па ћемо онда о томе. Потом ћемо о тој теми.

         Неки кажу да је боље да се знају имена раније...

         - Није добро да се зна раније, демотивисали бисмо неке људе.

         Распоред у парламенту отвара могућност за различите коалиције?

         - То је демократија. Мој је посао - као кандидат за председника - да кажем своје ставове. Кохабитација није идеално решење, ако дође до ње. Са Владом  из 2004. нисам имао добро искуство ни сарадњу.

         Да ли ви доживљавате своју функцију као контролну?

         - Да, јесте једна врста контроле. Парламент контролише владу, а медији контролишу све. Све то чини цивилно организовано друштво које има максималну контролу над институцијама. Председник има и друге функције, контрола је само један од елементата. Немогућа би била атмосфера кохабитације као 2004. године. Нисам као председник могао да добијем кад сам тражио неки од закона! Сада смо формирали нове институције које контролишу власт, па ће контролисати и мене, ако будем изабран.

         Јесте ли задовољни сарадњом са тим независним институцијама?

         - Да, врло сам задовољан, никад нисам имао примедбе. И кад је Влада имала, ја нисам. Ако ћемо оспоравити заступника грађана, антикорупцијске органе, тужиоца онда нећемо имати поверења ни у који државни орган. Србија није још прешла Рубикон у демократском развоју и зато треба што пре да дођемо до врата ЕУ.

         Како да вам грађани верују ово што говорите?

         - Па провером, имају органи који то раде. Ево, за ове лажне оптужбе око крађа на изборима мораће неко да одогвора.

         Је ли неповерење у институције традиција код Срба?

         Морамо се борити да то поверење стекнемо. Ево,  видите како нема поверења у рад РИК, а сви су имали тамо представнике. И одједном се покреће неповерење. Утолико је 20. мај важан дан. Тада ће се показати да ли ћемо одбранити освојене слободе. Треба одбранити те вредности. Треба одбранити радна места.

         Кад смо код радних места, како даље са инвестицијама?

         - Не уплићем се, него охрабрујем инвеститоре. Власници моћних компанија желе да разговорају са председником државе. Како да их одбијем? Онда ће они да оду. То људи не разумеју, па ме оптужују. С њима разговорам само о главним стварима, желе да чују моје ставове. Зато радим на привлачењу страних инвестиција. Потом министри настављају разговоре. Нема плашљивијег феномена од капитала. Чувају га сви који га нису украли, не желе олако да га потроше. Неће да га пласирају у несигурно подручје.

         Какав је ваш однос према националним мањинама, а посебно ЛГБТ популацији?

         - Треба их уважавати, имамо добар закон о мањинама, донели смо га у сагласност њихову. А за права ЛБГТ популације сам се и раније залагао, они се морају осећати слободно. Највећи домет демократије је да се људи осећају слободно. Имам исто мишљење као Николић. Не треба да предводимо колону ЛБГТ.

         Постоје предрасуде о мањинама и ту је проблем, јер то може да води у насиље. Чинимо све да заштитимо права те популације, али кад је било опасно, као прошле године, забранили смо тај скуп.

         Какав је ваш однос према албанској заједници на Косову и у Прешеву?

         - Па, са Албанцима који живе у Србији имам контакте.

         Шта кажете о преговорима са Косовом?

         - Имамо демократски процес, сачували смо наше интересе на Косову и добили статус кандидата. Нисмо прихватили условљавања. Нисмо признали Косово као посебну државу. Тадић је рекао да је и за косовско питање битно ко ће бити председник Србије.

         „Шта је црвена линија - то је да не дозволимо да Србија изгуби свој део надлежности и тиме дезавуишемо Резолуцију 1244, јер то је последњи и једини међународни документ којим ми штитимо наша права на Косову”, казао је Тадић.
 

         Шта је мера компромиса у даљим преговорима?

         - Чекају нас разговори о струји, о телекомуникацијама... Не смемо да се одрекнемо наших права на Косову, али и да не кршимо међународне норме. Раније је Косово било централна тема на изборима. Сада није и то је добро.

         Како стоје регионална партнерства?

         - Са Хрватском смо подигли односе на висок ново, као и са БиХ.

         Али, има много проблема?

         - Проблеми који се не могу решити годинама су озбиљни, јер не могу да се реше брзо. Треба много времена, јер су последице скоро деценијског рата тешке и дубоке. Много су ме оптуживали и припадници других нација. Више него мој противкандидат. Са свим земљама морамо да решимо проблеме, граничне проблеме, питање несталих. Са Црном Гором имамо верско, црквено питање. А са Косовом је велики проблем који морамо решавати. Планирам да идем у Албанију. Са Мађарском имамо најбоље односе, они тако кажу, а проблем са Румунијом био је влашки проблем, али са председником Басескуом смо договорили да поштујемо европске норме.

         Корупција и криминал, шта ту можете да урадите?

         - Србија гори од корупције, а ја бих могао да се правим незаинтересован јер је то ван мојих овлашћења. Али, никад се нисам тако понашао. Ево, пример је и Горан Кнежевић. О  том случају нека реч кажу надлежни органи, а он ми је био добар пријатељ. Имао сам тешке разговоре са његовим родитељима и женом.

         Кад чујете да је комплетан врх ваше странке корумпиран, како реагујете?

         - Полиција и тужилаштво знају да од мене имају сагласност да се баве тим истрагама, да то испитају, ко год је сумњив. Јавно кажем свим институцијама да раде свој посао. Апсолутно није тачно да је врх ДС или већина у ДС корумпирана. Корупција је и кад се неко запосли преко везе, или у потплаћивању полицајаца, или професора за испите, или лекара... Стварамо атмосферу да је све сумњиво...

         Нарко-картел је био најопаснији за поткупљивање, имали су огромне паре, преко две милијарде долара. Како су они настали, питаће вас?

         - Настали су у време претходне Владе, а развили су се и ван земље. Запленили смо им овде имовину, али они су продавали дрогу у земљама ЕУ највише, код нас мање, јер смо сиромашни. Борба против корупције мора да се настави. Нисамо могли све одједном да завршимо.

         Може ли Србија да преброди наредни удар економске кризе,  као овај у Грчкој?

         - Не смемо да се задужимо изван могућности, Имао озбиљну ситуацију, али не катастрофалну. Битно је да имамо сагласност у владајућој коалицији шта треба да урадимо и да онда са синдикатима договоримо спровођење тешких мера. Мислим да ће после ових избора ситуација да се смири. Не може се на теми Косова правити као раније добит на изборима.

         Да ли председник треба да буде и председник државе и партије?

         - Нисам ја креатор те идеје. В. Коштуница је био председник државе и партије. И питао је и рекли су надлежни органи - да може.

         Зашто је то добро?

         - Да ли би председник државе, кад би дао оставку у партији променио своје ставове? Не би! Не може да он води политику свих странака, зато се на изборима боримо за одређену политику. Није тачно да нисам председник свих грађана. Залажем се за права свих. Чином оставке у партији, председник Републике не постаје председник свих грађана.

         Да ли после дебате у среду на ТВ бити јасније ко ће бити председник?

         - Мислим да су грађани већ одлучили, а 20. мај је пресудан, а дебата је важна. Али, сеје се атмосфера страха, то није добро. Претеће поруке нису добре, а добијам информације да ће противкандидат да износи личне увреде. Спреман сам за сваку врсту провокације, али ја на њих нећу реаговати нити икога вређати.

         Друштво у којем се оспоравају тужилаштво и остале државне институције, онако како је данас СНС оспорио налазе тужилаштва да није било изборне крађе, није цивилизовано. У демократском систему такве ствари не смеју да се чине како оно не би постало склоно преврату.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари