Штрајк у фабрици „Застава оружје“ - директор тврди да је незаконит
ДАНАШЊЕМ „ГЕНЕРАЛНОМ“ ПРЕТХОДИЛИ ЈЕДНОСАТНИ ШТРАЈКОВИ УПОЗОРЕЊА
- Оружари траже изузимање фабрика у Крагујевцу из поступка приватизације, одговорност руководилаца за лоше стање, исплату бонуса од 15.000 динара и регреса до 20. јула. Такође, да се разреше сви саветници и координатори запослени у последње три године, објављивање коефицијената оних који су запослени по личном избору директора и да се омогући присуство представника синдиката седницама надзорног одбора
РАДНИЦИ прве смене у фабрици „Застава оружје“ из Крагујевца јутрос су обуставили рад а штрајк ће се наставити и у другој и трећој смени до испуњења захтева радника, речено је Бети у синдикату.
Према речима председника синдиката Драгана Илића, у првој смени има око 1.700 радника, а један мањи број њих не учествује у штрајку.
Илић очекује да се о захтевима преговара не само са пословодством и Надзорним одбором већ и да се „умешају“ представници државе и Министарства одбране.
Оружари траже да фабрика у Крагујевцу буде изузета из поступка приватизације, која се предвиђа новим Законом о наоружању и војној опреми, као и да запослени буду изузети из умањења зарада од 10 одсто.
Међу захтевима је и побољшање услова рада, одговорност руководилаца за лоше стање фабрике, исплата бонуса од 15.000 динара и регреса до 20. јула.
Тражи се пуна упосленост фабричких капацитета, да се разреше сви саветници и координатори запослени у последње три године, објављивање коефицијената оних који су запослени по личном избору директора, обустава пријема нових радника док се не обезбеди пуна упосленост, да у пријем радника буде укључен и синдикат, деблокада рада Одбора за безбедност и да се омогући присуство представника синдиката седницама Надзорног одбора.
Директор Застава оружје тврди да је штрајк неоснован
Директор фабрике „Застава оружје“ Милојко Брзаковић тврди да је штрајк, који је данас почео у тој крагујевачкој фабрици, неоснован и да се обуставом рада наноси велика штета компанији.
Брзаковић је агенцији Бета рекао да је због штрајка угрожено испуњење уговорних обавеза јер поједини купци наговештавају да би могли да одустану од испоруке, чија се вредност мери милионима долара. Он наводи да су последице једночасовних штрајкова упозорења, који су претходили данашњем штрајку, у томе да испоруке не иду устаљеном динамиком.
„Штрајком се кида технолошки процес, а очекивано повећање обима производње у првом тромесечју за 10 одсто сведено је на три одсто“, рекао је он.
Према евиденцији пословодства у једночасовним штрајковима упозорења који су претходили данашњем штрајку учествовало је од 40 до 50 одсто радника односно од 700 до 750 запослених.
Он наводи да је на послу свакога дана радно ангажовано је око 2.100 радника од око 2.500 запослених.
Брзаковић је потврдио да ће штрајкачима за време једночасовног штрајка упозорења бити умањене зараде, односно да неће бити плаћени радници који од данас учествују у потпуној обустави рада.