Одложено питање увођења виза за Србију

БЕЗ ДОГОВОРА ЕВРОПСКИХ ЗЕМАЉА О МЕХАНИЗМУ ЗА СУСПЕНЗИЈУ ВИЗНЕ ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈЕ

         ПРЕГОВОРИ о поновном увођења виза за грађане Србије толико су се закомпликовали у европским инситуцијама, да се одлажу на неко време.

         Претња механизмом за поновно увођење виза, која је током прошле године лебдела над земљама западног Балкана, а пре свега над Србијом и Македонијом, на одређено време је уклоњена, наводе „Новости“.

         „Преговори су пропали, што значи да механизам неће брзо бити усвојен", каже европски посланик Тања Фајон и члан Спољнополитичког одбора ЕП, известилац у сенци за механизам за суспензију визне либерализације у име европских социјалиста.

         Фајонова истиче да је све запело око тога што су поједине земље, на челу с Немачком, хтеле да поново отворе већ договорена поглавља из механизма, који се усаглашавао између Европског парламента и Европског савета.

         Око предлога ЕК за увођење суспензије безвизног режима већ се извесно време воде консултације у европском троуглу Парламент - Комисија - Савет. Када се чинило да је већ све договорено, искрсли су проблеми.

         „Остало је било да се само договоримо око реципроцитета. Ово једино отворено питање није се директно тицало западног Балкана. Реч је, наиме, о захтеву Европског парламента да се у целом пакету мера утврди и могућност да ЕУ аутоматски суспендује безвизни режим с одређеном државом која уведе визе с неком од земаља чланица ЕУ, као што је то недавно било у ондосима између Канаде и Чешке. И, уместо да се договарамо само око тога, неке земље чланице су поново отвориле питање Балкана“, преноси Тања Фајон.

         „Новости“ из добро обавештених извора у европским институцијама сазнају да се, заправо, ради о истих оних шест земаља потписница фамозног писма којим се, јесенас, тражило убразње усвајања механизма за суспензију, из страха од превеликог броја лажних азиланата.

         Најгласнија је била Немачка, која је предводила групу од још пет земаља: Француску, Шведску, Холандију, Белгију и Луксембург.

         „Европски парламент је изашао с предлогом који је врло флексибилан и много бољи за западни Балкан, од првобитног текста. Избацили смо квоте и увели формулацију у којој се, између осталог, каже да безвизни режим може да буде суспендован само у случају изузетног прилива азиланата. Било је договорено да тако остане и да надаље разговарамо само о реципроцитету. Неке земље на челу с Немачком су, међутим, тражиле промену већ постигнутог договора, на шта нисмо пристали“, наглашава Фајонова.

         Како „Новости“ сазнају, шест земаља је тражило не само поновно увођење процената, него су и инсистирали да се текст усвоји одмах, да би визни режим, по потреби, могао да ступи на снагу већ ове зиме.

         Преговори су, према речима Фајонове, тако пропали крајем децембра. Иако се очекивало да механизам буде оперативан већ од Нове године, сада је јасно да од тога још дуже време неће бити ништа. 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари