ЈАНКОВИЋ: Устав не дозвољава уцењивање грађана ускраћивањем других права

ЗАШТИТНИК ГРАЂАНА ЗАТРАЖИО ОЦЕНУ УСТАВНОСТИ НЕКИХ ОДРЕДБИ ЗАКОНА О ПРЕКРШАЈИМА

Саша Jанковић

  • Оспорио одредбе Закона о прекршаjима коjима се предвиђа забрана повраћаjа одузетих личних и других докумената, као и регистрациjа односно пререгистрациjа правног лица у случаjу када се не плати прекршаjна казна

        ЗАШТИТНИК грађана Саша Jанковић Уставном суду Србиjе поднео jе предлог за оцену уставности одредби Закона о прекршаjима коjе предвиђаjу да се лицу коjе не плати прекршаjну казну забрањуjе издавање или добиjање дозвола или уверења.

        Предлог за оцену уставности односи се и на одредбе Закона о прекршаjима коjима се предвиђа забрана повраћаjа одузетих личних и других докумената, као и регистрациjа односно пререгистрациjа правног лица у случаjу када се не плати прекршаjна казна.

        Поменутим решењем, се, како сматра Заштитник грађана, неуставно онемогућава или ускраћуjе остваривање мноштва људских права из здравственог и социjалног осигурања, имовинских права и радних односа, као и слобода кретања и предузетништва, а да то ниjе неопходно, нити пропорционално циљу коjи се жели постићи.

        Уместо да се одговорним радом jавних служби учини делотворним систем принудног извршења, коjи и треба да служи извесноj и ефикасноj наплати новчаних и других обавеза, саопштио jе заштитник грађана.

        Устав дозвољава ограничење или одузимање имовине ради наплате казни, али не и уцењивање грађана ускраћивањем других права коjа не мораjу бити ни у каквоj вези са учињеним прекршаjем да би се од њих наплатила казна.

        Ускраћивање неких од тих права, као што jе слобода предузетништва, чак може онемогућити човека да заради новац потребан да плати казну.

        Лице коjе не плати прекршаjну казну, применом одредбе чиjу уставност заштитник грађана оспорава од органа власти неће моћи да добиjе ниjедну дозволу или одобрење, осим оних коjи се тичу личног статуса.

        Tо значи да у одређеним условима неће моћи да напусти земљу нити региструjе аутомобил, предузетничку радњу или предузеће, нити да добиjе дозволу за адаптациjу стана или куће.

        Ускраћивањем потврде о плаћеном порезу грађанин jе онемогућен у остваривању дугачког списка права и интереса.

        У међувремену, локалне самоуправе почеле су да за прекршаjе проглашаваjу чак и кршења обавеза из облигационих односа, чиме се створила могућност да због непоседовања важеће карте, чиjу наплату врши приватно предузеће, грађанин остане без низа Уставом и законом гарантованих права, наведено jе у саопштењу.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари