Министарство одбране 2015. примило 140 поклона, Николић 71, ВОА 32, Влада Србије - 31
СРБИЈА ИМА ДИВНЕ ФУНКЦИОНЕРЕ - НИКО НЕ ПРИМА МИТО, ВРЕДНЕ ПОКЛОНЕ НИКО НЕ ЗАДРЖАВА ЗА СЕБЕ
- Новчана вредност највећег броја поклона је у категорији од 1.000 до 2.200 динара, укупно 257, од којих су функционери 140 поклона задржали у личној својини, док је 117 поклона прешло у јавну својину
- Међу поклонима највише је било пића, па су функционери добили 86 пића, затим 57 књига, 47 слика, 39 украсног посуђа, 24 медаљона, златника, сребрњака или дуката, 19 уметнина, 15 сатова...
- Највећи број поклона у 2015. години даривала су правна и физичка лица из Србије, укупно 191. Следе правна и физичка лица из Русије, која су поклонила 30 поклона, Италије - 19, Кине - 17, Мађарске - 15, Румуније - 13...
ПРОШЛЕ године функционери су пријавили 556 примљених поклона у вези са вршењем јавне функције, објавила је данас Агенција за борбу против корупције у Каталогу поклона, у којем се наводи да је Министарство одбране примило и пријавио највећи број поклона - 140, затим Председник Републике - 71, ВОА - 32, а Влада Србије - 31 поклон.
Вредност поклона, како се наводи, креће се од 100 динара до 120.414 динара, колико вреди најскупљи, док за 145 поклона новчана вредност још није утврђена, односно процена је у току.
У Каталогу који је објављен на сајту Агенције је наведено да је поклоне примило 50 функционера, међу којима су председник Србије Томислав Николић, премијер Александар Вучић, министри у влади, председница Народне скупштине Маја Гојковић, гувернерка НБС Јоргованка Табаковић...
Иначе, функционери могу да задрже поклоне чија вредност не прелази пет одсто просечне месечне зараде у Србији без пореза и доприноса, али су дужни да то пријаве телу у коме обављају функцију, који затим то доставља Агенцији.
Како је наведено, председник Србије Томислав Николић примио је 71 поклон, ниједан није задржао у личној својини, а он је и једини функционер који је добио поклон од страног физичког лица и то од деце из вртића из Вуковара.
Премијер у техничком мандату Александар Вучић добио је 31 поклон, од којих ниједан није задржао у личној својини, председница Скупштине Србије Маја Гојковић добила је 25 поклона, а гувернерка Народне банке Србије Јоргованка Табаковић два.
Међу министрима, највише поклона прошле године добио је бивши министар одбране Братислав Гашић, 130 њих, министар спољних послова Ивица Дачић 29, министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић 22, министар унутрашњих послова Небојша Стефановић 20, министарка саобраћаја, грађевинарства и инфраструктуре Зорана Михајловић 16, док је нови министар одбране Зоран Ђорђевић добио пет поклона.
Министри Александар Антић, Снежана Богосављевић Бошковић и Вања Удовичић добили су прошле године по један поклон.
Министри су, такође, мање поклона задржали у личној својини, њих 78, док су 142 поклона пренели у јавну својину.
Председник Покрајинске владе у техничком мандату Бојан Пајтић примио је шест поклона и није их задржао у личној својини, а председник Скупштине Војводине Иштван Пастор добио је прошле године два поклона.
Када је реч о врсти поклона, функционери су примили више протоколарних поклона, њих 340, него пригодних, којих је било 216.
Новчана вредност највећег броја поклона је у категорији од 1.000 до 2.200 динара, укупно 257, од којих су функционери 140 поклона задржали у личној својини, док је 117 поклона прешло у јавну својину.
Међу поклонима највише је било пића, па су функционери добили 86 пића, затим 57 књига, 47 слика, 39 украсног посуђа, 24 медаљона, златника, сребрњака или дуката, 19 уметнина, 15 сатова...
У Каталогу се констатује да се у 2015. години наставља тренд изразито малог одзива органа јавне власти да пријаве поклоне Агенцији, те да је свега 39 органа пријавило поклоне, што је ипак нешто више у односу на 2014. годину, када је поклоне пријавило 33 органа.
„Министарство одбране је орган који је примио и пријавио највећи број поклона - 140, затим Председник Републике - 71, ВОА - 32, Влада Србије - 31... Реч је о институцијама које су и претходних година пријавиле највише примљених поклона и за које се може рећи да су најажурније у погледу испуњавања ове обавезе. Већина органа поклоне је пренела у јавну својину, а Министарство одбране је орган који је највише поклона задржао у личној својини, 61 поклон“, наводи се у Каталогу.
У погледу односа функција и примљених поклона највећи број поклона су примили функционери на републичком нивоу, укупно 470, на локалном нивоу поклоне су углавном пријављивали градоначелници, док је на покрајинском нивоу свега осам пријављених поклона.
Највећи број поклона у 2015. години даривала су правна и физичка лица из Србије, укупно 191. Следе правна и физичка лица из Русије, која су поклонила 30 поклона, Италије - 19, Кине - 17, Мађарске - 15, Румуније - 13...
Прошле године седам међународних организација је даривало поклоне функционерима 12 поклона.
Највећи број поклона, 97, функционери су примили у децембру, док су најмањи број њих примили у јануару 28 поклона.
Танјуг