Председник Србије није знао да су у Црној Гори расписани председнички избори

ВУЈАНОВИЋ И НИКОЛИЋ СЕ СЛОЖИЛИ ДА ЈЕ НЕПРИРОДНО

ДА СРБИЈА И ЦРНА ГОРА НЕМАЈУ НАЈБОЉЕ МОГУЋЕ ОДНОСЕ

  • Спремни смо да све учинимо да српска национална заједница оствари пуноћу свог заступања у Црној Гори, а добили смо уверавања до ће то остварити и наша заједница у Србији, изјавио Филип Вујановић после преговора на Цетињу
  • Евроатлански пут Црне Горе не угрожава Србију, а све што нас не угрожава - не треба да нам смета. Ако држава Црна Гора зна начин, на који ће брже ићи ка бољем животу онда то треба да искористи - нагласио Томислав Николић
  • Председник Србије не сматра да су проблеми СПЦ једно од отворених питања између Црне Горе и Србије, нити да оно оптерећује односе две државе. Објаснио је да Српска правослвана црква има проблема са Македонском и Црногорском православном црквом, али да спор између СПЦ и ЦПЦ, за разлику од примера Македоније, не оптерећује односе две државе
  • Фирме из Србије заинтересоване за куповину Луке Бар - предочио домаћину Николић и најавио да ће Србија ући и у реконструкцију пруге Београд - Бар од руског кредита, а да ће после преговора у Азербејџану кренути изградња аутопута ка Црној Гори

        ОДНОСИ Црне Горе и Србије су на високом нивоу, али увек има простора да се унапреде и због тога треба искористити све расположиве ресурсе да се отворена питања, ако их има, што пре превазиђу, оценили су председници две државе Филип Вујановић и Томислав Николић, након данашњег састанка на Цетињу.

       НИШТА ШТО ЈЕ ЦГ ПРИЗНАЛА КОСОВО: Српски председник је казао „да су до сада постојали непотребни и ничим оправдани застоји у од носима две државе и да је његов задатак да их што пре унапреди“.

       Делимо заједничке вредности и циљеве, односно имамо много тога заједничког. Зато је неприродно да Србија и Црна Гора немају најбоље могуће односе. Београд на Црну Гору гледа као државу са својим суверенитетом и пуноправним чланством у Уједињеним нацијама“, казао је Николић.

       За црногорског председника, односи Црне Горе и Србије треба да буду за пример, не само у региону, већ и на глобалном плану.

       „Односи Црне Горе и Србије у последње време иду узлазном путањом и наша је обавеза да дамо пуни допринос таквим настојањима“, казао је Вујановић.

       Он је такође рекао да је Црна Гора спремна да своја искуства из евроинтеграција подели са Србијом, како би се убрзао њен пут ка Бриселу, јер је то интерес региона.

       „Неколико корака напред смо у евроинтеграцијама и спремни смо да помогнемо Србији на том путу. Заинтересовани смо да Србија што пре почне преговоре са Европском унијом јер је то интерес региона. Уједно морам да кажем да је председник Николић исказао разумевање за евроатлантске интеграције Црне Горе, иако Србија има другачији став о чланству у НАТО-у“, казао је Вујановић.

       Двојица председника разговарали су и о статусу црногорске и српске националне заједнице у две државе.

       „Спремни смо да све учинимо да српска национална заједница оствари пуноћу свог заступања у Црној Гори, а добили смо уверавања до ће то остварити и наша заједница у Србији“, казао је Вујановић.

       Српски председник је казао да његова земља има интерес да посебно на Балкану са свим земљама има добре односе, а са Црном Гором најбоље.

       „Србија и Црна Гора су повезане, имају много заједничких интереса, и могле би заједно да наступају у многим сферама, и да заједно наступају на многим тржиштима“, казао је Николић.

       Он је истакао и „да Србија иако је војно неутрална, не замера Црној Гори због њеног пута у НАТО. 

