КОШТУНИЦА: Хаг је до краја оголио политику западних сила према Србији

ТРАЖИ ДА СЕ ЗАХВАЛИМО ЕУ НА ДОСАДАШЊИМ ЕВРОПСКИМ ИНТЕГРАЦИЈМА

И ДОСАДАШЊИМ ПРЕГОВОРИМА О КОСОВУ

  • ЕУ се безобзирно меша у сва могућа питања у нашој земљи и по правилу на штету наших државних интереса. Другим речима, ЕУ је постала спољни управљач свега што у Србији живи и дише, она је препрека нормалног развоја земље и несумњиво највише утиче на државно и економско пропадањe Србије
  • Нема пречег и конкретнијег циља од очувања целовитости Србије и заустављања прављења границе са Косовом. Немогуће је истовремено се борити за интересе Србије и бити за европске интеграције. Једно друго искључује. Бриселу треба рећи да је доста било европских интеграција         
  • Србија може много да уради и све зависи од њене воље и њене одлучности. То можемо учинити ако се захвалимо ЕУ на досадашњим европским интеграцијма, ако захвалимо ЕУ на досадашњим преговорима о Косову, ако пошаљемо поруку Хашком суду да он за нас више није легитаман суд. Ми морамо најпре себе поштовати да бисмо и од других захтевали да нас уважавају
  • Запад хоће да што пре заокружи независност Косова. А животни интерес Србије је да сачува Косово и то је могуће само ако не упаднемо у клопку Запада да се зарад европских интеграција мора сада и одмах решити косовско питање. Србија има механизме да замрзне косовско питање. Ако је јасно зашто се Западу жури морало би још јасније да буде зашто Србија треба да замрзне косовско питање

       ЛИДЕР ДСС Војислав Коштуница упозорио је - у интервјуу „Блицу“ - да је Европска унија главна препрека нормалном развоју Србије.

       Факти из тог разговора преносе најбитније делове:

       Која је веза између проблема (са ЕУ) и ослобађања хрватских генерала? 

       Ова пресуда Хашког трибунала је до краја оголила политику западних сила према Србији. Може бити разумљиво да су западне силе против Србије, односно да су њихови интереси и наши државни и национални интереси супротстављени. Али је постало потпуно недопустиво да Србија и даље наставља путем европских интеграција који је води у опште понижавање и назадовање. ЕУ се безобзирно меша у сва могућа питања у нашој земљи и по правилу на штету наших државних интереса. Другим речима, ЕУ је постала спољни управљач свега што у Србији живи и дише, она је препрека нормалног развоја земље и несумњиво највише утиче на државно и економско пропадањe Србије.

       Шта су конкретни циљеви Прогласа?

       Било би заиста недостојно и недопустиво да се у Србији не чује глас народа који је против оваквог понижавања и уништавања земље. То је глас за државну, политичку, економску и моралну обнову Србије. Нема пречег и конкретнијег циља од очувања целовитости Србије и заустављања прављења границе са Косовом. Немогуће је истовремено се борити за интересе Србије и бити за европске интеграције. Једно друго искључује. Бриселу треба рећи да је доста било европских интеграција. Доста је било покушаја да се комада Србија и убудуће можемо да сарађујемо у складу са својим интересима, пре свега на економској основи, јер Србија не треба да буде члан ЕУ.

       Да ли сматрате да је Хрватска купила ослобођење Готовини и Маркачу или се знало да ће такву пресуду издејствовати Сједињене државе као некадашњи „спонзор” Олује и Бљеска?

       Битан је резултат, а резултат је пре свега поразан и за сам минимум правде. Хашки суд је био полуга, односно средство у рукама ЕУ којим су непрестано претили и уцењивали Србију. Када је и последњи оптужени Србин послат у Хаг, онда је уследио циничан подсмех западних моћника и ослобођени су они који су починили страшне злочине над Србима.

       Да ли је Србија довољно учинила за своје официре и политичаре који су у Хагу?

 После оваквог епилога све је мало и недовољно што је Србија урадила за своје држављане у Хагу.

       Како доживљавате пресуду хрватским генералима?

       То је право лице хашке правде и најбољи показатељ односа западних сила према Србији. У самој суштини реч је о најгорој врсти неправде, јер је то неправда која се руга невиним жртвама. У Србији се осећа потпуни морални презир према Хашком трибуналу.

       Да ли би и шта Србија могла да учини да исправи ту неправду?

       Србија може много да уради и све зависи од њене воље и њене одлучности да покаже своје самопоштовање и своје достојанство. То можемо учинити ако захвалимо ЕУ на досадашњим европским интеграцијма, ако захвалимо ЕУ на досадашњим преговорима о Косову, ако пошаљемо поруку Хашком суду да он за нас више није легитаман суд. Ми морамо најпре себе поштовати да бисмо и од других захтевали да нас уважавају.

       Какву пресуду Хашког суда очекујете за Рамуша Харадинаја?

       Од Хашког суда не очекујем више ништа јер као што сам рекао то није легитаман суд.

       Колико је реално спуштање сарадње са Хашким трибуналом на ниво техничких односа и како би нам то могло помоћи?

       У овом тренутку би најцелисходније било да Србија одмах затражи од Савета безбедности расправу о раду Хашког суда. Јер су већ неке сталне чланице СБ имале озбиљне критике на рад Трибунала. Ту је довољно изнети само голе чињенице које ће саме по себи показати да то није суд него тамница намењена само Србима. 

       Да ли сте се чули да председником Николићем и да ли Вас је консултовао у вези са Платформом о Косову и Метохији.

       Нисам имао било какве разговоре о платформи. Али желим да истакнем да уколико Србија пристане да се на основу бриселских споразума успостави граница са Косовом,  онда никаква платформа више није потребна, пошто би то значило да је Србија прихватила Ахтисаријев план.

       Сматрате ли као Добрица Ћосић да је сада касно консултовати САНУ у вези са решењем косовског питања и да је то раније требало урадити?

       Зна се да веома ценим мишљење Добрице Ћосића. Косово је у правом смислу речи судбинско питање Србије и свако ко може да помогне треба да пружи свој допринос.   

       Шта влада треба да уради да би променила ток решавања косовског питања, на којем инсистира Запад?

       Запад хоће да што пре заокружи независност Косова. А животни интерес Србије је да сачува Косово и то је могуће само ако не упаднемо у клопку Запада да се зарад европских интеграција мора сада и одмах решити косовско питање. Србија има механизме да замрзне косовско питање. Ако је јасно зашто се Западу жури морало би још јасније да буде зашто Србија треба да замрзне косовско питање.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари