Ко је све - и зашто - укључен у „опкољавање Ђиласа”?

ДА ЛИ БИ ЖЕЉКО МИТРОВИЋ РИЗИКОВАО ДА ИЗА ЊЕГА НЕ СТОЈЕ И ДРУГИ ИНТЕРЕСИ И ДА НЕМА ВУЧИЋЕВУ ПОДРШКУ?

         МОГЛО се очекивати, али је за неке ипак дошло као изненађење.

         Лидер ДС и градоначелник Београда Драган Ђилас нашао се последњих дана под баражном и унакрсном ватром са више страна.

         У првом плану је Ђиласов „рат” са власником Пинка Жељком Митровићем.

         Али, „ратује” ли Митровић само о својој храни и џебани?

         Да ли би Митровић ризиковао да иза њега не стоји и други интереси, пре свега тиха подршка Александра Вучића и напредњака?

         Хоће ли странци који имају превелики, ако не и пресудан, утицај и на СНС и ДС дозволити да Ђилас буде „потпуно демонтиран”?

         Како се у целој ствари из сенке држе Бориса Тадић и оно што је у странци остало од некадашњег „Тадићевог круга”?

 

____________________________________________________________________________________________________

         Ђорђе ВУКАДИНОВИЋ, политички аналитичар, НСПМ

 

         Има више заинтересованих
         да се Ђиласу „пусти крв”

 

 

 

 

 

  • У самом ДС има и оних који верују да Ђилас лоше води странку и да би било боље да се Тадић врати на чело
  • Ђилас је за само годину дана, од једног од најзаштићенијих и најмаженијих политичара, постао најомраженији и најнападанији политичар. За то је и сам делимично одговоран

         ВИШЕ је фактора и више заинтересованих да се „пусти крв” Ђиласу. Потпуно је јасно да Жељко Митровић не би сам од себе ишао у овакав напад.

         Ђилас је за само годину дана, од једног од најзаштићенијих и најмаженијих политичара, постао најомраженији и најнападанији политичар. За то је и сам делимично одговоран.

         То, међутим, не умањује непријатан укус поводом ове кампање која се против њега води у многим медијима.

         Интерес имају његови и пословни и политички противници.

         Митровићев интерес је у томе што има велике дугове, а јасан је интерес Ђиласове пословне конкуренције у сфери маркетинга.

         Затим, свој  интерес имају и политичари из владајуће коалиције - пре свега СНС, па онда СПС који страхује од велике коалиције, али и Динкић - јер Ђилас не сме да напада директно Вучића, па критикује Динкића и његову економску политику.

         Ту су и отцепљене демократе, а има и људи у самом ДС који верују да Ђилас лоше води странку и да би било боље да се Тадић врати на чело.

         То су све фактори актуелних напада на Ђиласа.

         Немам прогнозу како ће то да се заврши, али свакако оставља ружан и мучан утисак о српској политичкој сцени.

 

____________________________________________________________________________________________________

         Жељко ЦВИЈАНОВИЋ, главни уредник Новог Стандарда

 

         Показује се да Ђилас
         има стаклену браду

 

 

 

 

 

  • Најважнији део афере је онај који нам открива дубину криминалне владавине Демократске странке. Природа те владавина не само да није расветљена него је чак њен део наставио да живи, што и данашњу сцену безнадежно компромитује и чини да њеног оздрављења неће бити док се с ње не очисти последњи траг жутих...
  • Ђилас, наравно, није био срце тог система, већ је то био цео круг из првог прстена око Тадића, на челу са Миодрагом Ракићем. Карађозбегом те тадићевске Проклете авлије, човеком који је, уместо да се по силаску с власти суочи са својом грандиозном кривицом, наставио да функционише као важан део овог система и једна од најважнијих српских аквизиција западних служби

         АКО постоје лепе афере, ово је једна од таквих. Ипак, кренућу од мање лепих момената.

         Наравно, она има свој политички ниво и на њему је обична, банална чак. Наиме, ово је још један ниво демонтирања Драгана Ђиласа и ДС.

         Не верујем да Митровић то ради без знања и аплаудирања у мраку из напредњачких редова. На том нивоу показује се и политички габарит Драгана Ђиласа, који је на политичкој сцени целу деценију.

         Веровало се да је озбиљан и моћан политичар јер за то време никад у медијима није био нападнут до сада. Сад, кад је ударен, показује да не уме да се носи са ударцима, посебно не истим оним какве је до јуче задавао сам. Речју, стаклена брада.

         На дидактичком нивоу афера је, међутим, прелепа, готово као народна прича. Имамо Митровића,  јаког медијског човека, пониженог током година кризе, када су српски медији који су хтели да преживе на коленима стајали пред Ђиласом, Шапером и Крстићем да им се пребаци нешто цркавице из маркетиншких буџета, којима су ови суверено и нелегитимно владали. Наравно да Митровић није заборављао и да је чекао тренутак да понижење наплати. И сад га наплаћује.

         Зато би, верујем, Ђиласу било људски мудрије да на такав начин покуша да разуме зашто га данас српски медији толико не воле, што нам, наравно, не говори о њиховој моралној супериорности него једноставно о свету који је дошао да наплати понижење.

         Овај део афере би могао да буде од користи и новим властиодршцима, јер док дланом о длан - ни они то више неће бити.

         Нека данас размишљају хоће ли за пар година бити некога коме дугују понижење.

         Најважнији део афере је, међутим, онај који нам открива дубину криминалне владавине Демократске странке.

         Природа те владавина не само да није расветљена него је чак њен део наставио да живи, што и данашњу сцену безнадежно компромитује и чини да њеног оздрављења неће бити док се с ње не очисти последњи траг жутих, наравно, не жутих у партијском већ у структурном, методолошком и идеолошком смислу.

         А та владавина, поручује Митровић, почивала је на томе да смо имали странку на власти, која се представљала реформаторском, демократском и модернизаторском, која је људе који су јој политички сметали једноставно елиминисала уценом и хапшењем. Таман као мафија.

         Ђилас, наравно, није био срце тог система, већ је то био цео круг из првог прстена око Тадића, на челу са Миодрагом Ракићем. Карађозбегом те тадићевске Проклете авлије, човеком који је, уместо да се по силаску с власти суочи са својом грандиозном кривицом, наставио да функционише као важан део овог система и једна од најважнијих српских аквизиција западних служби.

         Знам да то није била Митровићева намера, знам да то није ни намера оних који му аплаудирају из напредњачког круга, али знам и да је ово још један корак ка демонтажи једног криминалног система.

         И зато је ова афера лепа, а надат се да ће таквих бити још.

 

____________________________________________________________________________________________________

         Бранко РАДУН, политички аналитичар

 

         Свим политичким конкурентима
         одговара да ДС буде што слабији

 

 

 

 

 

  • Епилог ће зависити од Вучића, који ту има најјачу улогу. Он треба да одлучи да ли му је интерес да ДС пропадне или да се одржава на неких десетак одсто. Вучић не може да кроји унутар ДС, али може да утиче значајно подржавајући друге актере, дајући им зелено светло да ослабе Ђиласа
  • Битни су и људи око Динкића, а и Дачић може да има свој интерес. Такође, и људи који се не виде, који су из сфере бизниса, могу да помогну да Ђилас ослаби
  • Место градоначелника је његово јер има подршку странаца и тек - ако њу изгуби - може да потоне.  Дакле, пресудиће два односа: Ђилас-Вучић и Ђилас-странци (српски речено - Американци)

         СИЛАСКОМ са власти ослабила је њена позиција ДС, а ослабила је због унутрашњих трвења. Сада постоји диспропорција између рејтинга ДС и Ђиласовог медијског утицаја.

         Свим политичким конкурентима одговара да ДС буде слабији.

         Нападом на Ђиласа - напада се ДС. Многи имају циљ да се он ослаби у медијској сфери и да се склони са власти у Београду. На првом месту је Вучићу до сада одговарало да се ослаби Ђилас. А, што не и Дачићу и другима - нарочито онима који имају амбицију да придобију за себе то бирачко тело: УРС има амбицију да профитира ако пропадне ДС. Бирачи ДС и УРС се делимично преклапају.

         Због неких рачуна из прошлости, јер се ДС понашала бахато и арогантно - оставила је тако лошу „причу” иза себе да им се то сада отприлике и враћа.

         Кад сте на власти, бахати и корумпирани и имате начин владања карактеристичан за ДС онда створите непријатеље, који вам у том моменту не могу ништа, али кад се промени ситуација, помоћи ће све оно што вас слаби.

         То што је Митровић ушао у причу је нешто ново, јер се до сада врло ретко укључивао у политику арену директно.

         Осим политичких, он има и медијске конкуренте којима је узимао добар део колача. А и други имају аспирације према колачу.

         Може да дође до коалиције тајкуна, политичара, људи који имају неке своје интересе, који би заједнички могли да избаце ДС из сфера као што је медијска или са власти у Београду.

         Епилог ће зависити од Вучића, који ту има најјачу улогу. Он треба да одлучи да ли му је интерес да ДС пропадне или да се одржава на неких десетак одсто. Вучић не може да кроји унутар ДС, али може да утиче значајно подржавајући друге актере, дајући им зелено светло да ослабе Ђиласа - битни су људи око Динкића, а и Дачић може да има свој интерес. Такође, и људи који се не виде, који су из сфере бизниса, могу да помогну да Ђилас ослаби.

         Приказују га као неспособног да води ДС: Ђилас је преполовио подршку ДС за јако кратко време, и од странке која је на прошлим изборима била равна са СНС на првом месту, довео је до трећег места.

         ДС је држала естаблишмент, медије и финансије, а сада се урушила. У ДС су зато многи незадовољни Ђиласовим вођством. ДС нема идеје, иницијативе или нешто друго чиме би парирала владајућој коалицији - и ривали то користе.

         Шта је још битно? Ћилас је лошом страначком политиком урушио и своју бизнис-империју. Тек је уласком у политику направио озбиљан бизнис и ван политике вероватно не може да га успешно води.

         Ипак, он је још један од најбогатијих политичара и епилог не мора да буде близу. Ђилас није још толико слаб, а други нису толико јаки да би могли да га потопе.

         Место градоначелника је његово јер има подршку странаца и тек - ако њу изгуби - може да потоне.  Дакле, пресудиће два односа: Ђилас-Вучић и Ђилас-странци (српски речено - Американци).

         То је осетљива тема и мало ко ће да је озбиљно загребе- којих десетак олигарха потпуно контролишу медије у Србији.

 

____________________________________________________________________________________________________

         Саша ГАЈИЋ, научни сарадник ИЕС

 

         Сукоб са Жељком Митровићем
         може бити почетак процеса

 

 

 

 

 

  • На републичком нивоу, слаб Ђилас - за случај превремених избора – одговара свима који би хтели у каолицију са напредњацима, али и свима који могу да добију комбинаториком

         НАПАДИ на Ђиласа и његово слабљење одговарају свима који га у пословном и политичком смислу доживљавају као претњу.

         У сфери бизниса, Ђилас је политичку позицију користио да манипулише маркетиншким простором - а има много оних који би хтели део тог простора.

         На политичком пољу посебно је битан ниво власти у Београду, где интерес за напад имају све странке које би могле да се нађу у коалицији са СНС.

         На републичком нивоу, слаб Ђилас - за случај превремених избора – одговара свима који би хтели у каолицију са напредњацима, али и свима који могу да добију комбинаториком.

         На трећем нивоу су они који сматрају да ДС не иде у добром правцу и да би на овај начин та странка могла да добије новог председника. Ту су ЛДП који се приближава Тадићу и сви други који рачунају на део бивших бирача ДС, разочараних Ђиласовим вођењем странке.

         Дакле: Ђилас има противнике на свим нивоима.        

         Сукоб са Жељком Митровићем може бити почетак процеса који би у наредних неколико месеци довели до пада рејтинга ДС и самог Ђиласа.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари