Српска листа у влади Рамуша Харадинаја, за којег Ђурић каже да је за Србију „оптужени ратни злочинац“

ДОБИЛА МИНИСТАРСТВА ЗА ПОВРАТАК, ПОЉОПРИВРЕДУ И ЛОКАЛНУ САМОУПРАВУ И 6 ПОМОЋНИКА МИНИСТАРА

Ђурић са представницима Српске листе

  • Горан РАКИЋ: „Кључ свих наших захтева је формирање Заједница српских општина (ЗСО), на начин како је наше руководство договорило у Бриселу“
  • Марко ЂУРИЋ: „Улазили су Срби у владе у Приштини и за време (Војислава) Коштунице и за време (Бориса) Тадића, али је сада разлика што ће од ових људи (Српске листе) зависити одлуке у парламенту. Одлуку Српске листе критикују из удобних фотеља они којима су Косова и Метохија служили као банкомат и који, попут Саше Јанковића док је био заштитник грађана, никада нису споменули људска права Срба у покрајини

        СРПСКА листа ући ће у будућу владу Косова на чијем ће челу бити Рамуш Харадинај, одлучили су данас посланици те листе после састанка у Београду с директором Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију Марком Ђурићем.

        Како је речено на конференцији за новинаре, Српска листа ће добити министарства за повратак и заједнице, за пољопривреду и рурални развој и за локалну самоуправу, као и шест помоћника министара.

        „Уласком у ту владу, добићемо прилику да се изборимо за програм Српске листе“, рекао је кандидат за министра Ненад Рикало.

        Ђурић је навео је да однос Србије према Рамушу Харадинају неће бити промењен.

        „Он остаје оптужени ратни злочинац и став државе Србије према њему неће се мењати“, казао је Ђурић.

        Представници Српске листе су саопштили и да су услови под којима су одлучили да уђу у будућу косовску владу више него јасни.

        „Кључ свих наших захтева је формирање Заједница српских општина (ЗСО), на начин како је наше руководство договорило у Бриселу“, рекао је председник Српске листе Горан Ракић.

        Према његовим речима, ту још спада и заштита имовине и повратак расељених као и примена косовских закона како не би остали „мртво слово на папиру“.

        Он је навео и да ће Српска листа „све своје потезе повлачити једино у интересу српског народа на Косову и Метохији“, не водећи рачуна шта о томе мисле они који, како је рекао, никада нису били на Косову и Метохији.

        Представници Српске листе су објаснили и да су о ресорима у будућој косовској влади преговарали с представницима коалиције ПАН и странке Беџета Пацолија.

        Објаснили су се да су се определили за министарство за заједнице и повратак због повратка расељених, за министарство локалне самоуправе због формирања ЗСО, а за ресор пољопривреде јер 85 одсто Срба живи у руралним областима.

        „Живот Срба на Косову и Метохији није лак а повратак је тежак... и због њих смо ушли у процес који није био лак“, рекао је један од кандидата за министра Далибор Јефтић.

        Представници Српске листе одбацили су, као и Ђурић, критике дела опозиционих странака из Београда због уласку у владу Косова коју ће предводити Рамуш Харадинај, кога Србија потражује због наводно почињених ратних злочина.

        Ђурић је рекао и да ће актуелна бити шеста влада на Косову и Метохији у којој од 1999. године улазе Срби.

        „Улазили су и за време (Војислава) Коштунице и за време (Бориса) Тадића, али је сада разлика што ће од ових људи (Српске листе) зависити одлуке у парламенту“, рекао је Ђурић.

        Навео је да одлуку Српске листе критикују из удобних фотеља они којима су Косова и Метохија служили као банкомат и који, попут Саше Јанковића док је био заштитник грађана никада није споменуо људска права Срба у покрајини.

        Одбацио је критике и Бојана Пајтића, Бошка Обрадовића, Вука Јеремића и Санде Рашковић Ивић о одлуци Српске листе да уђе како је рекао у будуће покрајинске институције.

        „Заветовали смо се да ћемо бити и у добро и у злу с представницима српског народа на Косову и Метохији и да ћемо подржавати српске представнике у свакој прилици“, рекао је Ђурић.

        Пред него што су представници Српске листе саопштили да ће ући у косовску владу, Ђурић је навео и да ће сваку одлуку о томе они донети сами и да ће их званични Београд подржати било какву одлуку да донесу.

                Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари