Постоји ли поводом КиМ сукоб између Николића и Дачића?

А ВУЧИЋ СЕ ДРЖИ ТАКО КАО ДА НЕ ПОСТОЈЕ НИ ПРОБЛЕМ ЈУЖНЕ ПОКРАЈИНЕ НИ ТРВЕЊА У ВРХУ ВЛАСТИ ПОВОДОМ ПЛАТФОРМЕ

        КАКО који дан: „косовска тврења“ у самом државном врху све више се појачавају. Нарастају као снежна лавина.

       У сваком случају, овако изгледа кад се гледа са стране. Овако изгледа широј јавности која је далеко од сваке могућности да завири у „кухињу власти“.

       Да ли се уистину све више разилазе Томислав Николић и Ивица Дачић?

       Хладе ли се односи између Николића и Александра Вучића?

       С обзиром да Вучић „мудро ћути“ поводом трвења између Николића и Дачића - није ли Вучићево дистанцирање од свега знак да је он тренутно, бар поводом КиМ, ближи Дачићу него ли Николићу?

Ђорђе ВУКАДИНОВИЋ, политички аналитичар, главни уредник НСПМ

Односи у троуглу Николић-Дачић-Вучић интересују и стране аналитичаре и службе

  • До јуче се сматрало да је Дачић ближи Николићу, а да се Вучић дистанцира, прекјуче - да су Николић и Вучић нераскидиви тандем и да постоји сукоб на релацији Вучућ-Дачић. Данас се чини да постоји сукоб између Николића и Дачића, а да је Вучић негде између
  • Али, постоји и мишљење: да је то све игра и покушај спина кроз улоге добрих и лоших полицајаца, а да су односи између њих тројице много бољи него што споља изгледају

       ПРИЛИЧНО је нејасно какав је однос у троуглу Николић-Вучић-Дачић. А тај однос не занима само домаће, него и стране аналитичаре, „профајлере“ и службе.

       Очигледно је реч о променљивој косталацији, јер се до јуче сматрало да је Дачић ближи Николићу, а да се Вучић дистанцира, прекјуче - да су Николић и Вучић нераскидиви тандем и да постоји сукоб на релацији Вучућ-Дачић. А данас се чини да постоји сукоб између Николића и Дачића, а да је Вучић негде између.

       Постоји и четврто мишљење: да је то све игра и покушај спина кроз улоге добрих и лоших полицајаца, а да су односи између све тројице много бољи него што споља изгледају.

       Међутим, у Србији слабо успева игра „доброг и лошег полицајца“, јер се наши актери увек „приме“ ; ако нешто и почне као игра и фингирање - убрзо се претвори у праву разлику и сукоб.

       Не мислим да је сукоб тако драматичан као што то изгледа у јавности, али сигурно је да постоји напетост између три најмоћнија човека у држави. Николић је најачи симболички и политички, Дачић по функцији, а Вучић оперативно - а у последње време и по рејтингу.

       Природно је да то производи тензије, али за сада нико не може са сигурношћу рећи да ли ће оне кулминирати за пар недеља, месеци или касније...

       А прича око платформе је само један добар лакмус за наслућивање у ком ће правцу „прича“ даље ићи.

Остоја СИМЕТИЋ, копредседник Српског културног клуба         

Постоји размимоилажење Вучића и Николића

  • Не видим да је Николић неки јастреб српског патриотизма. Само је нешто мање склон потпуном попуштању и препуштању државног интегритета западним земљама  

       ЗАНИМЉИВО је размимоилажење другог човека Владе и првог човека државе - људи који су до јуче били у истој странци.

       Не верујем да Влада води политику која је некозистентна сама у себи, већ да Николићева платформа, уз прегршт мањкавости, ипак покушава да по сваку цену очува неке елементе државности у односу на проблем КиМ који би омогућили некој снажнијој и независнијој држави да се - када дође време - за то избори.

       С друге стране, чини ми се да је Влада себи поставила агенду истог оног бескомпромисног пута ка ЕУ без алтернативе која је вођена за време Тадића. Зато ми је мало необично да Драган Ђилас потенцира некакве разлике.

       Да ли то значи да је Ђилас ближи Вучићу него Николићу  - то је питање као кад бирате између инфаркта и карцинома - али ако би Ђиласовци морали да се одлуче - показало би се да су ближи политици Владе него председника Србије.

       Мада, не видим да је Николић неки јастреб српског патриотизма. Само је нешто мање склон потпуном попуштању и препуштању државног интегритета западним земљама.  

Зоран ЖИВКОВИЋ, бивши премијер који оснива нову странку         

Вучић је много ближи Ђиласу него Николићу

  • Имамо нову у низу владајућих коалиција које су прављене ради поделе плена, а не остваривања државне или националне политике

       ВЛАДА почива на минимуму заједничких ставова и још је једна у низу владајућих коалиција које су прављене ради поделе плена, а не остваривања државне или националне политике. Као таква, при суочавању са првим проблемом, а у Србији их је колико хоћете, показује сву недозрелост и недостатак добре воље и добрих намера у понашању политичара који је чине.

       То смо имали и у кохабитацији Коштунице и Тадића, и у коалицији Тадиђа и Дачића, а имамо и данас у коалицији Николића и Дачића.

       Са друге стране, већ дуго је јако очигледно да је Вучић, први човек СНС, у много ближим односима са Ђиласом него са Томом Николићем. То доноси још једну компликацију политичке сцене Србије.

       Поред тога, и у СПС постоји велика разлика између старих брундала и младих јастреба.

       Дакле, не постоји ниједна политичка странка која је монолитна, што је последица само тога да су људи који су у врховима тих странака ушли у политику ради остваривања личних егоистичких циљева, а не да би остварили неки високи државни или национални циљ. У ситуацији када свако граби свој део колача, свађе и у странкама и у коалицијама су врло честе и врло очигледне.

Зоран СТОЈИЉКОВИЋ, професор Факултета политичких наука         

Хоће ли Вучић искористити растућу популарност за расписивање избора

  • Кад је реч о односу Вучића и Дачића - коалиција не почива на љубави него на добро углављеном интересу и има неке осигураче. Дачић је добио место премијера, што је био разлог да уђе у коалицију, али су одмах напредњаци обезбедили већину и могућност да свако Дачићево неприхватљиво решење блокирају

       НЕКОЛИКО је питања повезаних са трајањем ове Владе и око Косова, као и њеног односа са предсеником државе. Платформа је једно од тих питања.

       Очигледно је и природно да постоје разлике у позицијама, али то не значи да ће доћи до кризе Владе и да није остављен простор да се напетост избалансира компромисом који је најавио Дачић (то је она изјава да платформа није „свето писмо“).     

       Иначе, сам назив „платформа“ значи да је то стратегија за преговарање, а не нешто што ултимативно утврђује редослед потеза и правила игре.

       Дакле, напетости постоје, али су главне оне које су око другог круга питања: колики ће бити захват оквира и механизама борбе против корупције, шта су елементи економске и социјалне политике и тренутка у коме ће се из фазе куповине социјалног мира и задуживања прећи у реформску политику.     

       Кад је реч о односу Вучића и Дачића - коалиција не почива на љубави него на добро углављеном интересу и има неке осигураче. Дачић је добио место премијера, што је био разлог да уђе у коалицију, али су одмах напредњаци обезбедили већину и могућност да свако Дачићево неприхватљиво решење блокирају.

       Докле год буде трајала равнотежа интереса, дотле ће бити обезбеђено постојање Владе. Ако не постоје околности које би неког актера навеле да разбије то јединство и распише изборе - очекујући бољи резултат - Влада ће потрајати.

       Питање је: да ли растућа популарност Вучића и напредњака, која је повезана са хапшењима, може да буде разлог да они искористе период - негде у марту - па распишу изборе? Јер, нико то не би подржао у време када очекујемо добијање датума за отварање преговора са ЕУ.

       Према томе, ја волим да кажем да ништа тако добро не лепи као лепак у власти.

Марко БЛАГОЈЕВИЋ, програмски директор ЦеСида         

Вучић у јавном мњењу стоји боље и од Николића

  • Постоји конкуренција и у извршној власти: између председника и Владе, али не знам да ли је сукоб Николића и Владе реалан и шта стоји иза свега тога
  • Не може Вучић да нема мишљење поводом Косова и платформе, али је очигледно да је његова стратешка одлука да то своје мишљење не дели са јавношћу. Могао би да то мишљење дели као председник партије, али као члан Владе који је министар одбране и потпредседник Владе задужен за борбу против корупције - то је ван његовог домена

       ВУЧИЋЕВ рејтинг је резултанта рејтинга партије и перцепције јавности онога чиме се бави. Оно што ради је више него прихватљиво за јавност и у јавном мњењу стоји боље него било који политичар, укључујући и Томислава Николића.

       С друге стране, у политици постоји конкуренција на више нивоа.

       Први ниво је између власти и опозиције, између партија у владајућој коалицији и у оквиру самих партија. У конкуренцији се свако труди да за себе обезбеди што бољу позицију и што већу корист. Свако наступа према свом интересу, а они се некада нађу у конфликту - као што је случај са платформом Владе (треба разјаснити и да то није Дачићева платформа, односно принципи, него принципи иза којих стоји или би требало да стане цела Влада).

       Постоји конкуренција и у извршној власти: између председника и Владе. Тако да не знам да ли је сукоб Николића и Владе реалан и шта стоји иза свега тога (иза приче да се Николић поводом платформе понаша као да Косово може да остане у саставу Србије, а да Дачић принципима хоће да „изглади“ са Западом то што је Николић прешао границу - прим. Ред.)

       Факти: Где је поводом КиМ и платформе Вучић?

       Он се не бави тиме. Тај посао је преузео да, испред Владе, обавља Дачић. Вучић се бави сасвим другим послом.

       Факти: То што Вучић ћути око кључне ствари - да ли значи да нема мишљење или да је искључиво везан за своју област?

       Не може да нема мишљење, али је очигледно да је његова стратешка одлука да то своје мишљење не дели са јавношћу. Могао би да то мишљење дели као председник партије, али као члан Владе који је министар одбране и потпредседник Владе задужен за борбу против корупције - то је ван његовог домена.

       Факти: Зашто се није изјаснио као председник партије?

       Зашто би се као трећи бавио Косовом када не мора то да ради? Он је за себе изабрао нешто што жели да ради и што му вероватно иде од руке.

       Факти: Вучић је председник највеће владајуће странке, али се не изјашњава се о најакутнијем националном и државном питању?

       Мислим да то чак ни за грађане Србије одавно није најакутније питање и да оно за јавност одавно није приоритет. Ни у тренутку када је то питање било најактуелније - у време проглашења независности Косова - то није био први на листи приоритета људи. Такође, Косово није најакутнији него хроничан проблем.

       Факти: Колико је битна борба против корупције и криминала и где је она на скали најакутнијих и најбитнијих проблема?

       То је приоритет број један! Односно, то место дели са побољшањем животног стандарда и темама које су у непосредној вези са побољшањем животног стандарда - између осталог је ту и борма против криминала и корупције.

       Факти: Дакле, то што се Вучић не изјашњава поводом КиМ није - како неки тврде - стајање на једну од страна, него је то његова лична процена о приоритетима око којих треба да се „троши“?

       То је подела задатака. Кад бисмо рекли да је Косово најважнији проблем и кад би сви почели да се баве тиме, како ће сутра да буде кришка и по хлеба на столу некога ко данас има само једну кришку? Никако. Према томе, добро је што су задаци подељени.    

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари