ЛЕГИЈА: Ово је обична фарса усмерена против Коштунице

ПРВООПТУЖЕНИ: „НЕЋУ ИЗНОСИТИ ОДБРАНУ, НЕМАМ ОД ЧЕГА ДА СЕ БРАНИМ“

  • За организовање побуне Црвених беретки оптужени су Милорад Улемек Легија, Звездан Јовановић, Душан Маричић, Веселин Лечић, Мићо Петраковић, Драгослав Крсмановић, Драгиша Радић и Владимир Потић
  • Свако ко прати овај предмет и држи до логичног размишљања, схватио је да су предмет и кривична пријава покренути против (председника Демократске странке Србије и тадашњег председника СР Југославије) Војислава Коштунице, рекао је Улемек на суђењу у Специјалном суду
  • Откако је Коштуница „откачио тужиоца и рекао му 'важи, дођи, причаћемо јуче' - имамо ситуацију да се тужилаштво вади из небраног грожђа“, казао је Улемек
  • Председник судског већа Владимир Вучинић прочитао је имена оних који ће бити позвани за сведоке, међу којима су Душан Михајловић, Чедомир Јовановић, Драган Веселинов, Љубиша Буха и други

        БИВШИ командат Јединице за специјалне операције (ЈСО) Милорад Улемек звани Легија рекао је данас у Специјалном суду, на почетку суђења због побуне те јединице 2001. године, да је по занимању пензионер и да је своју пензију преусмерио у Фонд за децу погинулих припадника МУП-а.

       Приликом изношења личних података, Улемек није желео да открије износ пензије, као ни друге личне податке, наводећи да је све исто као пре.

       Након узимања личних података од свих осам оптужених суђење је настављено читањем оптужнице.

       Оптуженима се ставља се на терет извршење кривичног дела „оружана побуна“ из тада важећег Кривичног закона СРЈ.

       У оптужници се наводи да је од 9. до 17. новембра 2001. године ЈСО отказала послушност команди, повукла своје припаднике у центар у Кули, прекинула комуникације с командом и у више наврата одбила захтеве начелника ресора, министра унутрашњих послова и премијера Зорана Ђинђића, да прекине са побуном.

       Истовремено, оперативни део Јединице борбеним возилима и наоружаним људством у два наврата је блокирао аутопут. Први пут је то учињено 10. новембра на аутопуту Нови Сад - Суботица у близини Врбаса, а други пут 12. новембра блокадом аутопута кроз Београд код Сава центра.

       На тај начин је, како се наводи у оптужници, врло јасно исказана спремност Јединице за примену насиља уколико се не прихвате њени ултимативни захтеви за смену министра полиције Душана Михајловића, начелника ресора ДБ-а Горана Петровића и његовог заменика Зорана Мијатовића.

       Таквим поступањем Јединице били су непосредно угрожени безбедност и уставни поредак земље, наводи се у оптужници.

       Кривична пријава против тадашњег председника СРЈ Војсилава Коштунице и начелника Војно-безбедносне агенције Аце Томића је одбачена, пошто у току истраге није утврђено да је било ко, осим оптужених, учествовао у тој побуни.

       Бивши комадант ЈСО Милорад Улемек изјавио је на суђењу да неће износити одбрану у процесу који је назвао „обичном фарсом“ покренутом против Војислава Коштунице.

       „Свако ко прати овај предмет и држи до логичног размишљања, схватио је да су предмет и кривична пријава покренути против (председника Демократске странке Србије и тадашњег председника СР Југославије) Војислава Коштунице“, рекао је Улемек на суђењу у Специјалном суду.

       Како је казао, „када је Војислав Коштуница откачио тужиоца и рекао му 'важи, дођи, причаћемо јуче' имамо ситуацију да се тужилаштво вади из небраног грожђа“, казао је Улемек.

       Он је казао да су припадници ЈСО штитили Устав, закон и углед професије, а да су сведоци у процесу они који су закон и Устав кршили.

       „Немам од чега да се браним, али не желим да учествујем у фарси“, казао је Улемек и оценио да адвокат породице Ђинђић Срђа Поповић који је, како је казао, иницијатор ове приче, не присуствује суђењу јер га је иницирао.

       Улемек је рекао да не устаје када му се суд обраћа јер је то његов лични став према систему и да то не треба да схватају лично.

       Улемек данас није  желео да се пред Специјалним судом изјашњава о кривици за организовање оружане побуне „црвених беретки“ у новембру 2001. године, а његов наследник на челу ЈСО Душан Маричић казао је суду да је разумео оптужбу, али да жели да се изјасни након што буду саслушани сведоци.

       Оптужени Звездан Јовановић је навео да је „задржао право да се касније изјасни о кривици“.

       Оптужени Драгослав Крсмановић, Драгиша Радић и Владимир Потић изјаснили су се да нису криви, док је оптужени Мићо Петраковић казао суду да је језички разумео оптужницу, али да је она логички за њега још загонетка.

       Оптужени Веселин Лечић рекао је да не признаје кривицу, али да не разуме како блокирање саобраћаја може да угрози безбедност земље, Владу и уставни поредак.

       Суђење осморици бивших припадника Јединице за специјалне операције (ЈСО) оптужених за организовање оружане побуне новембра 2001. године почело је данас у Специјалном суду читањем оптужнице тужилаштва за организовани криминал.

       Суђење је требало да почне јуче, али је одложено за данас јер су адвокати одбране тражили изузеће специјалног тужиоца Миљка Радисављевића, као и његовог заменика, поступајућег тужиоца Димитрија Попића, што је одбијено.

       Председник судског већа Владимир Вучинић прочитао је имена оних који ће бити позвани за сведоке, међу којима су Душан Михајловић, Чедомир Јовановић, Драган Веселинов, Љубиша Буха и други.

       За организовање побуне Црвених беретки оптужени су Милорад Улемек Легија, Звездан Јовановић, Душан Маричић, Веселин Лечић, Мићо Петраковић, Драгослав Крсмановић, Драгиша Радић и Владимир Потић.

       Побуна ЈСО почела је 8. новембра 2001. године после хапшења браће Ненада и Предрага Бановића, оптужених пред Хашким трибуналом за ратне злочине почињене у логору Кератерм, у БиХ.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари