ЈОВАНОВИЋ: Стефановићев докторат је оригинално научно дело

РЕКТОР МЕГАТРЕНДА БРАНИ И СВОЈ УНИВЕРЗИТЕТ

И МИНИСТРА УНУТРАШЊИХ ПОСЛОВА

  • Тројица аналитичара који су критиковали Стефановићеву дисертацију нису компетентни ни у области стратегијског менаџмента ни у области локалне самоуправе и о њима нико ништа не зна. То је једна зла намера. То је наручено, намере су биле крајње ниске – оценио је Мића Јовановић

         РЕКТОР Мегатренд универзитета Мића Јовановић изјавио је данас да је докторат актуелног министра унутрашњих послова Небојше Стефановић апсолутно аутентично, оригинално научно дело и да критичари који су ставили примедбе да је то плагијат нису компетентни да дају такве оцене.

         „Они (критичари) су своје примедбе засновали на тек мало прелистаних страница, мислим да нису погледали више од 15 до 20 страница са почетка“, рекао је Јовановић новинарима уочи инаугурације новог председника Мегатренд универзитета и доделе титуле почасног доктора наука америчком научнику Вудроу Кларку.

         Не може се сматрати плагијатом препричавање нормативних аката, а емпиријско истраживање не може никада да буде плагијат, поготову не ако критике износе некомпетентни стручњаци, истакао је Јовановић.

         Према његовим речима, тројица аналитичара који су критиковали Стефановићеву дисертацију нису компетентни ни у области стратегијског менаџмента ни у области локалне самоуправе, „и о њима нико ништа не зна“.

         Осврнувши се на примедбу да су преписивани делови књиге професорке Снежане Ђорђевић са Факултета политичких наука, Јовановић је навео да је сама професорка то негирала рекавши да је читала докторску дисертацију Небојше Стефановића и нигде није успела да препозна ни једну једину реч из своје књиге.

         „То је једна зла намера“, истакао је он и додао да су се критике у погледу аутентичности Стефановићеве докторске дисертације појавиле тек годину и по дана након што је она објављена.

         Та дисертација је, казао је Јовановић, током шест недеља била стављена на увид и широј и стручној јавности и многи људи су долазили, а нико није ставио ниједну примедбу.

         Стефановић је дисертацију бранио пред више од 60 људи и уз присуство медија, и такође нико није имао ниједну примедбу, додао је Јовановић.

         „Ако је неко хтео пост фестум да ставља примедбе, имао је годину дана да то учини у неком озбиљнијем научном часопису па и у озбиљнијим дневним новинама да износи критике и да тврди да је то плагијат“, казао је он.

         Према његовим речима, „врло је индикативно да се у једном потпуно невидљивом, електронском медију какав је „Пешчаник“ изнесе једна потпуно апсурдна, нетачна анализа“.

         „Чак и то показује да је то наручено и да су намере били крајње ниске, закључио је Јовановић“.

         Тројица српских стручњака на британским универзитетима оптужила су недавно министра Стефановића за наводни плагијат докторске дисертације, а портал „Пешчаник“ је навео да је обавио анализу докторске дисертације и тврди да је реч о плагијату.

Нобеловац Вудро Кларк нови председник Мегатренда

         АМЕРИЧКИ нобеловац Вудро Кларк инаугурисан је данас за новог председника Мегатренд универзитета, а додељена му је и титула почасног доктора наука тог универзитета.

         Кларк, који је 2007. године проглашен за добитника Нобелове награде за „Трећи извештај Међувладиног панела УН о климатским променама“, рекао је да је у Србији био пре 20 година, када је ситуација у нашој земљи била веома тешка, и да то никада није заборавио.

         „Веома ми је драго што сам сада поново овде и једва чекам да поново дођем на јесен“, истакао је током инаугурације.

         Осврнувши се на климатске промене, Кларк је указао да је то проблем који се тиче свих нас, јер као људи утичемо на њих.

         Према његовим речима, проблем који је Србија искусила са поплавама, као и Калифорнија у САД, делимично је заснован на чињеници да владе одбијају да признају да је то проблем који зависи од људи, а влада која то највише одбија је - америчка.

         „Наћи ћемо се у још горем свету ако тако наставимо, а мислим да Мегатренд универзитет помаже у решавању тих проблема“, истакао је Кларк, изразивши наду да ће се о томе развити дијалог, а као главне теме које ће бити разматране навео је рециклирање и обновљиву енергију.

         „Американци су слепи на то, али ви у Србији имате прилику да кренете у нови свет, који се зове „зелена индустријска револуција“„, закључио је Кларк.

         Као илустрацију, он је присутнима показао соларни панел и лампу са соларним панелом, уместо са батеријом која се, како је нагласио, не може рециклирати.

         Кларк је инаугурисан за петог председника Мегатренда, рекао је на церемонији ректор тог универзитета Мића Јовановић, који је навео и да је Мегатренд за 25 година постојања до сада доделио 10 почасних доктората.

         „То је доказ да смо врло селективни“, истакао је Јовановић и додао да је током четврт века колико Мегатренд постоји, на том универзитету докторирало само 279 људи, „што даје јасну слику колико је тешко докторирати на Мегатренду у поређењу са државним факултетима“.

         Он је рекао и да је Кларк аутор седам књига, док је осма у фази публиковања, као и да је написао близу 100 рецензија научних радова.

Амерички универзитет би да купи део Мегатренда

         РЕКТОР Мегатренд универзитета Мића Јовановић потврдио је данас да постоји могућност да један амерички универзитет откупи део власништва над Мегатрендом, ради унапређења наставе и научноистраживачког рада.

         Одговарајући на питања новинара уочи инаугурације новог председника Мегатренд универзитета и доделе титуле почасног доктора наука Вудроу Кларку, Јовановић је потврдио наводе који су се ових дана појавили у медијима о томе да би Мегатренд могао да добије америчког власника.

         Према његовим речима, пре три, четири године један амерички мултинационални универзитет послао је своје представнике који су били заинтересовани да купе Мегатренд универзитет.

         „После тога ми смо мало размишљали и консултовали се, закључивши да је сигурно да Мегатренд универзитет не може да се прода у целости“, казао је Јовановић.

         Тањуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари