Шабић: Због две коинциденције – није чудо што се о рушењу у Савамали ништа не зна ни после 8 месеци

ПРВА: ГОДИНУ ДАНА ПРЕ РУШЕЊА – НЕКО ЈЕ ЗАУСТАВИО ТРАМВАЈ ДА АРАПИ НЕ ВИДЕ ДЕМОНСТРАЦИЈЕ

Родољуб Шабић

  • Друга: Месец дана након рушења у Савамали обавештен сам да је први чувар који је био изложен акцији људи у фантомкама, и о томе говорио и на неким телевизијама, завршио у болници где је затечен везан, и да је умро

         ПОВЕРЕНИК за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић изјавио је у петак увече да се осам месеци након рушења у Херцеговачкој улици у Савамали у правном смислу не зна шта се тачно десило, а самим тим није познато ни да ли и када случај може да застари.

         И даље немамо никаквих поузданих информација и не знамо правно гледано шта се те вечери догодило у Савамали, када су људи везивани, када су рушени објекти....да ли се догодило уништење туђе ствари, ограничење слободе кретања, противправно лишење слободе или разбојништво, изјавио је Шабић.

         На трибини у организацији недељника Време о правним аспектима пројекта Не да(ви)мо Београд, Шабић је навео да се једино након објављивања правне квалификације може знати да ли ће дело застарити и додао да ипак не верује да ће до тога доћи.

         Шабић је поновио да је за цео комплекс догађања око Савамале и рушења у Херцеговачкој улици карактеристичан велики број проблема при приступу информацијама чак и оним које би човек очекивао да нађе и на интернету.

         "Шта се у правном смислу догодило, то је потребно да се зна, али и даље не знамо, цела ствар је дошла до тужилаштва и логично је да се пита има ли ту неки резултат и шта се догађа", рекао је Шабић и додао да је било нормално да се постављају сва питања, а поготово ко води поступак и који је број предмета.

         Према његовим речима, име онога ко води поступак и број предмета требало је да се види и на интернету, а не да о томе одлучује он као повереник и даје налог да се такве информације саопште.

         Шабић је навео да се тачно годину дана пре тог догађаја у Савамали десило нешто необично - у време састанка арапских гостију и представника власти, неко је зауставио трамвај између Улице Краљевића Марка и дела Карађордјеве како би се направио параван да гости не би видели демонстрације.

         Повереник је навео да су му тада из ГСП-а рекли да не знају ко је то учинио, и да треба да пита полицију која је потом такође саопштила да не зна ко је надлежан за тако нешто.

         "Ако у Београду постоји структура која може да уђе у трамвај и избаци грађане који су платили карту, да направи параван, а да нико не зна ко су, ако је то могуће, онда је могуће и да се годину дана касније појави неко са фантомкама и ограничава људима кретање, везује их, узима им телефоне", рекао је Шабић.

         Он је додао да у целој тој причи постоји још једна коинциденција и то "ружна" - да је месец дана након рушења у Савамали обавештен да је први чувар који је био изложен акцији људи у фантомкама, и о томе говорио и на неким телевизијама, завршио у болници где је затечен везан, и да је умро.

         Шабић је подсетио да је тада рекао да након свега постоји огромна, још већа обавеза да се све то расветли.

         На трибини су говорили Ксенија Радовановић из иницијативе Не да(ви)мо Београд, бивши судија уставног суда Зоран Ивошевић и професорка са Унион универзитета Јелена Јеринић.

         (Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари