Кљајевићу 6,5, Пјевчевићу 9, Живојиновићу 5, Радуловићу 5, а Живковићевој 3 године затвора

ЗА 16 ОПТУЖЕНИХ У ПРОЦЕСУ „СТЕЧАЈНА МАФИЈА“ - УКУПНО 57 ГОДИНА ЗАТВОРА

  • Првооптуженом, бившем председнику Трговинског суда у Београду Горану Кљајевићу, изречена и забрана бављења судијском дужности наредних пет година
  • Бивши директор „Ц маркета“ Слободан Радуловић, који је у бекству, осуђен је на пет година затвора и новчану казну од 800.000 динара, а у обавези је да врати два милиона евра које је противправно стекао

         СПЕЦИЈАЛНИи суд у Београду осудио је данас 16 оптужених у процесу „стечајна мафија“ на укупно 57 година затвора, док је 18 ослобођено оптужнице.

         Првооптуженом, бившем председнику Трговинског суда у Београду Горану Кљајевићу, одређена је казна од 6,5 година затвора и забрана бављења судијском дужности наредних пет година.

         Судија Душан Војновић рекао је да је Кљајевић осуђен за злоупотребу службеног положаја и кршење закона од стране судије и да мора да врати 5.080 евра и 113.000 динара које је противправно стекао.

         На највишу казну осуђен је бивши директор Кредитно експортне банке Секула Пјевчевић, коме је пресуђено девет година затвора и новчана казна од 800.000 динара и има обавезу да врати противправно стечени новац у износу од шест милиона динара.

         Бивши директор „Ц маркета“ Слободан Радуловић, који је у бекству, осуђен је на пет година затвора и новчану казну од 800.000 динара, а у обавези је да врати два милиона евра које је противправно стекао.

         Бивши стечајни управник предзећа „Рад“ Миљко Живојиновић, који је такође у бекству, осуђен је на пет година затвора, а у обавези је да том предузећу врати противправно присвојених 142.228 евра.

         Живојиновћу је изречена забрана да у наредних пет година обавља функцију стечајног управника.

         Судија Делинка Ђурђевић је осуђена на четири године и меру забране на пет година бављења судијске функције, док је власник предузећа „Фреш милк“ из Ечке Анђелко Битовић осуђен на 4,5 година затвора за пореску утају и новчану казну од 800.000 динара.

         Адвокат Немања Јоловић, који је оптужен за кршење закона од стране судије у помагању, осуђен је на 2,5 година затвора и меру забране бављења адвокатуром од три године.

         Некадашња директорка „Поштанске штедионице“ Јелица Живковић осуђена је на три године затвора, новчану казну од 800.000 динара и забрану управљања државном имовином у наредних пет година.

         Сви осуђени ће новчане казне морати да плате у року од 30 дана од правоснажности пресуде, а у казну затвора биће им урачунато време проведено у притвору.

         Међу ослобођенима су Грујица Давидовић, Ђорђо Антељ и власник „Еко продукта“ Милинко Брашњевић.

         На пресуду и оптужени и тужилаштво моћи ће да се жале Апелацином суду у Београду.

         Оптужница против окривљених подигнута је у октобру 2006, шест месеци након хапшења осумњичених, а суђење је почело у јануару 2007.

ПЈЕВЧЕВИЋ: Миран сам, жалићу се суду у Стразбуру

         БИВШИ директор Кредитно експортне банке Секула Пјевчевић, коме је Специјални суд изрекао казну од девет година затвора у процесу „стечајна мафија“, поручио је да је миран, да је такву одлуку и очекивао, али да ће се на њу жалити и суду Стразбуру.

         „Данас је донета пресуда која није донета на бази закона, која није донета у име народа. То је преписана оптужница. Кредити су враћени у све четири тачке оптужнице где сам осуђен, имамо налаз вештака и материјалне доказе и списе“, рекао је новинарима Пјевчевић.

         Он је казао да је овом пресудом очигледно да је суд хтео да правда притвор и да има одлуку Уставног суда да су оптужени били незаконито притворени две и по године.

         „Тужилац каже крив сам за подстрекавање, а не описује како, ни где, ни на који начин, али ни у ком времену. Дакле, нема атрибуте које би морало да има члан 34 подстрекавање. Дао ми је пет година за наводно невраћени кредит, а он је враћен и судија признаје да је враћен, али каже опет - осуђује се пет година. Не знам разлог и образложење нема, као ни оштећеног“, објаснио је Пјевчевић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари