НИКОЛИЋ: Понуда Брисела може да буде неприхватљива, њен нацрт је био такав

НАГЛАСИО ДА СРБИЈА ЗА СРБЕ НА КИМ ТРАЖИ ПРАВА

КОЈА СРБИЈА ДАЈЕ АЛБАНЦИМА НА КОСОВУ

  • Објаснио је да претпоставља да ће највишој делегацији Београда бити понуђен „папир” чији је нацрт он видео и за који истиче да је неприхватљив, ако не буде измењен. Реч је, како је казао, о нацрту права која би имала српска заједница у оквиру приштинске администарације
  • Срби не траже независност од Косова које само по себи није независно, Срби не траже ни да буду Република Српска али траже да их неко препозна као људе који доле живе и имају права, а не као људе за које се припрема једног дана пресељење

        МОГУЋЕ је да ће Београду бити у Бриселу понуђен „апсолутно неприхватљив папир” - упозорио је председник Србије Томислав Николић пред састанак државног врха са Кетрин Ештон у седишту ЕУ.

       „Ако нам понуде папир који је препис закона који су у међувремену донети у Приштини, без икаквог размишљања о томе шта су права Србије, ако из тог папира буде јасно да они безмало признају Косово као државу, а о Србији не воде рачуна, онда значи да нас ЕУ ипак неће у свом саставу”, казао је Николић новинарима.

       Објаснио је да претпоставља да ће највишој делегацији Београда бити понуђен „папир” чији је нацрт он видео и за који истиче да је неприхватљив, ако не буде измењен. Реч је, како је казао, о нацрту права која би имала српска заједница у оквиру приштинске администарације.

       Упитан - шта ако то буде услов за добијање датума за почетак приступних преговора са ЕУ - Николић је одговорио: „Србија не може себе да измени ни за какве дарове, ни за какве колаче, ни за какву политичку каријеру. Србија мора да буде своја.„

       По његовим речима, Београд је у последњих скоро годину дана „отворио много путева”, и да су они који у њему одлучују били „свесни тога да може да се деси да нас неко поставља пред ултиматум”.

       „Србија никад није подносила ултиматуме”, поручио је.

       Како је истакао, тај папир „не може да буде прихваћен ни зато што је Скупштина донела своју Резолуцију којом је определила понашање Србије у односу на разговоре и преговоре” у Бриселу.

       „То је уствари све оно што је у Приштини предвиђено законима о локалној самоуправи и другим законима. Ако се заиста нађем у позицији да нам кажу да то пише у законима па због тога не може да буде промењено, а не размишљају о томе да и ми имамо своје законе које мењамо јер желимо да се договоримо, онда понављам: Србија мора да размисли како ће и шта ће даље.„

       На питање - шта је његова „црвена линија” - председник Србије је рекао: „Моја црвена линија је да Србија препознаје Косово као територију која је специфична у односу на друге делове Србије, да је спремна да прихвати много тога што је Косово уз помоћ УН и ЕУ већ стекло, да зна да Косово такво какво јесте има и устав и законе и председника и владу и парламент. Али, да на тој територији, коју никада нећемо признати као независну државу, постоји велика српска заједница коју потпуно желимо да очувамо и да јој омогућимо повратак”.

       По његовим речима, за Србе на Косову и Метохији требало би да важе права која Србија даје Албанцима на Косову и Срби неће тражити ништа друго од онога што договори Србија за њих и што после морају да остварују, у сарадњи са институцијама у Приштини и са међународном заједницом.

       Николић је додао да све док се буде бавио политиком, за њега постоји „црвена линија”, а да грађани Србије имају право да је „померају напред или назад, да се сложе или не сложе” - а председник би морао да извуче последице из тога што се грађани Србије са њим не слажу.

       „Срби не траже независност од Косова које само по себи није независно, Срби не траже ни да буду Република Српска али траже да их неко препозна као људе који доле живе и имају права, а не као људе за које се припрема једног дана пресељење. Онда би тај проблем нестао за међународну заједницу као што је нестао кад је Хрватска протерала Србе, као што је нестао и у другим деловима бивше Југославије кад су Срби протерани”, закључио је Николић, који је изјаву новинарима дао после уписивања у Књигу жалосту у Амбасади Венецуеле, поводом смрти Уга Чавеса.

КОЦИЈАНЧИЧ: Нема нон-пејпера, никакав документ неће бити потписан

 

       НА вечерашњем састанку српске делегације предвођене председником Србије Томиславом Николићем са високом представницом ЕУ Кетрин Ештон бриселска страна неће изнети никакав нон-пејпер, изјавила је данас њена портпаролка Маја Коциначич.

       „Видела сам у медијима информације о нон-пејперу, али нема никаквог нон-пејпера. Данас су консултације у оквиру дијалога. Дијалог је у кључној фази и за напредак Србије важно је да у том дијалогу имамо напредак и у том правцу иду наше консултације данас”, рекла је она.

       Такође, додала је да није предвиђено потписивање никаквог документа.

       Извори из Европске комисије рекли су да је главни разлог што су сва тројица челних људи Србије позвани у Брисел то што Ештон жели да цела политичка елита буде укључена у дијалог и импементацију онога што је договорено.

       „С обзиром да је реч о коалиционој влади, то је сасвим разумљиво”, рекао је новинарима функционер ЕК који је желео да остан анониман.

       Састанак ће , како наводе исти извори, почети касно поподне и то ће највероватније бити радна вечера.

       После састанка, канцеларија Ештонове ће издати саопштење.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари