ТАДИЋ: Нећемо у коалицију са СНС и ДСС

Председништво ДС синоћ ипак предложило лидера странке за мандатара нове Владе

* После трочасовне седнице свог партијског врха, Борис Тадић изјавио да ће о парламентарној већини прво разговарати са коалицијом СПС-ПУПС-ЈС

* Није истина да Запад инсистира на великој коалицији са ДС  и СНС. Никоме од западних политичара не би пало на памет да ме зове око конституисања власти, а поготово не да разговарамо о формирању такве владе. Она је немогућа и неделотворна. Влада СНС и ДС не би могла ништа да постигне

* Што се тиче решавања косовског проблема, понудио сам план од четири тачке. Међутим, изгубио сам на изборима. Зато сада очекујем од новоизабраног председника Томислава Николића да изађе пред грађане са својим планом, јер то до сада није учинио. Тек после тога изјаснићу се о томе

* Грађани су нас казнили на изборима, али нам и дали још једну шансу, и поручили - узмите се у памет  

         НЕ обазирући се на поруку напредњака да је њен лидер неприхватљив у улози премијера, Демократска странка је – на седници свог Председништва која је одржана синоћ – ипак предложила Бориса Тадића за мандатара за састављање нове Владе.

         Тадић је, како се и могло очекивати, одмах после трочасовне седнице свог партијског врха, изјавио да ће о парламентарној већини прво разговарати са коалицијом СПС-ПУПС-ЈС.

         Поред Тадића, седници су присуствовали и функционери демократа - Драган Ђилас, Марко Ђуришић, Оливер Дулић, Драган Шутановац, Ружица Ђинђић, Јелена Триван, Душан Петровић, Драгољуб Мићуновић и Божидар Ђелић.

         Ту су били и Нада Колунџија, Гордана Чомић, Бошко Ристић, Игор Павличић, Зоран Алимпић, Александар Шапић и Борислав Стефановић.

         У раду Председништва ДС учествовали су и представници коалиционих партнера - лидер СДПС -а Расим Љајић, председник ЛСВ Ненад Чанак и његов страначки колега Бојан Костреш.

         Нову шансу коју добијају и он и странка, Тадић је – у интервјуу Вечерњим новостима – објаснио речима: «Грађани су нас казнили на изборима, али нам и дали још једну шансу, и поручили - узмите се у памет».

         Истом листу је рекао да у животу нема више мотив да било шта постане, већ да нешто постигне, а то је да Србија настави европским путем, да осигура стабилност и мир и услове за бољи живот свих грађана. Ево још неколико његових одговора из интервјуа Новостима:

         * У изборној ноћи сте рекли да нећете бити премијер и да кохабитација није добра. Сада се, изгледа, ипак томе враћате. Јесу ли те поруке биле исхитрене?

         - Нису биле исхитрене. У изборној ноћи сам само рекао оно што сам мислио. Кандидовао сам се за председника Републике, нисам имао резервни план. У политици нема користи од људи који рачунају на резервна решења. Што се тиче кохабитације, она је негативна последица демократије.

         * Шта су, по вашем мишљењу, кључни предуслови да преузмете функцију премијера?

         - Уопште нисмо анализирали изборне резултате. Нисмо се бавили собом, него формирањем владе, у жељи да што пре почнемо решавање проблема. Али, о томе ћемо свакако разговарати. Они који су лоше радили свој посао, сносиће последице. Биће реорганизације на свим нивоима у ДС.

         * Још једном, зашто онда преузимате тај "врућ кромпир"?

         - И дужност председника Републике, пре четири године, преузео сам у тренутку једностраног признавања независности Косова. Ово је време у којем треба преузимати одговорност и доносити чврсте одлуке. Ја сам на њих спреман. Једино тако можемо осигурати да Србија савлада кризу и постане оно што смо зацртали још двехиљадите - равноправна чланица ЕУ.

         * Као што поручујете, пред владом су велики проблеми, поготово економски, па Косово, улазак у Европу... На који начин ћете обезбедити политичке гаранције партнера да би будућа власт радила сложније и јединственије око ових питања?

         - Прво, ресори се не смеју делити као феуди, влада не сме да буде страначки ратни плен после избора. Мора да постоји премреженост и подела одговорности међу министарствима и странкама у власти. Не подела сектора, већ заједничке одговорности. То важи за јавна предузећа, за цео јавни сектор.

         * У понедељак почињете преговоре са СПС. Која странка је следећа?

         - Избори су били пре само седам дана. У јавности је створена атмосфера да су прошли месеци а да се ништа не дешава око формирања институција. Владу треба направити што пре, али не тако да она буде лоше постављена. Јер, ако би то било, врло брзо бисмо поново имали изборе, потрошили бисмо и новац и драгоцено време. Дакле, што пре до владе која има конкретне циљеве и рокове за њихово остварење, јасну поделу задужења. Прво ћемо се договорити са коалицијом СПС-ПУПС-ЈС. А са ким ћемо још водити разговоре - договорићу се са Дачићем.

         * Значи, у влади има места и за Млађана Динкића, чији УРС већ увелико улази у коалиције са СНС на локалном нивоу?

         - О свим кадровским решењима разговараћемо тек после договора о принципима рада владе.

         * Колико су тачне информације да се са Запада врши притисак да се формира велика коалиција, између ДС и СНС?

         - ДС неће у коалицију са СНС и ДСС. Нема истине у томе да Запад на томе инсистира. Никоме од западних политичара не би пало на памет да ме зове око конституисања власти, а поготово не да разговарамо о формирању такве владе. Она је немогућа и неделотворна. Влада СНС и ДС не би могла ништа да постигне. 

         * Како ћете сарађивати са новим председником Томиславом Николићем? Очекујете ли да ће бити усклађена политика владе и председника око Косова?

         - Ми смо различите политичке личности, у сваком смислу. И по биографијама, и по животним, и по политичким ставовима. Али поштујем чињеницу да је Томислав Николић победио и да је особа највишег легитимитета као изабрани председник Републике. Сарађиваћемо у институционалном смислу, у складу са Уставом и законима.

         Он је више пута нагласио да дијалог с Приштином не треба да воде владини чиновници већ да то мора да ради председник Србије. Потпуно уважавам тај захтев и очекујем да Николић преузме своју одговорност. Председник Републике је по Уставу задужен и за очување интегритета земље.                

         Што се тиче решавања косовског проблема, понудио сам план од четири тачке. Међутим, изгубио сам на изборима. Зато сада очекујем од новоизабраног председника да изађе пред грађане са својим планом, јер то до сада није учинио. Тек после тога изјаснићу се о томе.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари