Стефановић: Осумњичени за злочин у Житишту имао је још једну пушку
ПОЛИЦИЈА ПОКРЕНУЛА НОВУ АКЦИЈУ ПРИЈАВЉИВАЊА ОРУЖЈА БЕЗ ДОЗВОЛЕ
Др Небојша Стефановић
- У прошлогодишњој акцији, која је трајала од 4. марта до 4. Јуна, полицији је предато 287 аутоматских пушака, 32 аутоматска пиштоља, 15 ручних ракетних бацача „зоља“, 1.107 бомби и експлозивних средстава и већа количина муниције
МИНИСТАР унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је вечерас да је у кући осумњиченог за петоструко убиство у Житишту полиција пронашла још једну пушку и одређену количину муниције у илегалном поседу поред оружја којим је синоћ извршио злочин.
„То је чињеница и истинито стање“, рекао је Стефановић за Пинк одговарајући на питање да ли је тачно да је осумњичени за убиство поседовао „арсенал оружја“ како су данас поједини медији извештавали.
Наводећи да је један од сведока у изјави рекао да је знао да је осумњичени поседовао илегално оружје, министар је апеловао на грађане да ако знају да је неко учинилац кривичног дела тиме што поседује оружје и муницију без дозволе морају то да пријаве полицији, иначе ће и сами бити учиниоци кривичног дела - непријављивање кривичног дела.
Стефановић је додао да се 95 одсто злочина у Србији углавном почини оружјем које се поседује илегално.
Он је поновио да у овом случају ништа није указивало да ће се трагедија догодити.
„Брачни пар је био у фази развода, већ неко време нису живели заједно и није било међусобних претњи и нико никада није дошао у полицију, ни од комшија ни од пријатеља ни они међусобно, нити је ико икада поднео неку кривичну пријаву против осумњиченог за ово убиство“, напоменуо је он.
Поводом друге трагедије која је се синоћ догодила у околини Књажевца, када је човек у породичној кући ножем убио супругу пред 11-годишњим дететом, Стефановић је рекао да ни у том случају није било пријава полицији о било каквим претњама жртви.
Како је о проблемима у тој породици био обавештен Центар за социјални рад, према речима Стефановића, министар Александар Вулин је покренуо ванредну контролу поступања Центра за социјални рад како би се утврдило да ли је било пропуста и да ли има неке одговорности Центра.
Он је истакао да је полицији важна сарадња са људима из заједнице, комшилука породице и самих жртава, поручујући им да не чекају „десети случај пребијања или малтретирања већ да то пријаве што пре“.
„Знам да је то тежак корак, али не може полиција да погађа ваше мисли да ли сте ви малтретирани или нисте“, напоменуо је Стефановић.
За разлику од случаја у Житишту, где су осим супруге, убијена насумице још три мушкарца и жена, у Књажевцу је, како је навео министар, мржња била усмерена према супрузи, али полиција није имала информацију о било каквим претњама овој жртви.
„Ми увек саветујемо зовите полицију. Полиција одмах реагује и излази на терен“, рекао је Стефановић, напомињући да у полицији постоје посебно обучени људи за насиље у породици.
Министарство унутрашњих послова покренуло је 1. јула другу акцију процеса легализације оружја у којој грађани који илегално поседују оружје имају прилику да га предају и региструју, а оно које не може да се региструје да га предају полицији, без икаквих кривичних последица, изјавио је Стефановић.
„Важно је да људи схвате да то оружје не може да остане у нелегалном поседу. Захтеваћемо пооштравање кривичних санкција за сваког носиоца или имаоца оружја", рекао је Стефановић.
Према његовим речима, у прошлогодишњој акцији која је трајала од 4. марта до 4. јуна полицији је предато 287 аутоматских пушака, 32 аутоматска пиштоља, 15 ручних ракетних бацача „зоља“, 1.107 бомби и експлозивних средстава и већа количина муниције.
Танјуг