       КАКО ДА УГРОЖАВА КАД СЕ НАТО БАШКАРИ У БЕОГРАДУ: „Евроатлански пут Црне Горе не угрожава Србију, а све што нас не угрожава - не треба да нам смета. Ако држава Црна Гора зна начин, на који ће брже ићи ка бољем животу онда то треба да искористи. Црну Гору у наредном периоду очекује тежак пут, на којем им желим пуно среће, а ми ћемо полако за вама ка ЕУ“, поручио је Николић.

Избори су ствар Црне Горе

       Николић је негирао тврдње да је у дану када су у Црној Гори расписани председнички избори, дошао да би водио кампању и да заправо није ни знао да су избори расписани.

       Питање новинара - да ли Николићева посета Црној Гори у дану расписивања председничких избора заправо значи подршку Вујановићу у трци за нови мандат - „изненадило је обојицу председника, који су новинаре упитали за термин расписивања избора“.

       ОВО ЈЕ БАШ ПРЕДСЕДНИЧКИ: „Посета је уговорена раније, нисам знао да су расписани избори док ми ви то нисте рекли. Нисам дошао у кампању, па тако од данас, па све док се не заврше избори, нећете ме видети у Црној Гори, јер избори су ствар Црне Горе и грађана Црне Горе“, казао је Николић.

       Упитан - да ли је његова изјава да Срби у Црној Гори треба да изађу из опозиције и буду део власти, неки облик мешања у унутрашња питања Црне Горе, будући да политички представници Срба актуелну власт у Црној Гори сматрају мафијашком - Николић је казао „да онај ко мисли да је власт таква, треба да уђе у власт, преузме функцију и са те позиције у јавности озбиљно разговара о сазнањима до којих је дошао”.

       УТВРЂУЈЕ И ОДЛУЧУЈЕ ПРЕКО ВУЧИЋА: „И моја странка, док је била у опозицији, сматрала је да Србија има мафијашку власт, али док смо били у опозицији нисмо могли ништа да предузмемо у борби против корупције. Зато, управо имајући у виду борбу против криминала, Срби у Црној Гори треба да уђу у власт. Ја сам знао колико мафијаша има у Србији, али док нисам поставио Александра Вучића на место са кога то може да се утврди, нисам могао никога да оптужим и да одлучујем о томе шта ће да се дешава са њима“, образложио је Николић.

Питање цркве не оптерећује однос Србије и Црне Горе

       КАКО ДА ОПТЕРЕЋУЈЕ КАД БЕОГРАД НИШТА НЕ БОЛИ: Српски председник не сматра да је питање цркве једно од отворених питања између Црне Горе и Србије, и не мисли да оно оптерећује односе две државе. Он је објаснио да Српска правослвана црква „има проблема са Македонском и Црногорском православном црквом, али да спор између Српске православне цркве и Црногорске цркве, за разлику од примера Македоније, не оптерећује односе две државе.

       „Тај однос је на таквом нивоу да сматрам да треба да га реше две цркве. Уколико би он утицао на однос између две државе, сигурно да бих се умешао у решавање тог проблема“, казао је Николић.

       Вујановић је остао при ранијем ставу, да је црква одвојена од дражве и да држава не треба да се меша у питања цркве и обратно, и да ће се црквено питање решавати у складу са таквим опредељењем и Уставом Црне Горе.

Српске фирме заинтересоване за куповну Луке Бар

       Николић казао је да су српске фирме заинтересоване да учествују на тендеру за куповину Луке Бар.

       „Та лука и иначе користи за транспорт робе до Србије или преко Србије у друге земље. И зато у случају да Црна Гора одлучи да мења власништво Луке Бар, у Србији постоје фирме, појединци или фондови који би били заинтересовани да учествују на том тендеру“, казао је Николић.

       Осим приче око Луке Бар, Николић је најавио да ће Србија ући и у реконструкцију пруге Београд - Бар од руског кредита, те да ће после преговора у Азербејџану кренути изградња аутопута ка Црној Гори.

       (Извор: подгорички дневни лист Вијести)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари