ИЛИЋ: Дозволе бити бесплатне и издаваће се на једном шалтеру за највише 30 дана

НАЈАВИО ДА ОД ПРОЛЕЋА 2014. ВИШЕ НЕЋЕ БИТИ ДОЗВОЉЕНА „ДИВЉА“ ГРАДЊА

  • Грађани који имају приватне куће до 300 квадратних метара, локале до 100 метара квадратних и викендице до 200 квадратних метара и користе их за личне потребе - мораће да плате око 100 евра (у динарској противвредности) таксе за упис у катастар
  • У Србији има око 1,3 милиона објеката неуписаних у катастар, а до сада је поднето око 720.000 пријава за упис нелегално изграђених објеката

        МИНИСТАР грађевине и урбанизма Велимир Илић изјавио је да ће сутра почети скупштинска расправа о предлогу закона о легализацији и упозорио да од пролећа наредне године неће бити дозвољена „дивља“ градња у Србији и да ће нелегално изграђени објекти бити рушени.

        Гостујући у програму РТС-а, Илић је навео да грађани који имају приватне куће до 300 квадратних метара, локале до 100 метара квадратних и викендице до 200 квадратних метара и користе их за личне потребе, морају да плате око 100 евра (у динарској противвредности) таксе за упис у катастар.

        Министар је подсетио да ће процес уписа нелегално изграђених објеката у катарстар, по садашњим условима, трајати до краја 2014. године.

        Ако администрација буде правила проблеме грађанима који желе да упишу некретнине у катастар, они треба да се јаве Министарству грађевине, чије ће екипе и инспекцијске службе ићи на терен и решавати проблеме на лицу места, најавио је Илић.

        Објекти који се користе за јавне намене или иду у промет на тржишту, морају да буду легализовани по закону о којем сутра почиње расправа у Скупштини Србије, рекао је ресорни министар.

        Што се тиче трошкова легализације објеката, Илић је рекао да ће свака општина одређивати цену и дужину отплате, као и олакшице за оне грађане који су самодоприносом или својим личним средствима финансирали изградњу комуналне инфраструктуре.

        Како је подсетио, општине су надлежне за наплату трошкова легализације објеката, према одлуци Уставног суда.

        Општине ће тај мањак прихода наплатити порезом на имовину, када она буде легализована, објаснио је Илић и додао да општина има право да социјално угрожене, самохране родитеље и друге социјално угрожене категорије становништва ослободи дела трошкова легализације

        Оно што се не може легализовати, као што су бесправно изграђени објекти у националним парковима, мораће кад-тад да се руши, упозорио је Илић и додао да су и поједине деонице ауто-путева грађене у ранијем периоду без грађевинске дозволе.

        Илић је подсетио да је он лично поднео кривичне пријаве против неких градоначелника у земљи, међу којима и против сада бившег градоначелника Београда Драгана Ђиласа због нелегалне градње на њиховој територији, али те пријаве нису процесуиране, зато што надлежне службе нису обавиле свој посао.

        Одговарајући на питање - да ли ће нови закон о планирању и изградњи убрзати издавање дозвола - Илић је рекао да ће дозвола бити бесплатна и да ће се издавати на једном шалтеру за највише 30 дана. Притом је најавио отварање канцеларија за брзе одговоре, које треба да убрзају читав процес.

        Ако надлежни не издају грађевинску дозволу инвеститору за највише месец дана, инспекцијска служба изаћи ће на терен да установи зашто она није издата на време и то санкционисати, упозорио је Илић.

        Према званичним подацима, у Србији има око 1,3 милиона објеката неуписаних у катастар, а до сада је поднето око 720.000 пријава за упис нелегално изграђених објеката.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари