Шта се ово догађа унутар тријумвирата Николић-Дачић-Вучић?

ШТА О ОДНОСИМА ИЗМЕЂУ НИКОЛИЋА И ВУЧИЋА ГОВОРИ ОКОЛНОСТ

ДА ДАЧИЋ ДЕМАНТУЈЕ НИКОЛИЋА, А ВУЧИЋ „МУДРО ЋУТИ“?

        КРЧАГ српског тријумвирата слепила је само власт, иако се он заклиње да их заједно држе Србија и њени интереси.

        Без власти и вашингтонско-бриселског притиска - тај би крчаг већ ишао на воду превремених избора.

        Својим западним спонзорима сва тројица су мила понајвише зато што спроводе западну политику према Србији, према српском КиМ и шиптарском Косову*. Кад су КиМ и границе и суверенитет Србије у питању - међу Томиславом Николићем, Ивицом Дачићем и Александром Вучиће нема суштинске разлике.

        Откуд онда међу њима, поготово међу Николићем и Дачићем пукотине после тројног одласка у Брисел ради љубљења чизме Кетрин Ештон?

        Ради ли се само о борби за бољу позицију на превременим изборима који ће бити или у рано лето (одмах после ДАТУМА) или на јесен?

        Шта о односима између Николића и Вучића говори околност да Дачић демантује Николића, а Вучић „мудро ћути“?

Милорад ВУЧЕЛИЋ, главни уредник Печата

Србија нема озиљне преговараче, а ово није ни кримић ни љубић

  • Велика прича о Дачићу је пресечена после његовог одласка у Америку и повратка, кад је Вељовић изабран. У Бриселу се из његовог осмеха се могао прочитати пораз

        ЕШТОНОВА, Дачић и Николић су били насмејани, а Вучић озбиљан. Из Дачићевог осмеха смо могли да прочитамо пораз, а после су он и Николић дали опречне изјаве. Али, мотив власти и порив за њом је јачи од свих разлика.

        Кад су у питању Косово и преговарачки процеси, нажалост верујем више у оно што чујем од Хашима Тачија и приштинске штампе него њима тројици, јер се неколико десетина пута показало да из Приштине саопштавају тачне информације, а нашим медијима се мање може веровати: објављују опречне информације, Дачића који прича једно и Николића који прича друго.

        То давање опречних изјава је стварно било чудно, као што је чудно да после Брисела одете у Белорусију која је под санкцијама и Србије и ЕУ и то више не могу аналитички да појмим.

        Кад је реч о самим односима њих тројице - велика прича о Дачићу је пресечена после његовог одласка у Америку и повратка, кад је Вељовић изабран.

        Сва тројица су међусобно неискрени, и та неискреност  би имала драж да се у Србији пише неки кримић или љубић, а не ова драма.

        Овако је њихово понашање без дражи и има јако лоше последице по Србију - која нема озбиљне преговараче.      

Ђорђе ВУКАДИНОВИЋ, политички аналитичар, Нова српска политичка мисао

Сносе заједничку одговорност за погубну политику поводом КиМ

  • Сложно излазе у сусрет захтевима Брисела, при чему понекада неко од њих искочи у први план, али га већ у следећем тренутку неко други у томе претекне и надмаши

        ОДНОСИ између њих нису идилични и подсећају на односе главних јунака у некој шпанској серији, који су превртљиви и мењају се из дана у дан.

        Али, по оном питању које је за државу - и мене лично - најважније, а то је питање КиМ, они, до сада, нису показали никакву озбиљнију разлику. Све друго је мање битно.

        Свакако, међу њима има различитих интереса и ставова, али око Косова за сада међу њима нема разлике и зато сносе заједничку одговорност за ту погубну политику.

        Сложно излазе у сусрет захтевима Брисела, при чему понекада неко од њих искочи у први план, али га већ у следећем тренутку неко други у томе претекне и надмаши.

Александар ПАВИЋ, координатор Иницијативе Никад граница

Утркују се ко ће више да се улагује западним силама

  • Сва тројица су ту на истој линији. На линији предаје косметских Срба у руке Приштине 

        БИТНО је само то да воде заједничку политику успостављања добросуседских односа са Косовом. Сва тројица су ту на истој линији.

        На линији предаје косметских Срба у руке Приштине.  

        Међу њима постоји само ривалитет ко ће да се више улагује западним силама, које раде топло-хладно да би извукле максимум из све тројице.

        Када је реч о опречним изјавама - питање је да ли је то игра. Неки пут може да буде аматеризам, јер Николићу не би био први пут да направи гаф.

        Уосталом, није ни битно да ли је нешто игра или не, већ какву косовску политику воде.

        За ову коју воде нису добили мандат од народа.

Жељко ЦВИЈАНОВИЋ, главни уредник Новог Стандарда         

Сва тројица се боре за подршку странаца

  • Кад су сва тројица кренули у Брисел, било је разлога да се забринемо да ће Косово да буде на некој врсти лицитације. Да ће проћи највећа понуда некога од њих тројице

        ОДНОСЕ међу њима су организовали странци. Сва тројица се или боре за подршку странаца или да не изгубе минимум подршке, што би могло да им направи проблем - као што се често дешавало Дачићу, а понекад и Николићу.

        Тако уређен однос резултира тиме да онај који странцима понуди највише у том тренутку пролази, а друга двојица нису у стању да му се супротставе него морају да га прате. Зато је било много разлога - кад су сва тројица кренули у Брисел - да се забринемо да ће Косово да буде на некој врсти лицитације. Да ће проћи највећа понуда некога од њих тројице.

        Зашто су Дачић и Николић давали различите изјаве? Те изјаве нису толико условљене овим односима које сам описао. Николић је на неки начин покушао да опише српску позицију и да позове стране званичнике на притисак на Албанце, а Дачић је констатовао да се тај притисак или није догодио или није дао резултате - те је споразум далеко.

        Вучић се Косовом јавно бави само онолико колико је морао да оде у Брисел, јер су га позвали, али не верујем да ће користити своју позицију да даје јавне изјаве о КиМ и оставиће то између Николића и Дачића.

Ђорђе ВУКОВИЋ, програмски директор ЦеСИД        

Ово је заузимање политичких позиција

  • Наивно је у оваквој земљи очекивати да ствари буду логичне

        ЈЕСТЕ чудно што око једне исте ствари имају опречне ставове и утиске, али наивно је у оваквој земљи очекивати да ствари буду логичне.

        Ипак, ово се може разумети не само као један тип разликовања актера који припадају различитим политичким странкама, него чак према различитим струјама једне исте странке.

        Прва информација коју смо добили, била је да од договора нема ништа, што је већ могло да буде оправдање за неке друге ствари. Па смо онда имали ретерирање тог става.

        Значи да је све ово заузимање политичких позиција да би се ствари или оправдале или да би се после хвалили неким пројектованим успехом.    

        Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари