Ово је у Србији важно само Вучићевом режиму и либералима који се већ осврћу куд ће
ДАВЕНПОРТ НАЈАВИО „ОТВАРАЊЕ ПРВИХ ПОГЛАВЉА“ КРОЗ ДВЕ ИЛИ ТРИ НЕДЕЉЕ
Мајкл Давенпорт
- Искреност шефа делегације ЕУ у Београду Мајкл ДАВЕНПОРТ: „Ми смо ту да подржимо Србију да испуни очекивања Европске комисије, држава чланица ЕУ, али и грађана Србије“
ШЕФ Делегације ЕУ у Београду Мајкл Давенпорт најавио је данас да ће Србија, за две или три недеље, отворити прва поглавља у преговорима са ЕУ, што ће представљати нову фазу и бити замајац у процесу придруживања.
Давенпорт је, на скупу „Представљање годишњег извештаја Европске комисије (ЕК) о напретку Србије у процесу европских интеграција“, казао да ће отварање првих поглавља бити резултат напорног рада Србије, али и одлучности ЕК.
„Ми смо ту да подржимо Србију да испуни очекивања ЕК, држава чланица ЕУ, али и грађана Србије“, поручио је Давенпорт.
Извештај ЕК је, према његовим речима, избалансиран, наглашава значајан напредак у многим областима, те је конкретнији у препорукама, и садржи критеријуме Комисије, као и потребу за реформом судства и борбу против корупције.
Давенпорт се захвалио ПКС на посебној пажњи коју поклања процесу европских интеграција, истакавши да је неопходно радити још напорније и усредсредити се на оно што су могућности за српски бизнис у процесу придруживања, као и о интересима српских фирми.
ЕУ је, истакао је он, већ одавно главни инвестициони трговински партнер Србије.
„Ако се ишта интензивирало протеклих година, то је пропорција страних инвестиција које долазе у Србију од привредника из земаља ЕУ“, рекао је Давенпорт, напомињући да је кључан и начин на који српска привреда успева да добија предности С СП последње две године.
Он је похвалио и сарадњу ПКС са комором Косова, те истакао да је то кључни део у нормализацији односа Београда и Приштине, на чему ЕУ много ради, те најавио ускоро састанак привредних комора у Бриселу.
Давенпорт је истакао да постоји неразумевање о природи реформи које треба да спроведе Србија као кандидат и о томе колико је важан утицај које политичке реформе могу да имају на економске изгледе земље.
„Када сам разговарао са потенцијалним инвеститорима у Србију, а то чиним често, они су заинтересовани не само за директне подстицаје, већ их интересује и шира пословна клима, изгледи у земљи, процес приближавања ЕУ“, објаснио је он.
Шеф Делегације ЕУ у Београду је као пример навео корејске бизнисмене који су од њега желели да знају све детаље о приступном процесу Србије.
„Они су заинтересовани за предвидљивост судског система у Србији, отвореност друштва и веома је важно да шаљемо такву поруку ван граница“, казао је Давенпорт.
Танјуг