„Колективни плач“ оних који себе сматрају демократама и либералима
„ВУЧИЋ ЈЕ ИЗБОРЕ ПРОГЛАСИО ЗА РЕФЕРЕНДУМ О СЕБИ,
НА СВА ТРИ НИВОА СЕ О ЊЕМУ ГЛАСАЛО“
Дебата „Шта су донели избори“
- Весна ПЕШИЋ: „Сада ћемо у Скупштини Србије имати руске посланике, јер су у парламент ушле Српска радикална странка, Демократска странка Србије и покрет Двери, па и сам Александар Вучић ту припада, зато је прича о ЕУ до 2020. године празна“
- Драгољуб МИЋУНОВИЋ: У распореду политичких снага ситуација у Србији је након превремених парламентарних избора иста као на почетку 90-их година. Питање је да ли смо уопште напредовали од тог времена. Од 2012. године власт у Србији почиње да се сужава и скупља око једног човека, који је прво био потпредседник, па председник Владе, па су били још једни избори да би се то поново потврдило
СОЦИОЛОГ Весна Пешић изјавила је данас да је после ванредних парламентарних избора прича о Србији у Европској унију до 2020. „празна прича“ јер су у парламент ушле странке проруске, пронационалистичке и ултранационалистичке оријентације, као и да ће бити настављен „пад у заосталост“.
„Сада ћемо у Скупштини Србије имати руске посланике, јер су у парламент ушле Српска радикална странка, Демократска странка Србије и покрет Двери, па и сам Александар Вучић ту припада, зато је прича о ЕУ до 2020. године празна“, казала је она у Београду на дебати Фондације Центра за демократију „Шта су донели избори“ у Београду.
Она је оценила да је позитивно то што је Српска напредна странка (СНС) добила мањи број мандата чиме је „сужен круг доминације њеног лидера“, додавши да избори у Србији нису били фер и поштени јер је лидер СНС-а „од јутра до мрака био на ТВ“, а да су изборну кампању обележиле празне пароле, међу којима „Будућност уместо прошлости“ и „Уједињени можемо све“, без најаве реформи.
„Он (Вучић) је рекао да су избори референдум о њему, цела кампања је био он, на сва три нивоа се гласало о њему. Није било ниједне расправе о приоритетним питањима“, казала је Весна Пешић.
Према њеним речима, Србија ће у наредном периоду вероватно наставити „тренд пропадања“, односно наставиће да „пада у заосталост“,
„Морамо гледати изборе у контексту да је Србија у паду у заосталост. Тај пад у заосталост нема изгледа да ће се зауставити ни сада, након избора. У паду у заосталост све постаје проблем. Мој осећај тоњења Србије је драматичан, а ови избори нису показали пут којим би се из тога могло изаћи“, казала је Весна Пешић.
За демократски оријентисану опозицију Весна Пешић је казала да те странке могу имати будућност само ако се прилагоде времену у којем се Србија налази.
„Демократска опозиција, која се расцепкала, показала је да је у кризи и да није успела да постигне потребан ниво кохезивности“, оценила је она.
Председник Управног одбора Фондације Центра за демократију Драгољуб Мићуновић казао је да је ситуација у распореду политичких снага у Србији након превремених парламентарних избора иста као на почетку 90-их година.
„Питање је да ли смо уопште напредовали од тог времена. Од избора пре два дана имамо појачавање манипулације и настојање да се власт приграби“, казао је он и додао да је за Србију важно видети какве ресурсе има и да ли прича о њеном европском путу уопште има смисла.
Како је навео, од 2012. године власт у Србији почиње да се „сужава и скупља око једног човека, који је прво био потпредседник, па председник Владе, па су били још једни избори да би се то поново потврдило“.
Економиста Милан Ковачевић рекао је да у изборној кампањи није било економских тема, иако је Влада ову годину прогласила годином предузетништва.
Он је рекао да је Вучићу важније од економије било да „замени 27 мандата за две године владавине“.
„Ја се бојим да је у Србији либерализам изгубио и да је на делу ауторитаризам“, казао је Ковачевић.
Бета